"Za sterami Mig-a 29 siedział doświadczony pilot". Trwają oględziny wraku k. Mińska Maz.

Na miejscu wypadku wojskowego Mig-a 29 działa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik Piotr Iwaszko powiedział, że pilot był doświadczony.

- Za sterami rozbitego Mig-a 29 siedział doświadczony, 28-letni pilot, o bardzo dobrym stopniu wyszkolenia - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik Piotr Iwaszko. Dodał, że pilot miał "ponad 400 godzin dolotu, ponad 200 godzin nalotu na Mig-ach 29, w tym roku niemalże 80 godzin".

Pułkownik Iwaszko przekazał, że stan pilota lekarze określają jako dobry. Życiu 28-latka nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dodał, że nie ma informacji o szkodach na ziemi, gdyż „zdarzenie miało miejsce w środku lasu, około 2 kilometrów od drogi”.

Katapultował się przed wypadkiem

Do wypadku doszło w poniedziałek wieczorem w okolicach Mińska Mazowieckiego. Pilot brał udział w locie szkoleniowym. Wystartował z tego samego lotniska – w Mińsku Mazowieckim. Gdy maszyna podchodziła do lądowania ok 17:10, utracono łączność z maszyną. Gdy samolot zniknął z radarów, do akcji ratowniczej ruszyło ponad 200 żołnierzy i strażaków. Półtorej godziny później pilota, który katapultował się przed wypadkiem, odnalazł jeden ze strażników leśnych. Został przetransportowany do warszawskiego szpitala wojskowego przy ulicy Szaserów.

Uziemione

Tuż po wypadku dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego podjął decyzję o uziemieniu wszystkich szesnastu Mig-ów, które znajdują się w jednostce. Powiedział, że wojsko korzysta z maszyn od 25 lat. Dodał, że są regularnie remontowane i posłużą armii jeszcze przez 10-12 lat. Zapewnił, że maszyna, która się rozbiła, była w dobrym stanie technicznym, gdyż „wszystkie samoloty są sprawdzane bezpośrednio przed i po każdym locie”.

 Pierwszy wypadek Mig-a w Polsce

Poniedziałkowy wypadek Mig-a 29 był pierwszym w Polsce wypadkiem tego typu maszyny. Pułkownik Iwaszko przekazał, że samolot jest zniszczony. Został znaleziony ponad dwie godziny od momentu katastrofy, kilkanaście kilometrów od lotniska, niedaleko miejscowości Kałuszyn. Miejsce wypadku zostało zabezpieczone, obecnie działają tam eksperci z Komisji Badania Wypadków Lotniczych, którzy badają przyczyny katastrofy.

Dziennikarz TVN24 Michał Gołębiowski dotarł do świadka, który miał widzieć "strużkę dymu" za opadającym samolotem.

Katastrofa myśliwca MiG-29 w okolicach Mińska Mazowieckiego. Odnaleziono pilota

Więcej o:
Komentarze (213)
Wypadek samolotu Mig-29: "Za sterami siedział doświadczony pilot"
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 48 razy 34

  Dobrze że macier sfinalizował zakup nowoczesnych Caracali i szybko poderwane maszyny znalazły rannego pilota. To się nazywa nowoczesna armia. A nie zaraz, zaraz... przecież nie mamy żadnych nowych śmigłowców i wraku szukali strażacy, bo pseudo-minister blokuje zakupy sprzętu ku uciesze Rosji. Nawet stare Anakondy musieli zawrócić z drogi na złom i wstawić do serwisu, żeby marynarka miał czym ratować. Brawo wyborcy pisu, dzięki waszym głosom polska armia kwitnie.
  Szkoda że ranny pilot musiał się tak nacierpieć zanim go strażacy znaleźli.
  A teraz zapraszamy "specjalistów" Antka z komisji badającej katastrofę smoleńską do zbadania katastrofy MIGa. Już sobie ich wyobrażam snujących się po miejscu katastrofy bez pojęcia od czego zacząć. Brawo wyborcy pisu.

 • t.t

  Oceniono 33 razy 21

  Pilota znalazł leśnik? Chcecie powiedzieć, że nasi piloci nie mają urządzeń, dzięki którym można ich zlokalizować w razie katastrofy? Ciekawe, czyi "leśnicy" znajdą ich w czasie działań wojennych...

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 19

  Pierwszy MiG się rozwalił od kiedy są w Polskiej armii , zasługa Antka i dobrej zmiany

 • cptyossarian

  Oceniono 25 razy 15

  Niedługo poznamy przyczyny katastrofy.... komisja jest coraz bliżej prawdy

 • student_zebrak

  Oceniono 24 razy 14

  czy po ostatnim remoncie/przegladzie, samolot byl ponownie poswiecony przez jednostkowego kapelana?

 • wicipinski

  Oceniono 19 razy 13

  Trzeba zadbać o zapas parówek i puszek koli dla komisji resortowej. Bez tych przyrządów prawdy się nie dowiemy.

 • jakub13579

  Oceniono 23 razy 13

  Czy maciorawicz ustalił już gdzie nastąpił wybuch, kto dokonał zamachu i dlaczego był to Putin z Tuskiem?

 • tilow3

  Oceniono 25 razy 11

  Czego się pisowcy nie tkną, to albo zepsują (mówiąc, że naprawiają) albo rozwalą (mówiąc, ze podnoszą z kolan). Tak rozwalili CASĘ , później Tupolewa, teraz rozwalają co zostało. Obiecali "Polskę w ruinie"? no to się muszą wykazać.

 • kastoripollux

  Oceniono 16 razy 10

  Jak to samolot jest zniszczony? Wojskowa maszyna bojowa? Przecież powinien był ściąć skrzydłami drzewa i łagodnie wylądować. Kapitan wrona bezpiecznie wylądował na twardym betonie, a wojskowy MiG nie potrafi sobie poradzić z miękkim drewnem? Antek zrób z tym porządek, bo pachnie mi to zamachem. Na pewno ruskie podłożyli bomby w MiG-u jeszcze na etapie produkcji. Dlaczego Narodowe Służby Specjalne tego nie sprawdziły?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX