Za skrobanie szyb w samochodzie można dostać mandat. Dowiedz się jak tego uniknąć

Skrobanie szyb w samochodzie to przykry obowiązek w czasie zimy. IMGW zapowiada, że przymrozki wrócą do nas już niebawem. Dlatego wyjaśniamy jak uniknąć mandatu za skrobanie szyb w mroźny poranek.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, temperatura poniżej zera stanie się naszą codziennością już w następnym tygodniu. Prognozuje się znaczne ochłodzenie, który przyjdzie do Polski w piątek 14 grudnia. Tego dnia w Łodzi odnotujemy -3 stopnie, w Olsztynie, Białymstoku i w Kielcach -2 stopnie, a w Lublinie, Krakowie i Katowicach -1 stopień. Mowa tutaj o temperaturze w ciągu dnia. Nocą będzie jeszcze zimniej, co oznacza, że kierowców czeka poranne skrobanie szyb.

Skrobiesz szyby? Możesz dostać mandat   

Skrobanie szyb o poranku nie należy do czynności przyjemnych ani łatwych. Wielu właścicieli aut ułatwia sobie sprawę i odpala silnik, by nagrzać wnętrze samochodu. To błąd, który może słono kosztować.

Kiedy kierowca odpala silnik i skrobie szyby, łamie dwa przepisy. Pierwszy z nich to zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym - w tym przypadku mandat to 100 zł. Drugi przepis mówi o zakazie używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu. Za to grozi kara 300 zł.

Obfite opady śniegu na razie nam nie grożą. Jeżeli jednak spadnie śnieg, grożące nam mandaty mogą być jeszcze wyższe. Przypominamy, że jazda nieodśnieżonym samochodem może kosztować nawet 500 zł.
 

ZOBACZ TEŻ:

Więcej o:
Komentarze (252)
Skrobanie szyb w samochodzie. Za to możesz dostać mandat! Wyjaśniamy
Zaloguj się
 • piast9

  Oceniono 42 razy 38

  No dobrze. Odśnieżam auto i skrobię szyby z wyłączonym silnikiem. Wsiadam, szyby parują, zwłaszcza, jak się człowiek nieźle namachał przy wyżej wzmiankowanym. Jak odpalę to odjechać nie mogę, bo szyby zaparowane, a stać z włączonym silnikiem też nie mogę, bo przepisy. Jak żyć?

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 42 razy 30

  >>> Za skrobanie można dostać spory mandat

  Juz przepchneli zakaz? Myslalem ze prawo dopuszcza w pewnych okreslonych okolicznosciach. Dobrze ze tylko mandat a nie wiezienie.

 • yosemitesam

  Oceniono 33 razy 27

  Chcesz sobie odskrobać szyby - mandat. Wyjedziesz z oblodzonymi - mandat. Kocham ten kraj.

 • ja5569

  Oceniono 36 razy 22

  Lepiej jechac z zamarznietymi szybami. Moze bedzie wypadek, ale mandatu z pewnoscia nie bedzie.

 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 21

  Na Nowogrodzkiej grzały się ostro "lymuzyny" rządowe. Mieszkańcy mogli sobie tylko pomarzyć o interwencji glin..Jeden kopciuch drugiemu nie równy.

 • uoft

  Oceniono 22 razy 20

  Ok, zgadzam się co do zasady ale.... Ile mandatów (I na jaką sumę) wystawiono za odsnieżanie samochodu z włączonym silnikiem a ile za palenie śmieciami, plastykami, oponami I Bóg wie czym jeszcze w piecach? Komiczne jest wystawianie mandatów za sladowe (w porównaniu z powyższym) zanieczyszczenie a siedzenie cicho za TRUCIE ludzi. Zróbcie porządek z trucicielami kominowymi a potem za odśnieżających kierowców.

 • Dominik Jarych

  Oceniono 22 razy 18

  Co za kretyn to pisał? raq? Podpisz się gościu imieniem i nazwiskiem pod tymi głupotami.

 • jaceku65

  Oceniono 28 razy 18

  Panie/i dziennikarzu "raq" przedstaw się z imienia i nazwiska. Chętnie poznamy autora/kę tak wybitnego artykułu. Przecież to nic wstydliwego. Drzwi wielkich redakcji stoją otworem...

 • wyjadacz_parkietuf

  Oceniono 19 razy 17

  Dlaczego przy nagłówkach wiadomości nie ma jeszcze ikonki kosza, po naciśnięciu której wyświetlałby się komunikat: "Jesteś pewien, że ten artykuł powinien być skasowany?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX