"Tak wygląda życie psa, który się boi". Przez fajerwerki i petardy wokół nas cierpią zwierzęta

Dla wielu z nas Sylwester to czas niczym nieskrępowanej zabawy przy wystrzałach fajerwerków i huku petard. Niestety dla zwierząt w naszym najbliższym otoczeniu, ale także tych dziko żyjących, to prawdziwy koszmar.

Ze względu na dobro psów, kotów, ale także ptaków i innych dziko żyjących zwierząt, co raz więcej miast rezygnuje z głośnych pokazów fajerwerków. Zamiast nich odbędą się pokazy laserowe. 

Ktoś powie - dobre i to. Niestety wciąż prywatnym imprezom sylwestrowym towarzyszą eksplozje sztucznych ogni i głośnych petard. Dlatego portal Gazeta.pl namawia Was do przyłączenia się do akcji: NIE strzelam w sylwestra!

"To jest Rudolf który od 13 nie wychodzi z domu, cały czas się trzęsie. Ile czasu jeszcze będzie się tak mordował? Rudolf też nic nie je. Tak wygląda życie psa, który się boi" - mówi na filmiku opublikowanym na stronie wydarzenia Rafa Lala, właścicielka psa.

O tym jak niebezpieczna i stresująca dla zwierząt jest końcówka i początek Nowego Roku, wyjaśnia Robert Maślak, ekspert w dziedzinie zoopsychologii i dobrostanu zwierząt, członek partii Razem. 

"Przede wszystkim sztuczne ognie mają negatywny wpływ zarówno na zwierzęta domowe jak i dzikie. Powodują silny stres, którego konsekwencje mogą być długo odczuwane i skutkować zwiększoną lękliwością, a nawet obniżeniem odporności. Wynika to m.in. z faktu, że wiele gatunków ma znacznie wrażliwszy zmysł słuchu niż człowiek. Hałas w czasie wybuchu sięga prawie 200 decybeli, dla człowieka uszkodzenie słuchu następuje przy wartości powyżej 75-80 decybeli. Zwierzęta w panice podejmują próby ucieczki. W schroniskach czy ogrodach zoologicznych takie próby kończą się okaleczeniami, a niekiedy śmiercią" - napisał na FB Maślak.

Ekspert zwraca uwagę, że końcówka roku to koszmar także dla dzikich zwierząt, w tym ptaków, które pod wpływem paniki i dezorientacji zrywają się do biegu lub lotu i rozbijają się o szyby lub budynki.

Więcej o:
Komentarze (83)
Przez fajerwerki i petardy cierpią zwierzęta
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 8 razy 6

  Napieprzanie tym dziadostwem nie trwa tylko w Sylwestra, lecz przez cały okres świąteczno-noworoczny.

  Nie cała ludzkość rozwija się cywilizacyjnie.

 • wwrr1

  Oceniono 9 razy 5

  chce się mieć psa albo inne stworzenie to należy o nie dbać a nie płakać ,ja jak miałem psa to z nim wyjeżdżałem na wieś albo przekazywałem znajomym co mieszkają na zadupiu

 • puzonik48

  Oceniono 7 razy 5

  Niestety nie do Wolaków ta mowa .Liczy się on i nikt poza nim :( Strzelają już od wczoraj ,więc trudno zaplanować spacer :( Życzę im przeżycia tego co przeżywają w czasie ich chamskiej zabawy zwierzęta ,ludzie starzy i chorzy :(

 • bellamoda

  Oceniono 9 razy 5

  A przez ludzi cierpią ludzie i tak od zarania dziejów. Zero szacunku dla życia.Wazniejsze podboje ziem i nienawiść plemienna. Gdzie tu jeszcze szacunek dla zwierząt zmieścić .

 • qqracza

  Oceniono 14 razy 4

  Jak widzę jednego pijanego, który raz w roku odlewa mi się pod blokiem to bardzo źle i chamstwo. Jak widzę 30 piesków szczających mi 3 razy dziennie przez 365 dni w roku pod oknem to wyrozumiałość, piesek musi sikać.

 • dyskootantka

  Oceniono 7 razy 3

  Bardzo lubię psy ale nie lubię ich właścicieli. Takich, którzy na uwagę zwróconą, że pies wyje od piątej rano i nie daje spać kilkunastu rodzinom mieszkającym obok twierdzą, że tak być musi, bo to pies. A tak naprawdę nie musi być. Byłam parę tygodni w Szwecji, obok mieszkało kilka psów i żaden nie wył. Można? Można! Fajerwerków nie używam w Nowy Rok, chociaż miałabym ochotę choć jednego wrzucić - nie psu - właścicielowi! Przez grzeczność nie napiszę, gdzie!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 15 razy 3

  A po co komu psy w mieście?
  Trzymanie psów w mieszkaniach, to tortura dla tych zwierząt.

 • gf21

  Oceniono 11 razy 3

  Ciekawe ile jeszcze łap i ryjów musi być poparzonych lub urwanych żeby ktoś pomyślał za idiotów i zakazał wolnego dostępu do fajerwerków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX