Mieszkaniec Dobrzenia jednak nie nawoływał do nękania Patryka Jakiego. Sąd wydał wyrok

Mieszkaniec Dobrzenia Wielkiego w Opolskiem umieścił na Facebooku numer telefonu Patryka Jakiego. Prokuratura uważała, że nawoływał do nękania wiceministra sprawiedliwości. Sąd miał inne zdanie.

Sąd rejonowy w Opolu oczyścił mężczyznę z zarzutu publicznego nawoływania do uporczywego nękania wiceministra sprawiedliwości, a także wojewody opolskiego Adriana Czubaka i prezydenta miasta, Arkadiusza Wiśniewskiego. Sędzia tłumaczyła, że z treści wpisu Kołbuca nie wynika, by oskarżony kogokolwiek do czegokolwiek nawoływał.

– Nie ma żadnej podstawy aby twierdzić, że celem oskarżonego było nawoływanie do jakiekolwiek przestępstwa. Zarówno numery telefonu Patryka Jakiego, Adriana Czubaka i Arkadiusza Wiśniewskiego były dostępne w inny sposób, nie tylko na przedmiotowym poście – wyjaśniała cytowana przez opolską „Gazetę Wyborczą” sędzia Marzena Drozdowska.

- Jestem jeszcze roztrzęsiony, ale wiem, że w końcu spokojnie będę mógł położyć się spać - powiedział Roman Kołbuc tuż po wyjściu z sali rozpraw. Wyrok nie jest prawomocny.

Kołbuc protestował przeciwko powiększeniu Opola

Roman Kołbuc z Dobrzenia Wielkiego należał do przeciwników powiększenia Opola o 12 sołectw z czterech podmiejskich gmin, w tym o tereny należące do miejscowości w której mieszka. Na przełomie 2016 i 2017 roku wziął udział w proteście głodowym przeciwko tym zmianom. Ojcem projektu był Patryk Jaki. Protestujący próbowali do dotrzeć do wiceministra sprawiedliwości na różne sposoby.

W trakcie protestu Roman Kołbuc we wpisie na Facebooku poinformował o blokadzie obwodnicy miasta. Dodał, że pretensje należy kierować do Patryka Jakiego, prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego i wojewody opolskiego Adriana Czubaka. We wpisie podał ich numery telefonów.

Jaki złożył doniesienie na policję, a prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu. Śledczy dopatrzyli się we wpisie złamania art. 255 kodeksu karnego, czyli publicznego nawoływania do popełnienia występku polegającego na uporczywym nękaniu Patryka Jakiego poprzez dzwonienie na prywatny telefon. Pokrzywdzony czuł się też prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Odwołanie od wyroku

Wcześniej sąd wydał wyrok nakazowy i uznał Romana Kołbuca winnym. Wymierzył mężczyźnie karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych. Obrońcy Kołbuca odwołali się od wyroku i wnieśli o umorzenie sprawy. Podkreślali, że wszystkie numery telefonów udostępnione w poście były ogólnodostępne w internecie.

Głos w sprawie zabrał też Patryk Jaki. W przesłanym do redakcji „Nowej Gazety Opolskiej” oświadczeniu stwierdził, że nie widzi konieczności ścigania Romana Kołbuca.

Pomimo szykan, które mnie spotkały nie uważam, by konieczne było ściganie Pana Romana Kołbuca. Celem mojego zawiadomienia było wyłącznie skasowanie mojego numeru telefonu ze wspomnianego wpisu na portalu społecznościowym. Skieruję do prokuratury pismo, w którym oświadczę, że będę popierał wniosek pełnomocników oskarżonego o warunkowe umorzenie sprawy

 - napisał wiceminister sprawiedliwości.

Jaki skrytykował WOŚP w TVN24. Błyskawiczna reakcja Owsiaka. "Nie warto machać serduszkiem"

Więcej o:
Komentarze (59)
Opole: mieszkaniec Dobrzenia nie nawoływał do nękania Patryka Jakiego
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 14

  Jaki!

  Ales ty szuja, jakich,malo, choc NIE MALO, BO JEST WAS CALA SEKTA TAKICH SAMYCH!.

 • vito60

  Oceniono 12 razy 10

  Czy pieniacz, minister Papryk Jaki pokrył koszty sądowe, czy zrobiło to jego ministerstwo?

 • amuzc

  Oceniono 17 razy 9

  "Śledczy dopatrzyli się we wpisie...".
  "Śledczy" - a może tak po nazwiskach?
  "Śledczy" powinni znać prawo, a nie dopatrywać się.
  "Śledczy".. we wPISie. I wszystko jasne.

 • bb7676

  Oceniono 8 razy 8

  Skoro Jaki przyczynił się do tego salomonowego rozstrzygnięcia to proponuję abyśmy wszyscy zadzwonili do niego i powiedzieli co o tym sądzimy

 • krzywelustro

  Oceniono 10 razy 8

  Pewnego razu pobożni Żydzi przyszli do rabina i zapytali go:
  - Wszechwiedzący Rabe, oto spieramy się między sobą i nie możemy dociec, skąd wziął się zwyczaj, że pobożni Żydzi w publicznych wystąpieniach zawsze występują w mycce. Rozjaśnij więc nasze umysły i powiedz nam, skąd się taki obyczaj wziął?
  Na to rabin chrząknął i majestatycznym tonem ogłosił:
  - Pradawny zwyczaj, że pobożni Żydzi podczas wystąpień publicznych zawsze występują w mycce, ma swoje źródło nie gdzie indziej, lecz w samej Biblii!
  Na to pobożni Żydzi:
  - A w którym miejscu Biblii dokładnie, o Najmądrzejszy, znajdziemy zapis, który daje podstawy dla obyczaju, że podczas wystąpień publicznych pobożni Żydzi zawsze występują w mycce?
  Na to rabin:
  - Jest to zapisane w Księdze Liczb, rozdział 11, wers 24.
  Na to pobożni Żydzi z wdzięcznością pokłonili się Rabinowi i pospiesznie wyszli, aby jak najszybciej móc przeczytać wskazany przez niego fragment. Nie minęły dwie minuty, a do drzwi Rabina znowu łomoczą ci sami pobożni Żydzi.
  - Rabe, byłeś łaskaw się pomylić! Zajrzeliśmy do Biblii, odszukaliśmy Księgę Liczb, rozdział 11 wers 24, a tam nie ma niczego na temat obyczaju publicznych wystąpień pobożnych Żydów w mycce!
  Na to Rabin:
  - To niemożliwe, ja nigdy się nie mylę. Pobożni z was Żydzi, ale o bardzo małych móżdżkach. Odczytajcie fragment, który wam wskazałem i zaraz wam to wszystko wyjaśnię.
  Na to jeden z pobożnych Żydów wziął Świętą Księgę, ucałował ją z należnym szacunkiem i czyta:
  - "I wyszedł Mojżesz, i powiedział do ludu słowa Pana." I nie ma ani słowa o tym, że Mojżesz był wtedy w mycce!
  Na to rabin odparł wyniośle:
  - A co wy, głupi Żydzi, myślicie, że on do ludu to bez mycki wyszedł?

 • tomtg123

  Oceniono 12 razy 8

  Czyżby PiS bał się Suwerena ? DOBRZE. Ale najwyraźniej PiS rozumie, ze ma powód.
  Za komuny SBcy też chodzili z obstawą, bo też się bali.
  Nie trzebna się było sqrwiać, Patryczku.
  Jeśli Patryk Jaki sam widzi, że ma powód, żeby się bać Polaków, no to najwyraźniej Patryk Jaki ma zafajdane sumienie i sam ma tego świadomość. Trudno, to już problem tego nędznego dupka, a nie mój, ja na szczęście Patrykiem Jakim nie jestem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX