Skandaliczny program w TVP Info. Ziemkiewicz i Wolski żartują z "żydowskich obozów" [WIDEO]

Skoro można mówić o "polskich obozach", to wolno je też nazywać "żydowskimi obozami" - ironizowali w TVP Info Rafał Ziemkiewicz i Marcin Wolski. Żartowali też z komór gazowych.

Spór dyplomatyczny z Izraelem ws. ustawy o IPN. publicyści komentowali na różne sposoby. Rafał Ziemkiewicz postanowił zrobić to obrażając izraelskich przeciwników nowej polskiej ustawy. Zdaniem publicysty to "paru głupich względnie chciwych parchów" - stwierdził używając obraźliwego określenia na Żydów. 

Ponadto ambasador Izraela nazwał "niezbyt lotną", zaś Światowy Kongres Żydowski określił jako "grupę chciwych szwindlarz i szantażystów". 

Gdy Dawid Wildstein wytknął, że "używanie określenia parchy jest wyjątkowo paskudne", Ziemkiewicz odparł: "Masz rację Dawidzie, paskudne słowo, kojarzone ze wszystkimi negatywnymi cechami przypisanymi w stereotypie Żydom. Właśnie dlatego".

Przypomnijmy, że wg kodeksu etyki TVP "Dziennikarz powinien traktować media społecznościowe jako formę publicznej wypowiedzi, mając na uwadze, że także tam reprezentuje Telewizję Polską SA. Dziennikarz nie powinien publikować w internecie żadnych informacji i opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie". 

TVP Info musiało już tłumaczyć się z antysemickich komentarzy z Twittera, które pojawiły się w programie "Studio Polska". Pojawiły się przeprosiny, a stacja zapewniła, że wobec odpowiedzialnych za to pracowników "wyciągnięto konsekwencje". W przesłanym nam komunikacie czytamy, że "zdarzenie to nie miało żadnych cech intencjonalnego działania i wyniknęło z dużej dynamiki wydarzeń oraz natężenia takich wypowiedzi".

Przypomnijmy - prowadzący program Jacek Łęski tłumaczył na Twitterze, że antysemickie komentarze na pasku pojawiły się, bo "system się wieszał na moment by potem wysłać do emisji kilka kolejnych tweetów w niekontrolowany sposób". 

Jednak już w poniedziałek na antenie TVP pojawiły kolejne kontrowersyjne wypowiedzi.

Ironizowanie z Holocaustu na antenie

Wieczorem Ziemkiewicz, razem z Marcinem Wolskim, prowadzili wieczorny program "W tyle wizji" na antenie TVP Info.

W trakcie rozmowy nawiązali do skandalu, który wybuchł w Niemczech po ujawnieniu przez media, że koncerny samochodowe testowały szkodliwość spalin na ludziach i małpach. Prowadzący program uznali za stosowne, by w tej sprawie żartobliwie nawiązać do Holocaustu.

- To taka stara niemiecka tradycja. Podpuszczamy tę rurę do komory... - zaczął Ziemkiewicz. - Nie do komory - sprecyzował Wolski - komora okazała się bardziej wydajna. To była taka metoda prób i błędów. Na początku były takie samochody, można powiedzieć - komory gazowe na kółkach.

- Ale skarżyli się Niemcy, że to długo trwa, że trzeba dobijać tych nieodgazowanych... Przeszli na lepsze technologie. Dzisiaj okazuje się: gazowanie małp... - powiedział ze śmiechem Ziemkiewicz.

"Bo w końcu kto obsługiwał krematoria?"

W kolejnej części programu Rafał Ziemkiewicz najpierw krytykował podejście obarczania narodów odpowiedzialnością za dane czyny ludzi. - Proszę się nie dziwić, jeżeli ktoś będzie uczył młodzież, że naród żydowski ukrzyżował Jezusa albo współuczestniczył w Holocauście - powiedział publicysta. Przypomniał o istnieniu Judenratów i policji żydowskiej.

- Jeżeli lecimy po niskich kwantyfikatorach, że narody współuczestniczyły, to znaczy, że naród żydowskich współuczestniczył we własnej zagładzie. Tak mamy pierniczyć, przepraszam? To gdzie dojdziemy? - mówił Ziemkiewicz.

- Stosując tę terminologię na gruncie języka to możemy powiedzieć, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria? - powiedział po tym Marcin Wolski. - No i kto w nich ginął? Żydzi - dodał Ziemkiewicz.

- Historia została zapomina. Zamiast niej jest narracja, która ma polityczne i inne interesy wspierać. Tę narrację buduje się z pogarda dla faktów - stwierdził Ziemkiewicz. 

"Jakby 'parchy' to było za mało, Ziemkiewicz i Wolski dokładają wieczorem kpiny o „żydowskich obozach śmierci”. Media publiczne, Polska, XXI wiek. Przerażające" - skomentował wypowiedzi Mikołaj Chrzan z "Gazety Wyborczej". 

Na Twitterze pojawiło się więcej krytycznych komentarzy.

W odpowiedzi na krytykę ze strony dziennikarzy Ziemkiewicz żartował na Twitterze z wezwań do zwolnienia go z TVP i napisał:  "reakcja posła Targowicy (chodzi o Michała Stasińskiego z PO - red.) pozwala mi z dumą zachęcić wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do obejrzenia naszego programu".

Więcej o:
Komentarze (437)
W TVP ironizują o "żydowskich obozach"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 83 razy 55

  Jarosławie Kaczyński chciałeś ? Masz !
  Jesteś całkowicie odpowiedzialny za poziom obecnej debaty w Polsce, grając na najniższych ludzkich instynktach powyciągałeś wszelakie szumowiny z nor i wystawiłeś na świecznik.
  Teraz robią Polsce opinię i zaprzepaszczają jej pozytywny wizerunek na arenie międzynarodowej. Żadne miliony wydane na Fundację Narodową która ma dbać o wizerunek Polski tego nie zmienią.

  PiS to ZŁO

 • puuchatek

  Oceniono 67 razy 45

  Panie Ziemkiewicz,

  czytałem kiedyś Pana książki i - choć nie zgadzałem się z wieloma Pańskimi poglądami - szanowałem Pana.

  Przeszło mi. Poziom buraczanego chamstwa, jak Pan od pewnego czasu prezentuje, jest po prostu żenujący.

  ABSTRAHUJĄC (podkreślam) od poglądów i treści sporów żarty z Holokaustu (podobnie jak z ludzi umierających z głodu w Etiopii czy z ofiar zamachów terrorystycznych) uważam za zachowanie poniżej jakiegokolwiek poziomu.

 • Google mnie wkurza

  Oceniono 47 razy 35

  We wszystkim da się znaleźć kompromis. A więc "obozy polsko-żydowskie". Bo w Polsce i dla Żydów.

  Jednak prawica narodowo-konserwowa - to nie pogląd polityczny, to choroba umysłowa.

 • cezaryk

  Oceniono 48 razy 34

  Nie trzeba gdzieś Wisły pogłębiać?
  Wpuścić ziemkiewicza w koryto i będzie drążył 10 metrów pod poziomem mułu.

 • wolak007

  Oceniono 29 razy 19

  Krajów na świecie jest ponad 200.
  Do porażki 200:1 wiec jeszcze brakuje?...

 • wagadudu

  Oceniono 23 razy 13

  No, nieźle... Za chwilę znajdziemy się na marginesie cywilizowanego świata. A tymczasem Łotysze, Litwini, Ukraińcy i inne nacje bez żenady kolaborujące z Niemcami przy zabijaniu Zydów przez Einzatsgruppen, rechoczą ze śmiechy, że do nich nikt nie ma pretensji tylko do Polaków. Jesteśmy beznadziejnie głupim narodem, niestety...

 • smarekdarek

  Oceniono 32 razy 10

  Kiedy już myślałem, że TVP osiągnęło dno, to Ziemkiewicz z Wolskim zapukali od spodu.
  www.youtube.com/watch?v=H26xvJAOAgI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX