Brak porozumienia ministra zdrowia z rezydentami. "Ministrowie przyszli nieprzygotowani"

Nie ma porozumienia między rezydentami a ministrem zdrowia. Jeszcze przed piątkowym spotkaniem ostrzegali, że "jeśli Radziwiłł spróbuje nas przekupić podwyżkami, to wychodzimy".

Piątkowe spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów w biurze Rzecznika Praw Pacjentów zakończyło się fiaskiem. W spotkaniu uczestniczył też szef gabinetu premiera, Marek Suski. "Ministrowie przyszli nieprzygotowani, bez pomysłów" - powiedzieli medycy po spotkaniu, które rozpoczęło się o godz. 17:30.

Rozczarowani spotkaniem

O wynikach rozmów poinformował wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, Jarosław Biliński. Dodał, że jest rozczarowany spotkaniem. - Z wielkim żalem muszę powiedzieć, że jesteśmy rozczarowani tym spotkaniem. I zmęczeni. Ministrowie byli nieprzygotowani - powiedział dziennikarzom zgromadzonym pod biurem Rzecznika Praw Pacjenta.

Przed spotkaniem przedstawiciele Porozumienia Rezydentów zastanawiali się na Twitterze, czy minister "przedstawi realne rozwiązania realnych i palących problemów?".

Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów, w rozmowie z OKO.press przed spotkaniem z Konstantym Radziwiłłem powiedział, że jeśli tym razem medykom nie uda się dojść do porozumienia z ministrem zdrowia, następnego już nie będzie. - Kolejne już tylko z premierem Morawieckim - powiedział.

Radziwiłł: nie dogadaliśmy się co do pieniędzy

W trakcie konferencji po spotkaniu minister zdrowia powiedział, że "rząd zrobi wszystko, by przyśpieszyć zwiększenie nakładów na służbę zdrowia" niż zadekretowano w ustawie. Zapewnił, że ministerstwo "ma przygotowane propozycje, które mogłyby zadowolić rezydentów i pacjentów". Dodał, że nie udało mu się ich przedstawić, "ponieważ nie dogadaliśmy się co do pieniędzy, więc lekarze powiedzieli, że wychodzą" - powiedział.

- Nie było woli dogadania się ze strony rezydentów - stwierdził minister Radziwiłł. - Pierwszym punktem były pieniądze, nie było porozumienia, więc nie było dalszych negocjacji, bo rezydenci wyszli. Jestem zawiedziony - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Z kolei Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec powiedział dziennikarzom, że "ubolewa z powodu braku porozumienia dla dobra pacjentów".

Spotkanie było związane z wypowiedzeniem przez część lekarzy klauzuli opt-out, która pozwalała im na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Według różnych stron konfliktu, niepodpisanych klauzul jest od około trzech i pół tysiąca do 5 tysięcy.

"Jeśli się złamiemy, służba zdrowia będzie umierać. Po cichu". Byliśmy u protestujących lekarzy

Więcej o:
Komentarze (256)
Minister Konstanty Radziwiłł nie przekonał lekarzy rezydentów
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 46 razy 36

  dlaczego mnie to nie dziwi???. Jeżeli ,,minister'' trzyma się wersji o politycznym buncie to nie może merytorycznie rozmawiać. Przecież to nie ,,po linii patrii'' i nie po myśli gnoma. Ale wśród radziwiłłów to normalka. Myślą tak jak im każe zwierzchność i lezą tam gdzie większe ,,frukta'' Załgany łach.

 • wicipinski

  Oceniono 37 razy 29

  Czas na plan B, Prezes znajdzie odpowiedni epitet, którym okrasi lekarzy rezydentów, a ciemnemu ludowi sprzeda tę prawdę niezależna TVP.
  Marzy mi się scenariusz, że prezes trafia na SOR w powiatowym szpitaliku, a na oddziale przyjmuje salowa, bo pielęgniarka śpi zmęczona po operacji, a lekarza brak

 • tilow3

  Oceniono 33 razy 27

  Kasa na pisowskie wydatki jest. Misiewicz szaleje, rodziny pisowskich notabli opływają w luksusach, Rydzyk kąpię się w strugach pieniędzy.... Instytucje słuszne pisowskiej propagandzie otrzymują premie o których obywatele mogą tylko pomarzyć.... Co słyszał suweren wcześniej? "wystarczy nie kraść i pieniądze się znajdą" co słyszy teraz? "nie podoba się? to wyjedźcie!". Lekarzu! uważaj, bo pisowiec to kłamca, obieca co chcesz, tylko co potem?

 • wicipinski

  Oceniono 34 razy 26

  Jutro w TVP obszerny materiał o życiu w luksusie lekarzy rezydentów. Rolex na ręku, wczasy na Seszelach, drogi samochód w garażu i rezydencja pod miastem.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 33 razy 25

  CZY WY NAPRAWDĘ NIE WIDZICIE POLACY,
  ŻE MAFIA Z PiS ROBI SOBIE Z WAS JAJA?

 • kater-11

  Oceniono 33 razy 21

  Panie Radziwił , pana pomysł by leczyć zdrowaśkami i różańcem sprawdza się . Oczywiście tylko w kościele i pod warunkiem, że damy co łaska na tacę .
  No i już mamy państwo kościelno-policyjne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX