Ziemkiewicz nazwał dziennikarkę "zdeformowaną". Sąd uznał, że sama wybrała "taką formę walki"

Sąd okręgowy oddalił powództwo Anny Dryjańskiej przeciwko Rafałowi Ziemkiewiczowi. Dziennikarka pozwała go m.in. za nazwanie jej "zdeformowaną". "Trzeba walczyć o normalność, a nie jest nią seksistowski rynsztok" - skomentowała po wyroku.

Dziennikarka i aktywistka Anna Dryjańska pod koniec ubiegłego roku wytoczyła proces Rafałowi Ziemkiewiczowi, który - jak pisała - wielokrotnie obraził ją publicznie. Przyczynkiem do pozwu były jego słowa z 14 października 2016 roku.

"Właśnie widziałem w tv p. Annę Dryjańską. Ty wyjątkowa czelność że pyskuje pod domem Jaro, sama jest zdeformowana a jednak ją mama urodziła (pisownia org.)" - napisał na Twitterze konserwatywny publicysta, prowadzący programu "W tyle wizji" w TVP Info w dniu Czarnego Protestu. Ponad to nazywał ją także "feminazistką", "kobietą uliczną" czy "grubaską".

Dryjańska domagała się odszkodowania w kwocie 100 tys. zł na cel związany z ochroną praw i godności kobiet w Polsce. W związku z tym musiała w sądzie wpłacić 5 proc. od tej kwoty. Pieniądze zebrała za pomocą portalu crowdfundingowego, a pełną kwotę (ze sporą nadwyżką) wpłacono w niecałą godzinę

Sąd o kontekście polityczno-społecznym

Jak informuje warszawska "Gazeta Wyborcza", warszawski sąd okręgowy oddalił powództwo i nakazał dziennikarce opłacenie adwokata Ziemkiewicza. Sędzia Anna Ogińska-Łągiewska ogłosiła, że zaskarżone wypowiedzi nie były bezprawne m.in. ze względu na "polityczno-społeczny kontekst wypowiedzi obu stron", wykonywany przez obie strony zawód i rodzaj stosowanego języka wypowiedzi medialnych. 

Sędzia uznała, że Dryjańska sama zdecydowała się na „taką formę walki, która nie stanowi wyważonej i spokojnej dyskusji merytorycznej na temat tak trudny i rodzący skrajne poglądy”. Dodała, że jako osoba zaangażowana w walkę o prawa kobiet, dziennikarka stała się osobą publiczną, która może podlegać krytyce. 

"Seksistowski rynsztok"

Dryjańska odniosła się do wyroku w poście na Facebooku. Jej zdaniem sąd uznał, że "obrażanie i naruszanie godności człowieka jest okej".

Złożę apelację, bo trzeba walczyć o normalność, a nie jest nią seksistowski rynsztok. I tak, nadal popieram wolne sądy i sprzeciwiam się ich upartyjnieniu. Powiem nawet: tym bardziej

- napisała dziennikarka i podziękowała za wsparcie w procesie przeciwko Ziemkiewiczowi.

''Gdy widzę, co pisze Ziemkiewicz, to mam wrażenie, że to całe towarzystwo jest oderwane''

Więcej o:
Komentarze (245)
Anna Dryjańska, Rafał Ziemkiewicz: Sąd odrzucił pozew
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 72 razy 42

  Gdyby się nabotoksowała jak jedna słynna celebrytka w halce i zmieniła poglądy o 180 stopni i jeszcze się ze dwa razy upiła żeby pan redaktor mógł ją przelecieć to by miała szacunek nie tylko sądu. Wszystkie prorządowe media posikałyby się ze szczęścia, że mają w swoim gronie taką fajną laskę.

 • justas32

  Oceniono 66 razy 36

  Ohydny, zdeformowany umysłowo człowiek. Jak ktoś może kupować jego książki ...

 • Jan Witoldowicz

  Oceniono 48 razy 26

  Rozumiem, że dowolnie ordynarnie dosadne określenie sędzi Anny Ogińskiej-Łągiewki, odnoszące się do jej wyglądu i domniemanych intelektualnych parametrów, pani sędzia przyjmie na wesoło i uznając konwencję wypowiedzi, nie będzie upierała się, że to obrzucenie wyzwiskami godzi w jej godność osobistą i urzędową?

 • andree111111

  Oceniono 40 razy 20

  Ziemkiewicz i wszystko jasne, nie-czarne.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 45 razy 19

  Nie żal życia na Ziemusia, który posuwa tylko pijane panny, bo u innych nie ma szans?...

 • pancerniczek

  Oceniono 38 razy 18

  Co za ulga! Wreszcie można to spokojnie napisać: Pisonazista Ziemkiewicz jest zdeformowanym grubasem, ale mimo to mama go urodziła.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 39 razy 17

  Zdeformowana etyka dziennikarska.
  Pod tym pojęciem, za całą definicję, pojawia się Ziemkiewicz.
  Pomijam przy tym dobre wychowanie i szarmanckość wobec kobiet. Takie tradycyjne, polskie wartości, jakie to pisowscy propagandyści zwykli przywoływać.
  Rzyg, panie Ziemkiewicz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX