Komentarze (135)
Wągrowiec. Archeolog amator prowadził nielegalne wykopaliska
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • quosoo

  Oceniono 6 razy 6

  Sprawdźcie sobie na ebay'u po ile takie rzymskie monety czy nawet piastowskie denary chodzą. Z artykułu mozna by domniemywać że to unikaty i skarby. Swoją drogą ciekawę, że skoro dla państwa polskiego są tak cenne to nie podejmuje się prób odzyskania tych, które są w kolekcjonerskim obrocie zagranicą. Ministerstwo Kultury nie ma drobnych?

 • Oceniono 7 razy 5

  Co jest w zimie to jest państwa a należy dodać do jest cenne . Załóżmy że kupujemy działkę od gminy i kopiemy fundamenty trafiamy na Zakopane beczki z jakimś toksycznym środkiem i zgłaszamy do państwa to dostajemy odpowiedz że to nasza ziemia i musimy za własne pieniądze utylizować czyli kasa na dom na utylizację . A jak kopiemy fundamenty i trafiamy na jakiś miejsce kultu z artefaktami i zgłaszamy to przyjeżdżają zabierają wszystko i na czas dalszych prac archeologicznych nie możemy nawet wejść na swoją ziemię nie mówię już o budowie.A odkrycie przyklejają sobie archeolodzy jaka to oni ciężką pracę wykonali a faktycznie dostali na tacy. I niech ktoś powie że to normalne

 • Oceniono 5 razy 5

  W angolandzie pod tym wzgledem jest duuuzo lepiej nikt do ciebie nie ma o nic pretensji z wlascicielem jakiejs ziemii dzielisz sie pol na pol, znajdziesz cos na plazy , czy w lesie normalnie sprzedajesz w muzeum i ot co.Masz pasje to twoje hobby jest ok. Starszy facet na polu znalazl caly gar greckich monet zaniosl do muzeum wycenili zaplacili i wszyscy szczesliwi

 • karasek432

  Oceniono 5 razy 5

  Gdyby nie on to te znaleziska nie ujrzałoby światła dziennego i bezpowrotnie by zgniło.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 5

  Od tej pory nawet psiego gó.wna z ziemi nie podniosę, bo zaraz się zleci jakaś psiarnia...

 • f1909

  Oceniono 5 razy 5

  Takiemu tylko pogratulować ! -- Inni kopią latami i niczego nie potrafią się dokopać !?

 • robert.kwi

  Oceniono 7 razy 5

  Teraz sędziowie pokażą jak sądzą i wsadzą kogos kto szukał skarbów w ziemi ale swojego od pendrajwów albo od przeklejania metek na przewodnikach to juz ukarac nie potrafią!!! Tylko wolne wybory trzech z a nie dwóch władz ukrócą tę patologię!!! Pogonić te klikę w cholerę!!!

 • wagadudu

  Oceniono 5 razy 5

  Mogli iść sami se szukać,czego chcą od faceta? Powinien wszystko trzymać gdzieś w dziupli i sprzedawać po jednym. Bez sensu, że trzymał wszystko w domu. Niech se Szyszko weźmie tych tłuściochow-myśliwych i niech węszą za skarbami...

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 7 razy 5

  Niezwykle rozbudowany system kar, uciążliwości i konfiskat przy całkowitym braku jakichkolwiek gwarantowanych nagród po raz kolejny odnosi spektakularny sukces: złapano 1 na 10000 nieustannie rozpieprzających cenne stanowiska archeologiczne. Kolejny za 2,5 roku.

 • witoldpolak

  Oceniono 5 razy 5

  Wykopał? A może kupował na giełdach staroci?
  W każdym większym mieście, kilka razy w miesiącu taki kolekcjonerski pchli targ ma miejsce.

  Czy z tego wynika, że takie giełdy należy zamknąć a sprzedających tam kolekcjonerów pozamykać?

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 7 razy 5

  "Od przyszłego roku za nielegalne wykopaliska będą groziły nawet 2 lata więzienia, gdyż będą traktowane jako przestępstwo, a nie jak do tej pory wykroczenie."

  To rozumiem w ramach "walki z lewactwem" i poszerzaniu "wyspy wolności"?

  Katobolszewickie złodziejskie nieroby.

 • Tomasz Karwasik

  Oceniono 11 razy 5

  Dlateggo jak znajdzie ie złote monety to je zeszliffować i sprzedać jako złoty złom, nikt wam nic nie zrobi a państwo polskie niech sie w d###e cmoknie.

 • justas32

  Oceniono 11 razy 5

  Państwo wydaje co roku grube miliony złotych na archeologów - dlaczego oni nie mają takich osiągnięć jak ten amator ? Bo trzeba by tyłek ruszyć ...

 • rabieg

  Oceniono 13 razy 5

  Państwo to złodziej legalny.

 • Polak Patriota

  Oceniono 6 razy 4

  Prawo się zmieniło tylko że na jeszcze gorsze. Archeolodzy to złodzieje, którzy nic nie robią tylko kradną co ktoś znajdzie.

 • Stanisław Sulik

  Oceniono 8 razy 4

  To są nienormalne przepisy. Ten człowiek nic nie ukradł.Normalnie wykopał i nie powinno być za to kary.A Państwo może jedynie odkupić od niego te znaleziska.To kradzież ale ze strony państwa

 • bog43

  Oceniono 4 razy 4

  wykopaliska i podatki państwa , dusza kościoła --- a wreszcie odpie...ie się od nas !

 • mateusztt

  Oceniono 4 razy 4

  Najlepsze są te stare podkowy :p

 • januszz4

  Oceniono 4 razy 4

  Chciałbym przypomnieć, że ruiny Troi odkrył właśnie archeolog-amator Heinrich Schliemann. Chociaż z drugiej strony, metodologia prowadzonych wykopalisk (m.in. celowe niszczenie obiektów, które go nie interesowały lub pozostawały w sprzeczności z przyjmowanymi przez niego założeniami) przyniosła archeologii najpewniej wiele niepowetowanych strat.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 3

  Było mówić, że "skarb" znalazł w chałdzie ziemi zrzuconej przez wywrotkę, a nie że wykopał je przy pomocy wykrywacza metalu.

  Republika Styropianowa to bandycki kraj, ktory swoich obywateli traktuje jak chłopów pańszczyźnianych i niemiłosiernie ich grabi.

  Faceta zamkną nie za to że kopał, tylko że Skarb Państwa nie położył na tym łapy.

 • ferroetigni

  Oceniono 5 razy 3

  Złodziejskie państwo nie ma żadnego prawa do tych przedmiotów.
  Bandyckie przepisy przyznające państwu własność do tego co znajduje się w ziemi (także kopalin) musi zostać zmienione.

 • artley

  Oceniono 3 razy 3

  Ja w domu nie trzymam takich strzałów. Tak mam po ukrywane że żony muszę się nie raz pytać gdzie mam po podjechać.

 • costam8

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli za wykroczenie 5 lat, a za przestępstwo 2 lata? "Grozi mu kara do 5 lat więzienia. ", "Od przyszłego roku za nielegalne wykopaliska będą groziły nawet 2 lata więzienia, gdyż będą traktowane jako przestępstwo, a nie jak do tej pory wykroczenie."

 • Marek Paczkowski

  Oceniono 5 razy 3

  Ministerstwo Kultury miast dbać o pasjonatów z efektami,samo finansuje bezowocne wykopaliska historyczne,pseudo profesorów,pieniądze w błoto a efektywny amator do więzienia!Liczę na znanych mi osobiście rozsądnych sędziów z Wągrowca!,

 • 3x666

  Oceniono 5 razy 3

  Po naszych przodkach pozostały albo rzeczy wartościowe albo użyteczne. Po nas zostaną tylko butelki PET i inne plastikowe i foliowe śmieci oraz twarde dyski których nikt nie będzie umiał odczytać.

 • Pablo Tv6

  Oceniono 4 razy 2

  W normalnym Świecie zaplacili by mu za to, widzocznie Świat albo ma co do ukrycia albo jest to tak zenujące ze gorzej sie juz nie da.

 • elzbieta09

  Oceniono 1 raz 1

  Ziemia ojczysta należy do wszystkich obywateli. Znalazł to jego. Państwo powinno zaproponować odkupienie od niego znalezisk. A nie oskarżać o kradzież. Jak znajdę złotówkę w błocie na ulicy to jestem złodziejem?

 • Pawel Tomczyk

  Oceniono 1 raz 1

  To panstwo jego okradlo !!! Nienormalny kraj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ateistaodurodzenia2

  Oceniono 9 razy 1

  Obywatelu, nie kradnij!!!
  Państwo (podobnie jak mafia) nie będzie tolerować konkurencji.

 • robert.kwi

  Oceniono 9 razy 1

  A jak by to był sędzia i tak wykopywał to co by mu groziło? Obniżenie pensji o połowę bez świadczenia pracy? Tak tylko pytam...

 • a.usher

  0

  Wypadałoby zauważyć, że łowcy zwierząt (myśliwi) i łowcy skarbów to pokrewne dusze. Jedni popierają niszczenie puszczy (zabytków przyrody żywej), drudzy niszczenie stanowisk archeologicznych (zabytków przyrody nieożywionej).

 • dar61

  0

  Schliemann też tak, samowładnie, zaczynał.

  '...wykopał samodzielnie przy pomocy detektora...'
  A może jednak przy pomocy łopaty, rydla lub szpadla?

  '...w odniesieniu do Dziedzictwa Kulturowego" - czytamy w...'
  Czytamy jak czytamy, ale naród nie zawsze jest Narodem, policjo vel Policjo: 'w odniesieniu do dziedzictwa kulturowego'. [no to co, że to cytat?]

  '...archeolog amator...'
  Archeolog - słowo 'logos' myli Redakcja chyba z 'logo[łem], a kopacza z badaczem, choć ci drudzy obaj bodą swe obiekty.
  Mniej pompy i klikozy, Redakcjo.

 • antwren

  0

  gdyby się tłumaczył, że kupił na bazarze od nieznanej mu osoby - byłby czysty(nietykalny).A po drugie rzeczy wartościowych nigdy nie trzyma się w domu, piwnicy, czy garażu !

 • ataman.bw

  Oceniono 12 razy 0

  Domorośli znawcy prawa i archeologii... Puknijcie się trochę w głowę i pomyślcie. Aby zaprojektować i zbudować most trzeba mieć uprawnienia, uprawnienia potwierdzające wiedzę i doświadczenie, aby budować gazociąg, energetykę trzeba mieć uprawnienia... etc, itp w wielu różnych dziedzinach trzeba mieć uprawnienia. A gdy za taką robotę biorą się amatorzy, to zwykle wszystko zepsują.. I tak samo jest z wykopaliskami, aby je prowadzić trzeba mieć uprawnienia, amatorzy tylko mogą zepsuć..Archeologia to nie zabawa, ale poważna nauka, aby ją uprawiać trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. Sam wykopany zabytek ma niewielką wartość, wartość ma jego metodyczne pozyskanie in situ. Poszukiwacze - amatorzy wszelkiej maści są po prostu partaczami, którzy niszczę dobra naszej kultury narodowej. Argumenty, że archeolodzy nie kopią wszystkiego świadczą o pełnej głupocie. Na nas świat się nie kończy, za dziesiątki czy setki lat będą nowe, lepsze, dokładniejsze metody, i nasi następcy na pewno dużo więcej od nas wyczytają z wykopalisk. Taka jest tendencja w tej nauce, aby rozkopywać tylko stanowiska zagrożone, te niezagrożone obecnie zniszczeniem zostawić następnym pokoleniom.

 • zerozer52

  Oceniono 7 razy -1

  Głupek, miał to wywieźć za granicę.

 • ateistaodurodzenia2

  Oceniono 9 razy -5

  No taaaa... straszliwy przestępca.
  Kiszczak i Jaruzelski przy tym straszliwym przestępcy z Wągrowca to małe leszczyki, oni tylko przez dziesiątki lat mordowali i zdradzali swój kraj, a za to nic w Polsce nie grozi. Co innego rzucanie tortem w sędziego albo wykopywanie starych monet z ziemi - tu prawo musi działać z całą surowością.
  Wiwat kasta polskich sędziów!!!
  Btw - co u pana Najsztuba, który 10 lat jeździł sobie bez prawka, przekupił urzędnika, żeby nie wykreślał go z ewidencji, jeździł bez dokumentów i badań technicznych, a na koniec przejechał kobitę na pasach?
  Czy cała sprawa już jest zamieciona pod dywanik, podobnie jak kilka lat temu identyczna sprawa innego pejsatego lewaka, Wujca?

 • kali555

  Oceniono 8 razy -6

  amator na stanowisku to barbarzynca w ogrodzie

 • antylitania_chwili

  Oceniono 22 razy -6

  Przeraża ilość wpisów w stylu 'facet robił dobrze, złe państwo go ściga'. Facet nie robił dobrze. Niszczył stanowiska archeologiczne. Serio. Dziś w archeologii stosuje się mnóstwo nieinwazyjnych metod obrazowania stanowisk, do tego zbiera się dane fizyko-chemiczne, patrzy na geografię i otoczenie znaleziska itp. To wszystko jest WAŻNE. Zdejmowanie ziemi to ostatni etap badań i do tego postrzegany jako nieodwracalne uszkodzenie stanowiska. Postęp nowych metod jest tak szybki, że dziś prawdziwi archeologowie wolą nie ruszać wielu znanych stanowisk, o ile nie grozi im bezpośrednie niebezpieczeństwo, np. zabudowa. Ten amator to niestety zwykły szkodnik, a może i rzeczywiście złodziej, jeśli robił to na handel a nie z głupoty. Sorry, archeologia to nie Indiana Jones...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX