Tomasz Sarnecki nie żyje. Był twórcą legendarnego plakatu wyborczego z Garym Cooperem

Nie żyje Tomasz Sarnecki - grafik, autor słynnego plakatu Solidarności "W samo południe 4 czerwca 1989", rozwieszanego przed pierwszymi częściowo wolnymi wyborami. Artysta zmarł 2 stycznia, w wieku 51 lat.

Tomasz Sarnecki, w 1989 roku, student trzeciego roku Akademii Sztuk Pięknych, zmienił plakat Mariana Stachurskiego do filmu "W samo południe" przedstawiający Gary'ego Coopera w plakat wyborczy "Solidarności". O śmierci Sarneckiego poinformowało Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Tomasz Sarnecki urodził się w 1966 roku w Warszawie. Był absolwentem wydziału grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracował w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, kierował Stowarzyszeniem Historycznym "Cytadela". Był autorem opracowań, artykułów, prezentacji i wystaw historycznych. Współpracował z Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Organizował coroczną kwestę na rzecz odnowy pomników dowódców WP'39 r. na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym. Tomasz Sarnecki został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Najważniejsze plakaty XX wieku

Plakaty "W samo południe 4 czerwca 1989" pojawiły się w dniu wyborów, o świcie. Na ulicach stolicy rozwieszono ich 10 tysięcy. Tomasz Sarnecki, pytany po latach o pomysł na plakat, mówił, że szukał uniwersalnego bohatera, "który byłby wprost z naszej rzeczywistości, a zarazem ponad granicami. Miał nie być zanurzona tylko w naszych realiach, ale rozpoznawalny na świecie. To był znany film, znana postać i wybitny aktor" - mówił w 2014 roku w "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu.

W 1999 roku plakat „W samo południe” zakwalifikował się do wystawy stu najważniejszych plakatów XX wieku w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta.

Ostatnie pożegnanie

Msza żałobna odbędzie się 11 stycznia o godzinie 12.00 w Zakonie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Klasztor Sióstr Wizytek przy ulicy Krakowskie Przedmieście 34 w Warszawie. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się około godziny 14.00 na Cmentarzu Pruszków Żbików.

Szaflarska, Pyrkosz, Vetulani, Wodecki. Odeszli w 2017 roku, ale zostają w naszej pamięci

Więcej o:
Komentarze (44)
Tomasz Sarnecki nie żyje. Stworzył plakat z Garym Cooperem
Zaloguj się
 • jamjacek

  Oceniono 15 razy 11

  Pokój Jego duszy.
  Przypuszczam, że prawdziwym nieszczęściem dla pana Tomasza było to, że dożył czasów gdy pod ogólnonarodowym symbolem sprzeciwu wobec komuszych porządków podpisali się fałszywi spadkobiercy nie mogący pozbyć się bolszewickich sentymentów.

 • def11

  Oceniono 13 razy 9

  Niech spoczywa w spokoju...

  p.s.
  Ktoś będzie musiał zrobić nowy plakat na następne wybory..

 • shtalman

  Oceniono 9 razy 7

  No i teraz jedzie na tym symbolu ZOMOwiec Duda wraz kundlem Kacperkiem który na to wszystko szcza i sra, brawo yebane styropiany!! Zatopiliście siebie wraz z tym głupim krajem!

 • konfuziussagt

  Oceniono 8 razy 6

  A tymczasem nazistowscy bandyci opanowali panstwo.
  Szeryfi skorumpowani,
  a opozycja i spoleczenstwo skundlone.

  "A mialo byc tak pieknie".

 • apm1947

  Oceniono 8 razy 6

  Przecież wszystko co najlepsze dla Solidarności to zrobił Jarosław K

 • mtirala2

  Oceniono 5 razy 5

  Strasznie młodo. Panie Boże, to nie fair.

  Pomysł na plakat świetny - choć nie związany z pomysłem na głównego bohatera w filmie "W samo południe".

  Rok temu obejrzałem ten film po raz pierwszy. To bardzo uniwersalny film. Polecam.

 • jur.jam

  Oceniono 6 razy 4

  Trochę młodo ....ale wszystko w rękach Boga może tak go ukochał że zabrał szybciej do siebie ?

 • 10danek

  Oceniono 5 razy 3

  Nawet w takiej sytuacji wypełza to trollowskie robactwo i próbuje mącić. Żałosne gownojady prostytuującej się dla kilku miedziaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX