Pierwsze zatrzymania po reportażu TVN o neonazistach. "Byli zaskoczeni, nie zdążyli ukryć dowodów"

Są pierwsi zatrzymani po reportażu TVN o polskich neonazistach, a wśród nich lider stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Prokuratorzy przeszukali domy uczestników spotkania ku czci Adolfa Hitlera i znaleźli symbole nazistowskie.

Gliwicka Prokuratura Okręgowa postawiła trzem zatrzymanym osobom zarzuty propagowania nazizmu poprzez zorganizowanie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Jednej osobie postawiono również zarzut nielegalnego posiadania broni. 

Według informacji IAR, zebrane materiały mogą być przesłanką do delegalizacji stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, którego założyciel miał stać za organizacją obchodów rocznicy urodzin Hitlera. Ich nagranie ukrytą kamerą wyemitowała telewizja TVN w programie "Superwizjer". Po emisji telewizyjnego reportażu prokurator generalny Zbigniew Ziobro zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania ustroju totalitarnego.

Do przeszukań doszło zaraz po tym, a osoby zatrzymane były zaskoczone akcją służb i nie zdążyły ukryć dowodów. Prokuratorzy znaleźli flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej, a także amunicję i broń. 

Przygotowanie analizy w kwestii delegalizacji stowarzyszenia zlecił już wczoraj Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Kto został zatrzymany?

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, która pierwsza podała tę informację, zatrzymane zostały trzy osoby. U jednego z uczestników neonazistowskiej imprezy znaleziono w domu broń, a u dwóch amunicję. W trakcie przeszukań prokuratorzy odkryli też przedmioty i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczyli ponadto telefony komórkowe i komputery. Będą w nich szukać ewentualnych zdjęć i nagrań z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm. 

Reporter TVN24 dowiedział się, że wśród zatrzymanych jest Mateusz S., lider Dumy i Nowoczesności. Potwierdziła to Joanna Smorczewska, rzeczniczka prokuratory okręgowej w Gliwicach.

Wczoraj na polecenie ministra Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry nadzór nad śledztwem przejęła Prokuratura Krajowa. Prokuratorzy zajęli się też analizą dowodów pod kątem delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Jak informowała Prokuratura Krajowa, przedmiotem analizy jest faktyczna działalność stowarzyszenia i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. Chodzi o ustalenie, czy organizacja odwołuje się w swoich działaniach do nazizmu i innych totalitarnych ideologii. Decyzję o ewentualnym rozwiązaniu stowarzyszenia będzie podejmował sąd.

Wstrząsający reportaż o neonazistach

Duma i Nowoczesność - to organizacja, której wiceprezes odpowiada za symboliczne powieszenie na szubienicach portretów europosłów PO. Dziennikarze nagrali członków grupy ukrytą kamerą i rozmawiali z niektórymi z nich. 

Reporterzy byli m.in. świadkami, jak polscy neonaziści obchodzili 128. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Niektórzy uczestnicy "imprezy" mieli na sobie mundury Wehrmachtu czy SS, w tle można było usłyszeć nazistowskie marsze wojskowe. Nie zabrakło też flag III Rzeszy oraz "ołtarzyka" ku czci zbrodniarza z jego portretem.

Dziennikarze pojawili się również w lipcu na festiwalu Orle Gniazdo, którego uczestnicy otwarcie manifestowali faszystowski gest, wykrzykując przy tym nazistowskie pozdrowienie "Sieg heil".

Polecamy też:

Więcej o:
Komentarze (354)
Polscy neonaziści. Pierwsze zatrzymania po reportażu TVN
Zaloguj się
 • czytakczynie12

  Oceniono 108 razy 92

  Wyobrażacie sobie coś takiego w Izraelu, by jakiś Żyd czcił oprawcę Jego narodu. A w Polsce znajdą się Polacy, którzy czcza oprawcę narodu polskiego. Dla Żydów pamięć o ich historii jest ŚWIĘTA. Dla wielu Polaków już dawno nie jest. Zbrodniarz m.in. narodu polskiego ma w Polsce urodziny i torcik ze swastyką z wafelków . No i jest jeszcze ONR. TO JEST TEŻ NIEBEZPIECZNE. Maszerują bezkarnie po ulicach Warszawy z tymi długimi kijami ulizani chłopcy i wykrzykują nienawistne hasła. Ochraniała ich polska policja. Zaś polskie kobiety z różami są ścigane, tarmoszone, szarpane i noszone jak worki na śmieci. Nasz kraj jest chory i głupi. Wszystko zeszło na psy. Polacy sami swoim zachowaniem hańbią Ojczyznę i jej historię.

 • kgpldz

  Oceniono 91 razy 81

  Dziękuję Wam dziennikarze TVN. Za odwagę i za to że Wam się chciało, gdy inni woleli proste tematy, nie wymagające ryzyka.

 • natemat22

  Oceniono 81 razy 75

  zobaczcie gdzie ci różni z ONR i M.W. się spotykali i spotykają : różne pomieszczenia plebanijne , tzw "domy rekolekcyjne" , na Jasnej Górze , z ks.Kneblewskim , itd
  w walce z polską demokracją i z wartosciami unijnymi k.k. hoduje tę brunatną hydrę od lat

 • hristoforos

  Oceniono 80 razy 70

  PiS pozamyka swoich "Kaczorjugend" ?
  Udowodnią,że zamawiali 5 piw i nie krzyczeli Hitler tylko "Kulson siadaj"

 • barbara333-4

  Oceniono 64 razy 60

  Lanuszny rozwieszał na szubienicy portrety eroposłów. I co ? nic, prokuratura wzywała na przesłuchania nie sprawców ale europosłów, a te skandaliczne działania tłumaczyła. ochraniała ich , by nikt im nie przeszkodził w powieszeniu portretów. To był straszny widok...Winnicki powinien być wywalony z sejmu razem z kukizem

 • ar.co

  Oceniono 61 razy 55

  Pisowskie państwo roi się od służb "tajnych, jawnych i dwupłciowych", co roku wydaje się setki milionów na utrzymanie armii agentów-nieudaczników, ale nazistowską organizację musi demaskować prywatna telewizja. To może teraz ci pisowscy nieudacznicy odpalą TVN-owi parę milionów z tego, co im PiS lekką rączką rozdał? W końcu to nie dziennikarzy powinni wykrywać organizacje przestępcze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX