Rolnik z Pomorza wyciął jesion z działki. Teraz musi zapłacić ćwierć miliona złotych kary

Rolnik z Polskiego Gronowa (woj. pomorskie) wyciął stojący przy drodze jesion. Urzędnicy wyliczyli, że musi zapłacić prawie ćwierć miliona złotych kary. Sprawdziliśmy, skąd wzięła się taka kwota.

Starostwo Powiatowe w Tczewie poinformowało rolnika Jarosława Smoczyńskiego o karze za nielegalną wycinkę drzewa. Wyliczyli, że 54-latek musi zapłacić 246 tys. zł. Mężczyzna w marcu 2017 miał wyciąć jesion z sąsiedniej działki.

Mężczyzna nie przyznaje się do winy

Mężczyzna broni się, że to nie on kazał usunąć drzewo. „Dziennik Bałtycki” dotarł do notatki prasowej policji z tamtej interwencji. W jej trakcie mężczyzna miał przyznać się, że nakazał swojemu pracownikowi ścięcie drzewa w obawie, że spadnie na jego dom. Pan Jarosław w rozmowie z dziennikiem twierdzi, że nigdy nic takiego nie powiedział. - Gdy tylko zobaczyłem, jak mój pracownik bez mojej zgody zaczyna ścinać to drzewo, to natychmiast go zatrzymałem - powiedział. Tę wersję przedstawił również w starostwie. Pracownik dorywczy rolnika, który również miał złożyć wyjaśnienia, nie stawił się w urzędzie.

Urzędnicy gminy Gniew w trakcie wizji lokalnej winą jednoznacznie obarczyli rolnika. Ich zdaniem 20 marca 2017 roku mężczyzna podjął próbę ścięcia drzewa, przeszkodziła mu jednak wezwana przez anonimową osobę policja. Na ocalenie drzewa było już jednak za późno. Jesion sprawiał zagrożenie, że przewróci się na drogę. Został do końca wycięty przez strażaków z OSP Gniew.

Starostwo wyliczyło, że pan Jarosław musi zapłacić 246 tys zł kary. „Nie ma znaczenia okoliczność czy pan Jarosław Smoczyński był osobistym sprawcą, jak wynika z dokumentacji przekazanej przez burmistrza miasta i gminy Gniew, czy w tym celu posłużył się osobą trzecią” - cytuje uzasadnienie decyzji o karze „Dziennik Bałtycki”.

- Taka kara?! Przecież ludzie całe życie dorabiają się takiej sumy. Można za to kupić mieszkanie - denerwował się w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Jarosław Smoczyński.

Dlaczego pan Jarosław musi zapłacić 246 tys. zł?

Skąd wzięło się ćwierć miliona złotych kary? Urzędnicy wyliczyli ją na podstawie obowiązujących przepisów. Pomnożyli obwód jesionu przez stawkę opłaty za usunięcie drzewa tego właśnie gatunku i o takim obwodzie, a następnie pomnożyli przez dwa.

Kwotę obliczono na podstawie ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku i corocznego obwieszczenia ministra środowiska w sprawie maksymalnych stawek opłat w danym roku za usuwanie drzew. Ponieważ wycięcia drzewa dokonano w zeszłym roku, stawkę obliczono na podstawie rozporządzenia z 2017 roku - nie może ona przekroczyć 500 złotych.

Jesion, o którego usunięcie obwiniono pana Jarosława, na wysokości 130 cm miał 246 cm obwodu. Czyli:

 246 cm x 500 x 2 = 246 tys. zł

Ścięli drzewo z pisklętami. "Dorosłe latały wokół i nie mogły znaleźć młodych"

Więcej o:
Komentarze (291)
Wyciął drzewo. Teraz musi zapłacić ćwierć mln zł kary
Zaloguj się
 • 99venus

  Oceniono 53 razy 35

  Ile zapłaci Szyszko za niszczenie Puszczy Białowieskiej i tysiące wyciętych drzew w miastach?

 • krynolinka

  Oceniono 39 razy 25

  Obojętnie jakie by prawo w zakresie możliwości wycinania drzew na swoim terenie nie obowiązywało to jednak iść z siekierą na cudze i sobie wyciąć to zły pomysł. Skoro było zagrożenie to trzeba było zgłosić na policję czy straż.

 • radosny_franciszek

  Oceniono 29 razy 19

  My jak zwykle ze skrajności w skrajność- albo tniemy całe parki równo z trawą albo rujnujemy ludziom życie za ścięcie jadnego drzewa.

 • kocurimysza

  Oceniono 15 razy 13

  A SZYSZKO KIEDY ZAPLACISZ KLUSOWNIKU TE MILJARDY ZA WYCIETE DRZEWA ????????????????????????????????????????????.

 • R s

  Oceniono 14 razy 12

  To ile zapłaci Szyszko?Jeszcze nikt mu nie wyliczył? To wielki błąd ze pis owcy stoją ponad prawem.Pytam jakim prawem?

 • justas32

  Oceniono 32 razy 12

  Żaden pisior nigdy nie zrozumie dlaczego nie wolno wycinać drzew. Dlatego w Polsce jest taki syf - prymitywne społeczeństwo ...

 • plastikpiokio

  Oceniono 12 razy 10

  niech powie że korniki szyszki rownież zaatakowały tego jesiona i musiał bronic pozostałych drzew jak to robił namaszczony przez tadzika i brochę nawiedzony minister ---nie mogą byc równi i równiejsi .w tym prawie gdzie rządzi sprawiedliwosc.

 • maks200

  Oceniono 9 razy 9

  A ile ten wandal Szyszko człowieku miliony stoją w Twojej obronie nic nie trzeba zapłacić.

 • januszz4

  Oceniono 12 razy 8

  Parafrazując powiedzenie Stalina: jak się wycina jedno drzewo, to jest zbrodnia, jak milion drzew - to statystyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX