Jest śledztwo prokuratury ws. śmierci Henryka Ciocha. Na ciele sędziego nie było obrażeń

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo ws. śmierci sędziego Trybunału Konstytucyjnego Henryka Ciocha. Cioch zmarł w środę nad ranem w mieszkaniu w stolicy.

Śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Okręgową prowadzone jest w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci sędziego Henryka Ciocha. Jak wyjaśnił rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński, to kwalifikacja robocza, przyjmowana przez prokuratora w przypadkach, gdy przeprowadzone wstępne czynności nie wskazują, że doszło np. do zabójstwa.

- Na ciele zmarłego nie ujawniono żadnych obrażeń. W toku oględzin mieszkania nie ujawniono również żadnych okoliczności wskazujących na to, by do śmierci Henryka Cioch przyczyniły się osoby trzecie - podaje prok. Łapczyński.

Rzecznik przyznaje jednak, że zachodzi konieczność pełnego wyjaśnienia przyczyn śmierci, w tym między innym poprzez uzyskanie opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej. - Na potrzeby postępowania uzyskamy dokumentację medyczną dotyczącą stanu zdrowia zmarłego i przekażemy ją biegłym. Przesłuchamy również świadków, w tym rodzinę zmarłego m.in. na okoliczności stanu zdrowia sędziego - informuje prok. Łukasz Łapczyński.

Prokuratura zdecydowała o przeprowadzeniu sekcji zwłok sędziego Ciocha. Odbędzie się ona w czwartek, wtedy mają też być znane wstępne przyczyny śmierci.

Henryk Cioch nie żyje

Henryk Cioch został znaleziony martwy w jednym z mieszkań w Warszawie - poinformowało rano radio RMF FM. Według ustaleń radia przyczyną śmierci były najprawdopodobniej problemy zdrowotne sędziego TK.

Doniesienia te potwierdziła w rozmowie z radiową Jedynką prezes TK Julia Przyłębska.

Mam takie wrażenie, że (to przez) obciążenie psychiczne związane z tą obrzydliwą nagonką medialną. Ale nie tylko, również części polityków, którzy w niewybredny sposób rzucają oskarżenia, nazywając niektórych sędziów "sędziami dublerami"

- oznajmiła Przyłębska. - To powoduje w nas wszystkich olbrzymi stres - dodała.

Henryk Cioch. Senator i sędzia TK

Henryk Cioch urodził się 30 lipca 1951 roku w Lubaczowie.

Był absolwentem Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jako stypendysta Fundacji H. Herzt Stiftung w latach 1984–1985 przebywał na stypendium na Uniwersytecie w Bonn.

Później związał się zawodowo z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W 2011 roku został senatorem VIII kadencji jako bezpartyjny kandydat PiS.

W grudniu 2015 roku został kandydatem PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Głosami tej partii zdecydowano wówczas, że to Henryk Cioch zajmie miejsce prawidłowo wybranego już wcześniej Romana Hausera. Stąd przez wielu prawników i komentatorów Cioch był nazywany jednym z "sędziów dublerów".

Przeczytaj też: Henryk Cioch. Sylwetka kandydata na sędziego TK >>>

Poprzedni prezes TK prof. Andrzej Rzepliński przez kilkanaście miesięcy nie dopuszczał go do orzekania. Umożliwiła mu to dopiero w grudniu 2016 roku nowa prezes Julia Przyłębska.

Henryk Cioch to drugi sędzia TK wskazany przez PiS, który zmarł w tym roku. W lipcu tego roku odszedł również prof. Lech Morawski. Przyczyną jego śmierci był najprawdopodobniej wypadek w mieszkaniu, któremu uległ kilka dni wcześniej.

Wystarczy kilka minut, żeby uratować komuś życie. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że...

Więcej o:
Komentarze (69)
Henryk Cioch. Jest śledztwo prokuratury ws. śmierci sędziego
Zaloguj się
 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 19 razy 15

  Ciekawe, że p. Przyłębska nie jest obciążona psychicznie przez nieustanne łamanie konstytucji, które wykonywane jest rękoma bolszewickiej formacji PiS-owskiej, z ramienia której została wybrana do TK.

 • kat-kk

  Oceniono 12 razy 12

  Podły i nikczemny sługus PIS zdechł,będzie następne 8 lat śledztwa Macierewicza?Polsko powstatań z kolan pod watykańskim pręgierzem,obódź się

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 12

  Coraz wyraźniej widać, że na "dublerami" wisi jakaś klątwa. Ciekawe, kto będzie NASTĘPNY...

 • jxl82

  Oceniono 16 razy 12

  Pewnie zauważą że nie miał kręgosłupa moralnego?

 • porannakawa01

  Oceniono 9 razy 9

  Jest śledztwo prokuratury ws. śmierci Henryka Ciocha. Na ciele sędziego nie było obrażeń

  Nie wierzą pisowscy prokuratorzy, że to może być tak, że dobry Bóg wziął w swoje ręce sprawy niegodziwości kaczyńskich w Polsce i prostuje działania PiSu łamiących prawo i krzywoprzysięgających (Tak mi dopomusz buk?)
  Pozostali jeszcze przy życiu ci łamiący świadomie prawo sędziowie dublerzy i ci z TK jak się czują?
  Patrzą pewnie na siebie z przerażeniem w oczach myśląc - który to będzie następny, którego jako następnego dosięgnie karząca ręka boża ustawiająca prawo i sprawiedliwość?
  Nie żal mi ich, wiedzieli na co się decydowali.
  Obserwuję to z zadowoleniem i czekam na następny karzący krok dobrego Boga, który za dobre wynagradza a za złe - karze!
  Obserwuję i oczekuję na następny objaw gniewu bożego!
  Hłe, hłe!

 • Oceniono 9 razy 9

  Może tak prokuratura zajmie się zamordowaniem Igora Stachowiaka. A nie przekroczeniem uprawnień. Społeczeństwo nie zapomni zabójstwa młodego człowieka przez zwyrodnialych policjantów.

 • Jan Osik

  Oceniono 8 razy 8

  nie ma to jak sqrwić się na koniec życia ...

 • lipaca

  Oceniono 8 razy 8

  To juz drugi PiSSdziany sedzia TK. Czy tym glupkom wiejskim z PiSSlandu nie przyszlo na mysl, ze to sam Pan Bog grozi im palcem?

 • edza4

  Oceniono 8 razy 8

  Nielegalnie wybrani schodzą do podziemia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX