Mieszkaniec Dobrzenia skazany za podanie numeru ministra. "Represje jak rasowy recydywista"

Po doniesieniu Patryka Jakiego, prokuratura podjęła śledztwo w sprawie jednego z protestujących przeciwko powiększeniu Opola. Powód? Mężczyzna umieścił na Facebooku numeru telefonu wiceministra. Po publikacjach w mediach, Jaki poinformował, że chce "warunkowego umorzenia sprawy".

Na przełomie 2016 i 2017 roku odbył się protest głodowy w Dobrzeniu Wielkim. Głodówka dotyczyła odebrania gminie terenów przemysłowych przez rząd i powiększenia Opola o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin. Protest został przerwany w chwili, w której szef MSWiA zaprosił jego uczestników do rozmów.

Jeszcze przed rozpoczęciem protestu część zaangażowanych osób przeprowadziło blokadę opolskiego biura Patryka Jakiego. Policja przesłuchała je w sprawie "zakłócenia miru domowego". Próbowano dotrzeć do Jakiego, bo był on ojcem projektu powiększenia Opola, miał tę sprawę prowadzić na szczeblu rządowym. "(...) Od rozpoczęcia protestu głodowego zamilkł. Kiedy władze Opola pełne hipokryzji wyrażały zrozumienie i współczucie, Jaki raczej stronił od komentarzy" - pisał Michał Pytlik w swojej relacji po proteście.

Uporczywe nękanie Patryka Jakiego

Od tego czasu minął rok, ale dla mieszkańców Dobrzenia sprawa nadal żyje. Wiceminister sprawiedliwości złożył doniesienie w związku z wpisem na Facebooku, w którym Roman Kołbuc, jeden z głodujących, informował o protestacyjnej blokadzie obwodnicy. Dobrzanin apelował, by zażalenia i pretensje kierować do Patryka Jakiego, prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego i wojewody opolskiego Adriana Czubaka. We wpisie podano numery telefonów wszystkich trzech. 

Jaki złożył zawiadomienie, a prokuratura dopatrzyła się we wpisie złamania art. 255 kodeksu karnego, czyli publicznego nawoływania do popełnienia występku, polegającego na uporczywym nękaniu Patryka Jakiego, poprzez dzwonienie na jego prywatny telefon. Prezydent Opola w toku śledztwa poinformował, że udostępniony numer do niego jest służbowy, a wojewoda nie czuł się pokrzywdzony.

Ogólnodostępny numer telefonu

Rozmawialiśmy z panem Romanem o trwającym procesie karnym. Po oskarżeniu przez prokuraturę, sąd - według niemal standardowej procedury - wydał wyrok nakazowy, uznał Kołbuca winnym i wymierzył karę grzywny w wysokości około 3000 zł. Obrona odwołała się od wyroku i wniosła o umorzenie sprawy. Adwokat wyjaśniał, że numer jest ogólnodostępny - to fakt, można go wyszukać i z całą pewnością w sieci umieścił go sam wiceminister. Co więcej, przed laty nawet zachęcał do korzystania. Obrona podnosiła również, że sprawując publiczne stanowisko, Jaki powinien liczyć się z krytyką społeczną.

Oskarżyciele są jednak zdania, że to nieważne, czy numer był dostępny w sieci, bowiem nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, żeby wykorzystać go w celu nawoływania do popełnienia występku. Patryk Jaki uważa, że jego telefon był dostępny, ale wiele lat temu, kiedy był opolskim radnym. Z aktu oskarżenia wynika, że wiceminister chciałby zapobiec dalszemu "kolportowaniu" jego numeru.

"Represje jak rasowy recydywista"

Ocenę mojego postępowania pozostawiam Wam, z wyznaniem, że dziś pewnie bym już w ten sposób nie postąpił, jednak twierdzę, że represji doznanych w wyniku tej sytuacji nie powstydziłby się niejeden rasowy recydywista. Poranne naloty tajniaków, nakazy rewizji, zabezpieczanie dowodów, doprowadzenia i przesłuchania w kajdankach, stres i poczucie zagrożenia w rodzinie i wśród znajomych… Dość powiedzieć, że gdy wieść się rozeszła jeden z przyjaciół usunął z komputera dosłownie wszystko, łącznie ze zdjęciami rodzinnymi z ostatnich 10 lat, wszyscy wysprzątali biurka, komputery, telefony. I to z czego? Z memów, screenów, tekstów o obronie gminy! Tak wielkie oczy ma strach! Ale o to przecież chodziło…

- relacjonuje Kołbuc. Policja do domu oskarżonego przyszła tuż po 7:00 rano i zażądała wydania telefonu i komputera, a gdyby nie chciał tego zrobić - mieli dokonać przeszukania. Prawnicy są zdania, że okoliczności wskazują na "pozamerytoryczny charakter postępowania, mającego cel jedynie represyjny, obliczony na wywołanie efektu 'mrożącego'”.

"Dziś Romek, jutro ty"

W ostrzejszych słowach proces opisuje Michał Pytlik. "Czy Wy też uwierzyliście w chłopaka spod bloku, który walczy z układem i rozumie zwykłego człowieka? Niedoczekanie" - napisał o Jakim.

"Jaki nękał szarych obywateli wiele razy. Przez niego dostawaliśmy mandaty i targaliśmy się po komisariatach tuż przed świętami. Publicznie kłamał. Prawdziwym przewinieniem Romka nie jest bowiem post na Facebooku, tylko niezgoda na pomysły wiceministra. Dziś jest to Romek. Jutro to możesz być Ty" - uważa polityk. Prosi, by pamiętać o tym, gdy Jaki będzie wrażał swoje oburzenie w mediach.

Jaki chce "warunkowego umorzenia sprawy"

Do wiceministra Jakiego przesłaliśmy pytania, o to, czego domaga się od oskarżonego i jak odnosi się do zarzutów o "nękanie" i "represyjny charakter postępowania". Pytania wysłaliśmy w południe 18 stycznia. Jak dotąd nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.

Wiceminister zareagował jednak na artykuł w "Nowej Trybunie Opolskiej" i przesłał do redakcji oświadczenie. Stwierdza w nim, że po upublicznieniu numeru otrzymywał dziesiątki telefonów z pogróżkami, a wpis mieszkańca Dobrzenia miał "nakierować na niego złe emocje ludzi, którzy się z nim nie zgadzają". "Można się z mną nie zgadzać. Ludzie z Dobrzenia mają takie prawo. Jednak wolałbym, aby odbywało się to w ramach debaty publicznej, a nie gróźb karalnych. Ponieważ jedyny 'grzech', który wg, nich popełniłem to powiększyłem Opole wzmacniając budżet miasta i siłę regionu" - napisał.

Pomimo szykan, które mnie spotkały nie uważam, by konieczne było ściganie Pana Romana Kołbuca. Celem mojego zawiadomienia było wyłącznie skasowanie mojego numeru telefonu ze wspomnianego wpisu na portalu społecznościowym. Skieruję do prokuratury pismo, w którym oświadczę, że będę popierał wniosek pełnomocników oskarżonego o warunkowe umorzenie sprawy

- podsumowuje Jaki. O tym, czy umorzyć sprawę Kołbuca, sąd ma zdecydować 26 stycznia. Jeśli tak się nie stanie - proces rozpocznie się od nowa.

Aktualizacja: Po publikacji materiału otrzymaliśmy mail z Ministerstwa Sprawiedliwości. Ekspert z Departamentu Prawa Administracyjnego podał, że tekst zawiera nieprawdziwą informację jakoby minister chciał ścigać obywatela.

"Prokuratura działała w tej sprawie z urzędu. Minister Jaki w kontaktach z organami ścigania wnosił wyłącznie o usunięcie jego nr. telefonu z kontrowersyjnego wpisu. Nie mógł więc także w opisywanej sprawie zmienić zdania, ponieważ nie domagał się ukarania autora wpisu" - poinformowano.

Kolejna konferencja WOŚP. Owsiak krytykuje Jakiego

Więcej o:
Komentarze (88)
Patryk Jaki złożył doniesienie ws. wpisu Romana Kołbuca
Zaloguj się
 • azotanpotasu

  Oceniono 39 razy 37

  W moich oczach jest pan nędznym gadem, omyłkowo tylko nazywanym człowiekiem, panie nijaki

 • vito60

  Oceniono 37 razy 33

  Najpierw gościa przeczołgał, zastraszył a teraz łaskawie zgadza się na umorzenie. Macie naiwniacy prawdziwy obraz Jakiego, taki miniaturowy Dzierżyński.

 • adman11

  Oceniono 26 razy 24

  Z przykrością, bo to jednak bliźni, muszę powiedzieć, że Jaki to zwykła menda jest.

 • faustxyz

  Oceniono 22 razy 22

  Jaki to menda nad mendami, od zarania przy korycie, to jest jego religia - chamstwem do koryta, wszelkie chwyty dozwolone.

 • jerpis

  Oceniono 23 razy 19

  Jakie "warunkowe umorzenie"?. Tu powinno być umorzenie z art 17 paragraf 1! Postępowanie powinno się wszcząć przeciwko Jakiemu o nadużycie władzy!!!

 • paczka142

  Oceniono 22 razy 18

  Panie wiceministrze Jaki!
  Był wiceminister Kownacki.
  Nie ma wiceministra Kownackiego.

 • jurek4491

  Oceniono 20 razy 18

  Siusiu majtek zgrywa wielkiego urzędnika rządowego to jak to tak , gorszy sort będzie mu głowę zawracał jakimś duperelstwem .

 • bonx70

  Oceniono 23 razy 17

  jesli to były służbowe numery, to jaka tajemnica . Przeciez to my podatnicy rachunki płacimy . Poza tym niesmaczne , z jednej strony głodujący robotnik, podatnik nie mający kasy , z drugiej minister , sfera budżetowa na wypasionym uposażeniu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX