Ksiądz z Elbląga oddał całą tacę na WOŚP. Teraz wyjaśnia, dlaczego tak postąpił

Duchowny z parafii Dobrego Imienia w Elblągu oddał zebrane podczas mszy pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. O geście księdza Kazimierza Klabana pisaliśmy w dniu 26. finału Orkiestry. Teraz on sam tłumaczy, dlaczego wsparł akcję Jurka Owsiaka.

W niedzielę podczas wielkiego finału Orkiestry, ksiądz z Kościoła polskokatolickiego przekazał datki z tacy do puszek wolontariuszom WOŚP. O tym, że duchowny zamierza tak zrobić, poinformował swoich wiernych na początku nabożeństwa. 

Już po finale, w rozmowie z Wirtualną Polską duchowny tłumaczy, dlaczego tak postąpił:

To było podyktowane potrzebą serca. Jestem po przejściach zdrowotnych. Miałem dwa udary mózgu i zawał serca, niejednokrotnie leżałem w szpitalu. Byłem podłączony pod różnego typu urządzenia, na niektórych widniały właśnie serduszka.

Proboszcz elbląskiej parafii zdobył się na taki gest, bo jak mówi, dla niego najważniejsze jest pomaganie ludziom w potrzebie, a nie bieżąca polityka. "Ogłosiłem w kościele, że ja nie agituję, ale od siebie przekazuję całą tacę" - wyjaśnia duchowny.

Ksiądz Kazimierz Klaban przyznaje, że otwarta krytyka akcji WOŚP ze strony innych przedstawicieli Kościoła jest dla niego nie zrozumiała. Zapewnia też, że zamierza wspierać Orkiestrę także w przyszłości.

Kościół polskokatolicki należy do rodziny Kościołów starokatolickich. Liczy sobie około 20 tys. wiernych. Czy różni się od Kościoła rzymskokatolickiego? Odrzuca dogmat o nieomylności papieża, odpusty i celibat, w liturgii używa języka polskiego. Jego najwyższą władzą jest zwoływany co 5 lat ogólnopolski synod.

WOŚP kolejny raz dla noworodków

W tym roku WOŚP po raz kolejny grał dla noworodków. - Za 81 mln zł będziemy mogli kupić sprzęt z najwyższej półki. Już w marcu pierwsze zakupy - zapowiedział po rekordowym tegorocznym finale Jerzy Owsiak. Wymienił m.in. leżanki dla rodziców, którzy czuwają przy chorych dzieciach, a którzy dzisiaj często muszą spać na karimatach na podłodze.

Więcej o:
Komentarze (172)
Ksiądz z Elbląga oddał całą tacę na WOŚP. Teraz wyjaśnia, dlaczego tak postąpił
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 44 razy 32

  I o to chodzi. Ten ksiądz ratuje honor chrześcijaństwa.
  Wyobrażacie sobie podobny gest ojca rydzyka?

 • ja196807

  Oceniono 18 razy 18

  Owsiak przez jeden dzień w roku zbiera ok 50 mln zł Robi to tylko kwestując w miastach. Kler ma na tace przy każdej mszy .Kler tłucze kasę na ślubach chrzcinach pogrzebach ..kolędzie etc ...Przeliczcie teraz przychody kleru przez 365 dni w roku ...jego majtek w nieruchomościach etc ...Owsiak pokazuje ile przy odrobinie dobrej woli można zrobić dobrego dla biźnich ...tylko trzeba chcieć ...choć raz do roku ....Co robi Kościół i kler dla ludu bożego ?? ...mając środki organizacyjne struktury ...poparcie ogłupiałych wiernych i polityków ...Jakim marnotrawieniem środków ludzkiej energij i dobrej woli jest utrzymywanie struktur kościoła w Polsce...Działania Jurka Owsiaka namacalnie pokazują ile gdyby chciał mógł by dobrego robić kościół ...Dla tego wzbudza Orkiestra tyle niechęci kleru i związanych z klerem polityków

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 25 razy 17

  Zaraz kapłan glanach niejaki Międlar odpowiednio go obsmaruje swoim łojem i pianą.
  Oczywiście to wszystko w imię Boga.

 • elenem

  Oceniono 15 razy 13

  Przynajmniej jeden porządny ksiądz.
  A to Centrum Handlowe w Zakopanem, które wystawiło za drzwi kwestujących powinni klienci zbojkotować.

 • zaffaran

  Oceniono 13 razy 13

  Do czego to doszło, żeby człowiek się tłumaczył, dlaczego zachował się przyzwoicie...

 • minkat

  Oceniono 19 razy 13

  przypuszczam, ze w zwiazku z brakiem celibatu w tym kosciele ksiadz po prostu nie jest tak potwornie oderwany od rzeczywistosci jak jego rzymskokatoliccy koledzy po fachu.

  moze ta taca to na utrzymanie ksiezda jest? takie koscioly nie maja wielu wiernycj, nie wszyscy duchowni moga sobie pozwolic na bycie ksiedzem przez cly dzien, niektorzy maja prawdziwa prace.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX