Przez błąd w procedurze in vitro urodziła nie swoje dziecko. Sąd uniewinnił lekarza

Urodziła nie swoje dziecko z wadami genetycznymi, bo przy procedurze in vitro pomylono komórki jajowe. Sąd lekarski uniewinnił lekarza, który był podejrzany o popełnienie błędu.

Do błędu doszło w 2014 roku w laboratorium szpitala w Policach. Para zdecydowała się na zabieg in vitro, jednak zamiast z komórką jajową żony, nasienie męża połączono z komórką obcej kobiety. Dziecko urodziło się z wadami genetycznymi.

"To nie moja wina"

Dr Tomasz Bączkowski, który był wtedy kierownikiem laboratorium w klinice ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego szpitala w Policach twierdził, że do błędu doszło nie z jego winy.  - W dniu, w którym doszło do pomyłki, nie wydarzyło się nic, co mogłoby wpłynąć na przebieg procedury in vitro – mówił w wywiadzie dla „Głosu Wielkopolskiego” w 2015 roku.

Uniewinniony

Brak nadzoru zarzucił mu jednak rzecznik odpowiedzialności zawodowej, dlatego od kwietnia 2016 we wrocławskim Okręgowym Sądzie Lekarskim trwał proces w tej sprawie. Rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie profesor Jacek Różański w 2015 roku powiedział, że w trakcie wyjaśniania sytuacji „udało się wykazać, że niektórzy koledzy mogli się dopuścić zaniedbań”, a także dodał, że w placówce „był niewłaściwie oznakowany sprzęt i źle podpisane próbki z materiałem genetycznym”.

W środę sąd lekarski uniewinnił dr Tomasza Bączkowskiego.

Podobną decyzję w styczniu br. podjął sąd rejonowy w Szczecinie. Przychylił się do wniosku Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, która zwróciła się z nim we wrześniu 2016 roku. Śledczy nie dopatrzyli się winy ówczesnego kierownika laboratorium.

Gigantyczna zmiana: premierem został Mateusz Morawiecki. "Ostatnie takie poruszenie widziano, jak wizytował nas Nixon" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (42)
Police: po błędnym zabiegu in vitro urodziła nie swoje dziecko
Zaloguj się
 • brak.slow

  Oceniono 7 razy 5

  Abstrahując od tego co się stało. . Czy nie wydaje się wam że natura jednak wie co robi pozbawiając niektórych płodności ? Czasami lepiej się wstrzymać niż na sile się rozmnażać.

 • mario_69

  Oceniono 5 razy 3

  Ten wyrok to jakiś smutny żart... Za chwile sąd stwierdzi, że chirurg nie jest odpowiedzialny za to, że operował brudnym skalpelem ... Skoro pomylolo material genetyczny to musi być ktoś winny.. Nie można pomylić materiału genetycznego tak po prostu i nie znaleźć winnych.. totalny absurd

 • mamlas_p

  Oceniono 16 razy 2

  Kierownik laboratorium nie jest odpowiedzialny za porządek i przestrzeganie procedur w podległej sobie placówce? Hm. A za co jest odpowiedzialny, wysoki sądzie?

 • 1pirat2

  Oceniono 3 razy 1

  A my jeszcze ich bronimy, tak lekarzy jak sędziów.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 1

  "Przez błąd w procedurze in vitro urodziła nie swoje dziecko."
  ===============================================
  Ważne, że dziecko swojego męża, bo wielu paniom się to nie udaje i to bez invitro:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX