Episkopat stworzył podręcznik o in vitro. A w nim: dzieci rodzą się chore, a matki umierają

Staraniem zespołu ekspertów Episkopatu do spraw bioetycznych ukazał się podręcznik przedstawiający "genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty in vitro". Co w nim znajdziemy? Niestety, głównie ideologię.

Publikacja została zatwierdzona przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP jako pomoc uzupełniająca w nauczaniu religii w klasach licealnych. - Może być dobrym źródłem informacji dla nauczycieli, studentów, uczniów. Zawiera między innymi konspekty katechez, które poświęcone są problemowi in vitro, uwzględniające wymiar teologiczno-etyczny - wyjaśniał arcybiskup Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP do spraw Bioetycznych.

Zaznaczał, że dzisiaj „aborcja dokonuje się również w technice in vitro, w skali, której nie widać”. - Ginie tam mnóstwo embrionów - mówił duchowny. W udostępnionym przez Episkopat fragmencie książki możemy przeczytać m.in.: 

Współczesny sukces klinik wspomagania płodności przez procedurę in vitro jest skutkiem narzuconego całym społecznościom cywilizacyjnego paradygmatu: zachęty do podjęcia wczesnego życia seksualnego (tzw. seksualizacja i erotyzacja już nastoletniej młodzieży) z równoległą i wszechobecną promocją antykoncepcji, a wręcz budowaniem mentalności antykoncepcyjnej

Wady wrodzone u dzieci z in vitro

Genetyk kliniczny profesor Andrzej Kochański twierdził, że u dzieci poczętych w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego występuje" wiele problemów zdrowotnych". - To jest przede wszystkim wzrost liczby wad wrodzonych oraz uszkodzenie układu krążenia u zdrowych dzieci. Kiedy wykonamy badanie echokardiograficzne, zobaczymy, że dzieci i młodzież mają uszkodzony układ krążenia - mówił na konferencjo Kochański.

Z kolei kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prezes oddziału białostockiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich profesor Alina Midro przekonywała, że "metoda in vitro wymaga indukcji komórek rozrodczych kobiety, co może być szkodliwe”. - W doniesieniach na przykład z Holandii obserwuje się, że matki nie przeżywają tego - wskazuje profesor Midro.

Wśród autorów twórca teorii o "bruździe"

Podręcznik przedstawia takie zagadnienia jak początek życia ludzkiego, godność osoby, etyczne dylematy zapłodnienia pozaustrojowego czy skutki nowoczesnej biotechnologii. Wśród autorów są Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, ksiądz Franciszek Longchamps de Bérier, który swego czasu przekonywał, że dzieci poczęte z in vitro mają "dotykową bruzdę" czy Maciej Barczentewicz, ginekolog prowadzący w Lublinie prywatną przychodnię, w której stosowana jest klauzula sumienia, a więc nie wypisywane są recepty na środki antykoncepcyjne, nie przeprowadza się terminacj ciąży i zapłodnienia in vitro..

Inspiracją do powstania podręcznika była wypowiedź papieża Franciszka z 2014 roku wzywającego lekarzy, aby sprzeciwiali się aborcji, eutanazji i in vitro. Prace nad publikacją trwały trzy lata. 

Tyle Episkopat, a teraz garść faktów...

Statystyki wskazują, że nie ma żadnej różnicy w ilości powikłań związanych z przebiegiem ciąży między standardowym poczęciem a poczęciem metodą in vitro. - To nie jest sztuczne i statystycznie nie ma żadnych różnic między jednym a drugim sposobem rozpoczęcia życia płodowego - mówił w rozmowie z nami dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, specjalista w dziedzinie leczenia niepłodności.

Oczywiście mogą się częściej pojawiać poronienia, ponieważ chodzi o osoby, u których leczona jest niepłodność i są chore.

Nieporozumieniem jest też mówienie o aborcji w kontekście in vitro. Embriony są zamrażane najpóźniej w momencie, gdy są w formie blastocysty - tak, by po odmrożeniu mogły zostać wszczepione i rozwijać się dalej. Część embrionów ginie, tak samo jak w przypadku zapłodnienia naturalnego, bo w okresie rozwoju embrionalnego ginie ich blisko połowa.

Ponadto, nie ma etycznego sformułowania, które by umiejscowiło poczęcie życia jako istoty ludzkiej w jednym punkcie, bo jest to proces. Zapłodnienie komórki jest startem, ale to nie jest równoważne istocie ludzkiej. Sam poród i uzyskanie zdolności samodzielnego bytu jest momentem, kiedy możemy mówić o człowieku.

Księża: Dzieci z in vitro rodzą się chore. "Na Zachodzie nikt nie przyjmie takich bełkotów" [OBALAMY MITY] >>>

Więcej o:
Komentarze (178)
Konferencja Episkopatu Polski stworzyła podręcznik o zapłodnieniu in vitro
Zaloguj się
 • cat_bell

  Oceniono 46 razy 42

  In vitro w przypadku wady uniemożliwiającej zajście w ciążę w przypadku np niedrożności jajowodów ma się nijak do genetyki. Zarodki mogą być równie zdrowe, a nawet zdrowsze od tych "przypadkowych" z normalnego poczęcia. Kościół który wtrąca się do wszystkiego zaczyna mnie coraz bardziej mierzić. Nie wiem jak długo wykształceni ludzie wytrzymają ten nawarstwiający się stek bzdur serwowanych nam ze wszystkich stron. Zaczynam myśleć coraz poważnej o konwersji na luteranizm, w tym kościele nie obraża się inteligencji wierzących.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 38 razy 34

  Może następny podręcznik o lądowaniu samolotem we mgle na środku zadu.pia napiszą? W końcu na tym też się na pewno znają...

 • fakiba

  Oceniono 37 razy 33

  Widzę w tym "dziele" rękę księdza Oko i tego od bruzdy , wybitni "eksperci"

 • justas32

  Oceniono 33 razy 29

  Kłamcy najgłośniej krzyczą że inni kłamią - żeby odwrócić uwagę od siebie ...

 • skromne-zero

  Oceniono 31 razy 27

  Wszystko co napisała Katolska Koteria to jeden stek bzdur, bajek i bredni. Wszystkie sekty, łącznie z katolską, szkodzą ludzion. Takie śmieci na temat medycyny piszą tylko przeżarci głupotą do cna parszywi sekciarze watykańscy.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 23

  Podoba mi się dążenie Episkopatu do Prawdy. W książeczce dodajcie więc - że nie ma jakiegokolwiek dowodu na istnienie boga, a wy bierzecie od ludzi pieniądze za modlenie się do ściany ...

 • jo1952

  Oceniono 27 razy 23

  Czy KK musi ciągle sprawiać wrażenie betonu umysłowego?Mają swoich wiernych za debili?To nie średniowiecze,ludzie umieją czytać i pisać.Nie muszą czekać na objaśnianie świata przez mędrca w sutannie.

 • jxl82

  Oceniono 25 razy 21

  Jest rozdział o Bruździe dotykowej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX