Prokuratura zajmuje się autorami kampanii z afery billboardowej. CBA: Złamanie ustawy

Zdaniem CBA twórcy kampanii "Sprawiedliwe sądy" złamali ustawę antykorupcyjną - podaje "Rzeczpospolita". Chodzi o kwestię ich zatrudnienia w KPRM. Byłymi urzędnikami zajmuje się też prokuratura.

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło we wrześniu działania wobec firmy Solvere na prośbę kancelarii premiera. - Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jesteśmy transparentni, nie boimy się żadnych pytań i stawiania pytań. To rutynowa wymiana korespondencji - mówiła szefowa rządu Beata Szydło. Podkreśliła, że nie zostało złożone żadne zawiadomienie, tylko wpłynęło rutynowe pismo z prośbą o wyjaśnienia.

Solvere to spółka odpowiedzialna za kampanię "Sprawiedliwe sądy". Spółka została założona przez Piotra Matczuka i Martę Plakwicz. Jak wynika z KRS, została wpisana do rejestru przedsiębiorców 16 maja tego roku. Tymczasem Matczuk i Plakwicz do 22 maja formalnie pracowali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stąd pojawiło się podejrzenie, że byli współpracownicy Beaty Szydło mogli złamać przepisy ustawy antykorupcyjnej lub ustawy o służbie cywilnej.

Teraz okazuje się, że "rutynowe" pismo do CBA przyniosło efekt. Z analizy Biura ma wynikać, że byli pracownicy KPRM rzeczywiście złamali ustawę antykorupcyjną - informuje "Rzeczpospolita". Chodzi konkretnie o zakaz posiadania powyżej 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego przez urzędników. Matczuk i Plakwicz mieli jednak zgodę na prace w okresie wypowiedzenia. 

Prokuratura sprawdza byłych urzędników

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że byli urzędnicy nie poniosą konsekwencji za złamanie ustawy. Grozi za to bowiem jedynie zwolnienie z pracy, tymczasem ci już od dawna nie są zatrudnieni w KPRM.

To nie znaczy jednak, że Matczuk i Plakwicz mogą być całkiem spokojni. Sprawa jeszcze się nie zakończyła. Dokumenty z CBA trafiły do prokuratury. Tam już od listopada toczy się postępowanie dot. możliwego podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych byłych urzędników. Wnioski o śledztwo złożyły PO i Nowoczesna. Prokuratura sprawdza, czy w sprawie należy wszcząć śledztwo. 

Milion złotych na fakturach spółki

Jak ujawnił w grudniu Onet.pl, w związku z kampanią "Sprawiedliwe Sądy" na konto spółki Solvere wpłynęło ponad 1,1 mln zł, mimo że oficjalne deklaracje władz PFN wskazywały kwotę 200-300 tys. zł.

Na fakturach dla Solvere ujawnionych przez Onet.pl pojawia się kwota 44 987,69 zł (badania socjologiczne), 246 000 zł (promocja treści internetowych), 615 000 zł (produkcja TV, VoD i viral), 285 360 zł (druk broszury).

Więcej o:
Komentarze (28)
Prokuratura zajmuje się autorami kampanii z afery billboardowej
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 13 razy 11

  dostali zamówienie z rządu i tyle

  to szydło powinna odpowiadać za defraudację i asfalt wylany pod dom

 • justas32

  Oceniono 11 razy 11

  Temida jest ślepa - ale nie głupia. Nic im nie zrobią za tej kadencji ...

 • puuchatek

  Oceniono 9 razy 9

  "Z analizy Biura ma wynikać, że byli pracownicy KPRM rzeczywiście złamali ustawę antykorupcyjną"

  No tak, "byli pracownicy"… Jakieś szaraczki dostaną po uszach za to, że wykonywały polecenia - i PiS dumnie powie "proszę bardzo, CBA jest apolityczne i wszystkich traktuje równo".

  A ci, którzy NAPRAWDĘ złamali prawo - czyli ci, którzy WYDAWALI polecenia - jak zwykle wyjdą z tego obronną ręką.

 • t_uptus

  Oceniono 19 razy 9

  JA CHCE ZEBY WROCILO TO CO BYLO , CHCE CIEPLEJ WODY W KRANIE !!!!!!!!!!!!! CHCE TEJ POLSKI KTORA JAK WOWCZAS, BYLA SZANOWANA NA SWIECIE.

 • niko8472

  Oceniono 9 razy 7

  Niech sie, kulson nac, zajma tymi ktorzy to zlecili i de facto pieniazki podatnika zdefraudowali! "Panami" Swirskim i Jurkiewiczem. Czy Kolek juz wtedy nalezal do zarzadu nie kojarze. Solvere zadnej kampani by nie robila jakby nie miala takiego zlecenia. Zaraz beda scigac producenta medalikow dla misia a nie Antka za zlecenie wykonania..., i Audi za produkcje limuzyn a nie BOR za demolowanie.

 • vontomke

  Oceniono 6 razy 6

  Ziobro im nie da zrobić krzywdy, sprawie się ukręci łeb na poziomie prokuratury.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  Poudają ze coś robią - i przeciągną sprawę do wyborów. Jak wygra PIS to sprawę przedawnią, jak wygra PO to ich ukarzą jakąś minimalną grzywną albo upomnieniem...

 • fakiba

  Oceniono 4 razy 2

  Zero nie pozwoli im krzywdy zrobić , prędzej prokuraotra odwołają

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX