Jerzy Owsiak podsumował 26. finał. "To, co wydarzyło się wczoraj, przeszło nasze oczekiwania"

Jerzy Owsiak podsumował 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obecnie na jej koncie jest 81,5 mln zł. Ostateczne wyniki poznamy w marcu.

W niedzielę odbył się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach kwestowało ponad 120 tys. wolontariuszy. Po północy podano, że udało się zebrać 81 423 542 zł. - To co wydarzyło się wczoraj, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - powiedział Jerzy Owsiak w trakcie poniedziałkowej konferencji Jerzy Owsiak. - Policja przekazała nam, że był to najbezpieczniejszy finał od lat - dodał.

Jerzy Owsiak podsumowuje 26. finał

- Kwota deklarowana to 81 mln 432 tys 542 zł - przekazał Jerzy Owsiak. Dodał, że obecnie na koncie WOŚP jest ponad 11 mln zł. Szef WOŚP dodał, że mBank, który był tegorocznym partnerem finału, podwajał kwoty wpłacane przez klientów. I tak zamiast 7 mln zł na konto WOŚP wpłynie 14 mln zł.

W tym roku WOŚP po raz kolejny grał dla noworodków. - Za 81 mln zł będziemy mogli kupić sprzęt z najwyższej półki. Już w marcu pierwsze zakupy - zapowiedział Jerzy Owsiak. Wymienił m.in. leżanki dla rodziców, którzy czuwają przy chorych dzieciach, a którzy dzisiaj często muszą spać na karimatach na podłodze. - Chcemy kupić każdemu szpitalowi w Polsce leżanki. Koszt jednej to około 5 tys. zł. Chcemy, by rodzic mógł być jednym z elementów w leczeniu dziecka, co jest niezwykle ważne - wyjaśnił Owsiak. Dodał, że WOŚP jest po konsultacjach ze szpitalami i wie, czego potrzebują. - Kupimy między innymi sprzęt Infant Flow, który wspomaga oddech u noworodków - powiedział.

Dziennikarze zapytali szefa WOŚP, czy w tym roku również padnie rekord. - Przez samo badanie słuchu przeszło 5 mln dzieci. To 5 mln Polaków, którzy za 20 lat powiedzą: Orkiestra była ze mną. Czy będzie rekord? Rekordem jest to, że zagraliśmy po raz 26 - powiedział Jurek Owsiak. Dodał, że jak co roku ostateczna kwota zbiórki zostanie podana 8 marca. W 2017 roku było to 105 mln zł.

Licytacje WOŚP wciąż trwają

- Jeśli chodzi o licytacje, mamy już 5 mln zł, a jeszcze wiele zostało do wylicytowania. Aukcje będą trwały do połowy lutego - powiedział Jerzy Owsiak. Zdradził też wyniki oglądalności: - Oglądało nas 13 mln widzów w TVN, TVN24 i TTV. Z kolei światełko do nieba oglądało 4 mln ludzi, a przecież nie było Zenka (Martyniuka - red.) - zażartował Owsiak. - Z całym szacunkiem, bo też gdzieś dla nas grał. Kłaniamy się wszystkim muzykom w pas - podsumował.

Jerzy Owsiak odniósł się też krytyków do światełka do nieba. - Światełko do nieba nie jest kilkugodzinną kanonadą. Trwa 4 minuty 30 sekund. Proszę nas zrozumieć, mówię do obrońców praw zwierząt. Jeżeli w sylwestra nie będzie strzelania, my też się do tego dostosujemy - powiedział.

Owsiak o przeciwnikach WOŚP

Jerzy Owsiak powiedział też kilka słów na temat przeciwników Orkiestry. - Nikt nie wie, co może wydarzyć się jutro. Ten sprzęt pracuje w każdym szpitalu. Nie wypowiadałbym złych słów jednocześnie machając serduszkiem. Nie odważyłbym się. Nie deprecjonowałbym żadnej organizacji pozarządowej. Los bywa okrutny i nieprzewidywalny. Nagle okazuje się , że sami potrzebujemy tej pomocy - powiedział.

W trakcie konferencji padło pytanie o to, czy część osób wpłaca pieniądze na WOŚP, by zrobić na złość przeciwnikom organizacji. - Nie chciałbym, żeby ktoś po złości  wspierał Orkiestrę. (...) Zbiórka pieniędzy powinna być dla przyjemności - powiedział Owsiak. - Ludzie, wyluzujcie - zaapelował.

Co powiedziałby prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdyby mógł powiedzieć mu jedno zdanie? - Zdrowia życzę. Na bardzo wygodnym łóżku, których kupiliśmy dla seniorów 8 tysięcy. I życzę, żeby żadna odleżyna nie powstała. A na tych łóżkach na pewno nie powstanie - powiedział Jerzy Owsiak.

- Uciekamy od tych wszystkich podziałów. My nie zaczynamy grania od mówienia 'Ej, zróbmy im na złość'. Mówimy: grajcie z nami! A jeżeli nie chcecie, to nie przeszkadzajcie - zaapelował Jerzy Owsiak. - Kochani Polacy, dziękujemy, zabieramy się do roboty. Jesteśmy razem cudowną, piękną siłą - podsumował.

Gazeta.pl, jak co roku, gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Zbierzmy razem rekordową sumę! Żeby wesprzeć WOŚP, kliknijcie w ten link: https://www.siepomaga.pl/gazetapl1

ZOBACZ TEŻ: WOŚP idzie po rekord! Mimo mrozu wolontariusze nie zawiedli, zebrana kwota przebiła zeszłoroczną

Więcej o:
Komentarze (174)
WOŚP: Jerzy Owsiak podsumował 26. finał
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 46 razy 38

  Policja nie ochraniała WOŚP wypięła się na imprezę z rozkazu intelektualny h głupców z dojnej zmiany. Zajęta za to była ochrona ok 30 dziwadeł z transparentem Krycjata Różańcowa, którzy jak ijakaś zdziczała sekta paradowali wczoraj po Krakowskim Przedmieściu z zaciśniętymi piąsteczkami i usteczkami w asyście 5 radiowozów na sygnałach.

 • tilow3

  Oceniono 40 razy 30

  Pisowcom napiszę tak - dałem na Orkiestrę i czy Jurek wyda to na sprzęt, czy na cokolwiek inne, to żadnej złotówki danej temu wspaniałemu człowiekowi mi nie żal. Natomiast! chciałby poznac możliwie szybko audyt u ojca Tadeusza, który podobne do kwot Owsiaka, otrzymuje od pisowskich ministrów. Dlaczego pisowska kasa z podatków, nie musi byc kontrolowana? Jak to jest, że PiS kradnie a porządny Jurek musi się tłumaczyć?

 • kuba161048

  Oceniono 27 razy 23

  Nie żal wam pisgłupy , a mogło być jeszcze lepiej gdyby nie wasza zawziętość i głupota ,
  zastanówcie się bo gdy " przyjdzie czas " to będzie bolało i to bardzo.

 • Oceniono 22 razy 20

  Dziękujemy wszystkim wspierającym Orkiestrę. To dzięki Wam u naszej córki 9 lat temu wykryto po urodzeniu głęboki niedosłuch. To dzięki Wam Ona teraz słyszy, mówi i świetnie się uczy. To dzięki Wam mogliśmy tak szybko zadziałać. Wspieramy WOŚP. Zawsze. Dziękujemy. Jesteście wielcy.

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 19

  MOJE UZNANIE NARODZIE POLSKI!

  MOJE UZNANIE PANIE OWSIAK!

 • inder

  Oceniono 25 razy 19

  81 milionów złotych? Co za marnotrawstwo!!! Przecież tę całą sumę można było przekazać Ojcu Dyrektorowi! A tu tyle kasy się zmarnowało! Tyle kasy! jak żyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX