Policja szuka narodowców z Marszu Niepodległości. Późna reakcja? Zieliński wyjaśnia

Policja poszukuje ośmiu uczestników Marszu Niepodległości. W mediach społecznościowych pojawił się zarzut, że kroki zostały podjęte zbyt późno. Wizerunki podejrzanych zostały wysłane do komend wojewódzkich już w grudniu - wyjaśnia Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

Niektórzy dziennikarze w mediach społecznościowych zarzucili polskim służbom, że odwlekają działania w sprawie uczestników Marszu Niepodległości, którzy mieli głosić rasistowskie i ksenofobiczne hasła. "Już pod koniec stycznia policja szuka osób z marszu 11 listopada. Ale dziennikarze źli, bo od razu nie polecieli do prokuratury, tylko prowadzili swoje śledztwo " - napisała Agnieszka Gozdyra.

Wizerunki zostały wysłane w grudniu

Na posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych o sprawie informował Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Komisja zajmowała się wnioskiem Nowoczesnej, która domagała się informacji na temat ustaleń służb co do analizy nagrań i zdjęć z ostatniego Marszu Niepodległości. Zieliński wyjaśnił, że policja zabezpieczyła wszystkie dostępne nagrania z kamer monitoringu oraz analizowała materiały stacji telewizyjnych. Teraz służby próbują ustalić tożsamość narodowców. - W tym celu w dniu 7 grudnia oraz w dniu 12 grudnia do wszystkich komend wojewódzkich policji w kraju rozesłane zostały celem personalizacji wizerunki łącznie ośmiu osób. Do chwili obecnej nie otrzymano pozytywnych informacji zwrotnych - cytuje Zielińskiego TVN 24.

- Jeśli chodzi o monitoring, jest to kilkadziesiąt godzin nagrań, które trzeba przełożyć na materiał procesowy - wyjaśnia prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Oględziny jednej płyty trwają nawet do 7 dni i obejmują ponad 150 stron wydruków ujętych w protokoły oględzin rzeczy - wyjaśnia Łapczyński.

Dotychczas przesłuchano w sprawie również 12 świadków. Kolejnych 20 czeka w kolejce.

"Publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego"

Śledztwo zostało wszczęte 20 listopada. Ośmiu uczestników Marszu Niepodległości jest poszukiwanych w związku z art. 256 kodeksu karnego. Podejrzewa się ich o "publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego i publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, etnicznych i wyznaniowych". Grożą za to 2 lata pozbawienia wolności.

Ataki na kontrmanifestantów

Postępowanie dotyczy nie tylko przestępstw na tle rasistowskim. Obejmuje także naruszenie nietykalności cielesnej, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, znieważenie oraz zniesławienia. Uczestnicy Marszu Niepodległości mieli dopuścić się tych czynów wobec uczestniczek kontrmanifestacji, zorganizowanej przez Obywateli RP oraz Strajk Kobiet.

11 listopada to święto wszystkich Polaków. Świętujmy radośnie i bez agresji

Więcej o:
Komentarze (89)
Policja poszukuje uczestników Marszu Niepodległości
Zaloguj się
 • arnoszt1957

  Oceniono 39 razy 33

  A może by tak opublikować zdjęcia na internetowych stronach Policji? Tak jak zrobiono w grudniu 2016 z protestującymi pod Sejmem. Ludzie szybko ustalą nazwiska i wskażą policjantom nawet gdzie mieszkają. Tylko żeby później antyterroryści nie pomylili drzwi.

 • sverir

  Oceniono 34 razy 32

  Czyli w listopadzie pisowcy kłamali, gdy zapewniali, że nie było faszystów na Marszu Niepodległości?

 • jare_jare

  Oceniono 26 razy 22

  Zaraz, ale do tego tygodnia nikt z szanownych PiSiaków nie widział niewłaściwych haseł/nawoływania do nienawiści? A tu taka niespodzianka - niezwłocznie po marszu, tak około miesiąc, już zdjęcia rozesłali. Fiu, fiu, brawo! Panie Zieliński, ze skruchą przyznaję, że to historyczne już konfetti-gate było dopasowane do działalności resortu jak naprawdę dobry garnitur.

 • gozal

  Oceniono 20 razy 20

  jawna kpina! jakoś kontrmanifestantów antyfaszystowskich to potrafią zatrzymać od ręki, poturbować, ciągać po ziemi, spisywać i nękać dochodzeniami. tych, którzy bronią honoru kraju przed neofaszystami ścigają, a neofaszystów zostawiali w spokoju i ochraniali... coś się tej policji i służbom wszelkiej maści poprzestawiało. teraz próbują ludziom robić wodę z mózgu i udają, że są po dobrej stronie, jak już gnój się rozlał na cały kraj i media podjęły bulwersujący temat.

 • yosemitesam

  Oceniono 19 razy 19

  Ej narodowcy, nie róbcie wiochy - zgłoście się po te odznaczenia państwowe jak minister prosi!

 • ochujek

  Oceniono 16 razy 14

  Tych co protestowali na Ciemnej Górze szybko zidentyfikowano. Terrorystki z białymi różami i zapalające znicze na ulicy też. Organa prawa i sprawiedliwości tu działają nadgorliwie.

 • antykaczysta40

  Oceniono 13 razy 13

  On ich poszukiwał już od tamtego roku. Fantastyczny funkcjonariusz. Dać mu ku... podwyżkę na kebaba, bo widać, że jest niedożywiony. I oni ich wtedy cap. Kogo wina? Kocham Polskę, nie cierpię kłamców.

 • remo29

  Oceniono 19 razy 13

  Czyli co, wiedzieli tyle miesięcy temu i zwlekali? Jak to się ma, pisiaki, do przekazu dnia, że TVN wiedział o naziolach, a nie powiedział?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX