Zerwał plakaty antyaborcyjne w Kielcach. Sąd nie tylko go uniewinnił, ale nawet pochwalił

- Absolutnie niedopuszczalne jest narażanie odbiorców, którzy nie życzą sobie widzieć tak makabrycznych widoków, aby się z nimi zapoznawać - ocenił sąd i uniewinnił mężczyznę, który zerwał plakaty, wiszące przy kościele, 200 metrów od przedszkola.

Fundacja Pro - Prawo do Życia to organizacja odpowiedzialna za zbiórkę podpisów pod projektem ustawy zakazującej aborcji. Z informacji podanej na stronie fundacji, od 2013 roku ustawili w miastach Polskich 232 wystawy antyaborcyjne. Tablice ze zmanipulowanymi informacjami i zdjęciami porozrywanych płodów stają nierzadko w centrach miast.

Jedną z takich wystaw zdemontował Maksymilian Materna, kielecki restaurator i społecznik. Tablice umieszczono przy jednym z kościołów. Materna próbował kontaktować się z proboszczem, ale gdy się to nie udało - odciął plakaty i zawiózł na policję jako propagujące przemoc i faszyzm (na zdjęciach był też Adolf Hitler). Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, natomiast policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie Materny.

2 tys. zł za zdjęcie plakatów

Cztery miesiące później sprawa trafiła do Sądu Rejonowego. Mężczyzna wyjaśniał, że treści były makabryczne, a znajome dziecko po zobaczeniu jej musiało trafić do psychologa. - W okolicach kościoła przebywały dzieci, obok jest plac zabaw, a obrazy były tak obrzydliwe, że nie chciałem czekać, uważałem, że ich dobro było nadrzędne. Dzwoniłem na plebanię i policję, ale nikt nie odbierał telefonu. Uważam, że państwo chcąc chronić nienarodzonych, powinniście chronić przede wszystkim dobro już narodzonych – relacjonuje kielecka "Gazeta Wyborcza".

Proboszcz kościoła utrzymywał, że ma opinię psychologa, z której wynika, że wystawa "absolutnie nie wpływa na psychikę dzieci i potrzebna jest jedynie życiowa rozmowa". Mówił też, że z 200 metrów, czyli z odległości przedszkola, nie da się dokładnie zobaczyć plakatów. Pełnomocnik fundacji domagał się od Materny 2 tysięcy zł. grzywny.

Sąd o zachowaniu godnym pochwał

Sędzia uznał jednak, że czyn mężczyzny nie był szkodliwy społecznie, a wręcz społecznie pożądany. - I aż dziw bierze, że tylko jemu jednemu przyszło do głowy aby tak się zachować - mówił.

Codziennie dzieci przechodzą obok tych widoków. Sąd nie wypowiada się co do tego, czy ta wystawa jest zgodna z prawem. Jeżeli ktoś chce taką wystawę organizować, ma do tego prawo, ale w terenie zamkniętym, tam gdzie ktoś kto nie ma ochoty oglądać takich widoków, to nie ma obowiązku ich oglądać. A przechodząc tamtędy chodnikiem, choćby do sklepu czy przedszkola z dzieckiem. nie było możliwości, żeby z tą treścią się nie zapoznać. Wskazywanie że parafianie byli wręcz zadowoleni jest wypowiedzią dla sądu nie do przyjęcia

– mówił sędzia Kamil Czyżewski. Stwierdził ponadto, że narażanie odbiorców na makabryczne widoki jest "absolutnie niedopuszczalne". - Zachowanie pana Materny w tych konkretnych okolicznościach należy pochwalić. Nic nie zniszczył, nie ukradł, odstawił na komisariat wskazując na określoną sytuację której był świadkiem z dzieckiem, które płakało na widok tychże zdjęć - podsumował. 

Czytaj więcej na kielce.wyborcza.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (227)
Zerwał plakaty antyaborcyjne w Kielcach. Sąd nie tylko go uniewinnił, ale nawet pochwalił
Zaloguj się
 • brods

  Oceniono 72 razy 66

  szacun dla p.Materny ....... trzeba mieć jaja by postawić się klerowi ........

 • braunal

  Oceniono 53 razy 45

  dzielny chłopak,brawo sąd

 • konigin

  Oceniono 45 razy 43

  Sa jeszcze normalni ludzie w pisowskim kraju. Brawo, Panie Materna, ale przede wszystkim brawo Panie Sedzio Czyzewski za uczciwy i bezkompromisowy osad !

 • 2jimmy13

  Oceniono 38 razy 36

  Proboszcz kościoła utrzymywał, że ma opinię psychologa, z której wynika, że wystawa "absolutnie nie wpływa na psychikę dzieci i potrzebna jest jedynie życiowa rozmowa"
  Zarówno proboszcz jak psycholog (chyba absolwent szkoły Rydzyka) są niespełna rozumu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX