"To było takie zło". Pokazaliśmy kombatantom reportaż o polskich neonazistach. Nie kryli emocji

- Szok. Kompletny szok dla mnie, człowieka, który miał 13 lat, kiedy zaczęła się wojna, a 18 lat, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie - tak były żołnierz AK Eugeniusz Tyrajski komentuje w rozmowie z Gazeta.pl neonazistowskie fascynacje młodych ludzi.

"Superwizjer" TVN kilka dni temu wyemitował materiał pokazujący przypadki fascynacji młodych Polaków Adolfem Hitlerem i nazistami. Reporterzy byli m.in. świadkami obchodów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera.

Niektórzy uczestnicy "imprezy" mieli na sobie mundury Wehrmachtu czy SS, w tle można było usłyszeć nazistowskie marsze wojskowe. Nie zabrakło też flag III Rzeszy, swastyki oraz "ołtarzyka" ku czci zbrodniarza z jego portretem.

"Idiotyczna zabawa"

Wstrząsające nagranie pokazaliśmy Eugeniuszowi Tyrajskiemu i Zbigniewowi Galperynowi, uczestnikom Powstania Warszawskiego i żołnierzom Armii Krajowej. Doskonale pamiętają II wojnę światową i cierpienie, jakie milionom Polaków wyrządziły decyzje przywódcy III Rzeszy Adolfa Hitlera.

-To niewiarygodne. Szok. Kompletny szok dla mnie, człowieka, który miał 13 lat, kiedy zaczęła się wojna, a 18 lat, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie

- komentuje w rozmowie z Gazeta.pl Eugeniusz Tyrajski.

- Przyjmuję to wręcz jako idiotyczną, nieskończenie głupią zabawę, bo tego chyba nie można inaczej potraktować. Nie chcę wierzyć w to, że ci ludzie rzeczywiście mają takie przekonania - dodaje Tyrajski.

Podobnego zdania jest Zbigniew Galperyn.

- Zastanawia mnie, czym się oni kierują. Gdyby poczytali na temat okupacji niemieckiej, zachowaniach gestapowców, to inaczej by się zachowywali. Myślę, że to wynika z ich niewiedzy, że to jest bardzo płytkie, powierzchowne zainteresowanie

- ocenia.

- Skoro powstała taka grupa, to myśmy jako Polacy, rząd powinni przeciwstawiać się temu. Bo widać, że to się rozrasta - uważa.

Powstańcy mają dla młodych fascynatów nazizmu jedną radę: poznać twarde fakty. - Zaleciłbym sporo czytać książek dotyczących tamtego okresu. I na pewno nie mieliby takiej chęci i nie byłoby takiej fascynacji, ani tym okresem, ani osobą Hitlera, ani pieśniami z tego okresu. To był zło, z którym myśmy walczyli - mówi Zbigniew Galperyn.

- Nie wiem, czy rozmawiali z ludźmi, którzy przeżyli to, co ja. Parę razy cudem wychodziłem z łapanek. Zawsze w rodzinie były jakieś straty wywołane przecież przez Hitlera - podkreśla Eugeniusz Tyrajski.

Więcej o:
Komentarze (247)
Reportaż o neonazistach w "Superwizjerze" TVN. Pokazaliśmy go powstańcom
Zaloguj się
 • antypiss

  Oceniono 57 razy 51

  ''Ludzie" pochodzący z kraju zaoranego przez dwa najbardziej zbrodnicze ustroje jakie stworzył człowiek pozdrawiają się Heil H. Gdzie ja żyję?

 • loneman

  Oceniono 42 razy 38

  Goscie z reportazu w lesie automatycznie wykluczyli sie takimi "show" z grona patriotow - i dopisali do klubu zdrajcow i kolaborantow ...

 • kazek100

  Oceniono 41 razy 33

  Cóż, tych kombatantów zwolennicy pis pewnie by wybuczeli na cmentarzu podczas uroczystości. Głupota ekstremalna zdarza się w każdym kraju, ale w naszym przez ostatnie lata rządząca obecnie partii budowała na tej głupocie swój potencjał i wychwalała ją jako "patriotyczną młodzież". A idiota Kukiz chce tym głupcom dać do ręki broń.

 • signum_t

  Oceniono 30 razy 28

  Gównażeria powinna być skazana na kilka lat prac społecznych na rzecz muzeów w Oświęcimiu i Majdanku i obowiązkowe spotkania - wykłady z ofiarami hitleryzmu. Jeśli pódją do więzienia - będą mieli tylko czas na pogłębianie swoich chorych idei. Skazać ich na prace społeczne - przecież sami wierzą w ideę, że "arbacht main frei".

 • pan.szklanka

  Oceniono 40 razy 28

  Takie są efekty mieszanki: wtórnego analfabetyzmu, szkolnej katechizacji, która zabija logiczne myślenie oraz kompleksu krótkiego penisa.

 • czytakczynie12

  Oceniono 34 razy 26

  Zgadzam się z jednym powstańców warszawskich, który na antenie TVN24 , który powiedział,mże to co zobaczyliśmy w tym lesie to było jakby przedłużenie tego, co działo się 11 listopada. Ten potworny ryczący tłum ludzi to jest niebezpieczne. Żaden uczciwy Polak nie idzie za takimi hasłami, a tam szło tysiące ludzi i nie powiedzieli im nie. Szli wśród smrodu i dymu palących rac, wśród ryku, dzikiego ryku nienawistnych okrzyków. Teraz udają niewiniątka. Uczciwy Polak nie idzie ręka w rękę z faszystą.

 • aa1000

  Oceniono 29 razy 23

  1. Buczenie na Powązkach było patriotyczne i znalazło pisowskich obrońców.
  2. Marsz niepodległości - 11.11.2018 - uśmiechnięci patrioci, polska katolicka młodzież [i pan poseł Jakubiak co nie widział transparentów]
  3. Jasna Góra - i wszystko jasne.

 • olekkuszeta

  Oceniono 22 razy 20

  Ostatnio jakaś młoda osoba powiedziała mi, że ona nie wierzy w Holocaust, bo gdzie Niemcy ukryliby tyle ciał. To już nawet nie jest brak wiedzy historycznej ale brak logicznego rozumowania. Każdy Polak powonien conajmniej 1x w życiu odwiedzić jakiś KL.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX