Połowa lekarzy zrezygnowała z pracy w dużym szpitalu. Zarabiają 2 tys. mniej niż rezydenci

30 wykwalifikowanych specjalistów zrezygnowało z pracy w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy na Podlasiu. Zarabiają o 2 tys. zł mniej od lekarzy rezydentów. Dyrektor placówki zapowiada limitowanie przyjęć.

To największa tego typu placówka w Polsce. Na chwilę obecną w szpitalu w Choroszczy leczy się 800 pacjentów.

Odchodzi połowa specjalistów, będzie mniej przyjęć

Jak podaje TVN 24 w programie "Polska i Świat" ta liczba może się radykalnie zmienić w związku z odejściem z pracy 30 psychiatrów, czyli połowy specjalistów z tej dziedziny zatrudnionych w placówce. - Za jakieś trzy miesiące zaczniemy limitować przyjęcia, będziemy ograniczać, bądź kierować na inne obiekty - mówi programie TVN 24 Tadeusz Goździkiewicz, dyrektor szpitala w Choroszczy.

Rezydent zarabia 2 tys. więcej od specjalisty

Odejście z pracy umotywowane jest niskim zarobkami specjalistów. Gdy oni zarabiają niecałe 4 tys. zł, rezydenci dostają o 2 tys. zł więcej. Dyrektor placówki zapewnia, że planuje przynajmniej wyrównać zarobki specjalistów z zarobkami lekarzy rezydentów.

Pierwsze spotkanie z nowym ministrem

W piątek o godz. 17 po raz pierwszy odbędzie się spotkanie protestujących lekarzy z Łukaszem Szumowskim, nowym ministrem zdrowia. Lekarze, po raz pierwszy od wielu miesięcy, mają nadzieję, że resort zacznie wprowadzać jakieś zmiany.

"Mamy nadzieję, że spotkanie z Łukaszem Szumowskim będzie konstruktywne i pokaże szybszą ścieżkę dojścia do 6,8 % PKB na zdrowie. Żyjemy nadzieją, że dobro polskiego pacjenta będzie najważniejsze dla obozu rządowego." - napisało na Twitterze Porozumienie Rezydentów. Młodzi lekarze domagają się przede wszystkim zwiększenia wydatków na służbę do 6,8 PKB oraz wzrostu wynagrodzeń.

Rezydenci mają też obawy, że minister spróbuje ich "przekupić". 

- Domyślam się, że pan minister zaproponuje nową ofertę płacową, żeby nas przekupić. Nic z tego. Jeśli nie zapewni wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, nie przestaniemy protestować i wypowiadać klauzul opt-out. - powiedział w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

"Czujemy się niedoceniani, pomiatani, niedowartościowani." Trwa strajk głodowy młodych lekarzy

Więcej o:
Komentarze (84)
Szpital w Choroszczy. Specjaliści zarabiają mniej niż rezydenci
Zaloguj się
 • pisyf

  Oceniono 28 razy 20

  Będą jaja, jak przez brak opieki świry zwieją z psychiatryków.
  Liczba suwerena głosującego na PiS wzrośnie do 60%

 • antekpociecha

  Oceniono 17 razy 15

  To nic ich nie obchodzi, obecnie ważne są przyszłe wybory, zachcianki kleru zakaz handu w niedziele, zakaz aborcji, zmiany ulic i czy uda się pomniki do kwietnia postawić i to w każdym mieście i wiosce a tu wkrótce następne transze opłat dla biesa w toruniu

 • antekpociecha

  Oceniono 11 razy 9

  Dobrej zmiany ciąg dalszy a tyle obiecywali i darli ryje gdy byli w opozycji, totalnej opozycji
  Nie chciałbym po nich niczym zarządzać

 • def11

  Oceniono 10 razy 8

  Nie ma potrzeby przeznaczać 6.8% PKB na zdrowie, są ważniejsze potrzeby, w Toruniu, w TVPiS, w WOT, w fundacjach narodowych szkalujących polskich sędziów, w klubie misiewiczy i w projekcie Pincet+, bo jak inaczej wybory wygrać ?

 • dublet

  Oceniono 10 razy 8

  Niedawno wyczytałem, że kilka krajów w UE, np Litwa, wprowadziło zasadę, że rezydent zarabia 2 krotność średniej krajowej a lekarz 3 krotność i problem z lekarzami zniknął. Jeśli pomocnik aptekarza misiewicz, czyli sprzątacz, potrafi zarobić miesięcznie 50 tysięcy, to może warto lekarzom płacić 1/3 tej stawki?

 • chi-neng

  Oceniono 10 razy 8

  Wg mnie, skoro sa specjalistami psychiatrii, to sekta powinna skorzystac z okazji, otworzyc ‘specjalna placowke / oddzial’ dla 'Kaczej Farmy'.

  Zarezerwowany tylko i wylacznie na zapotrzebowanie i uzytek wszystkich marionetek JK, z nim samym czele.
  No i oczywiscie calej sekty. Mam tu na mysli takze trollownie i elektorat.
  Zatrudnienie i zajecie 'po wieki'!

  A pensje ustali sam JK.
  Jestem przekonana, ze ku zadowoleniu wszystkich lekarzy, bez wyjatkow.
  Jako ze JK slynie ‘z gestu i rzutkosci’ i znany jest jako ta 'zdolna bestia' w wynagradzaniu wszystkich tych CO JEMU I JEGO SEKCIE 'DOBRZE CZYNIA':).
  Tak, ze kazdy z zatrudnionych przy owej placowce niebawem bedzie milionerem.

  Nie pomne ' NOWEJ praktyki i NOWYCH doswiadczen', jakich nabeda ‘ lekarze w swoim zawodzie, w kontaktach z ‘Kacza Farma’.
  :)

 • alicia.online

  Oceniono 6 razy 6

  Polska wstała z kolan. Może pochwalić się czymś, czego nie ma nigdzie na świecie. Mistrzostwem absurdu. Bo nie da się inaczej nazwać sytuacji, gdy wyżej wykwalifikowany pracownik, na którym ciąży znacznie większa odpowiedzialność zarabia o 40% mniej niż pracownik niżej kwalifikowany, o mniejszym zakresie samodzielności zawodowej.

 • jurek4491

  Oceniono 5 razy 5

  Przez cały rok Moraś ględził w mediach że " budżet pęka w szwach " tyle jest KASIORY , jeszcze nigdy nie było tyle szmalcu i co KASZANA dla lekarzy - NIET .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX