Szef MON złożył zawiadomienie do prokuratury w związku ze stenogramami komisji Millera

Szef MON Antoni Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury w związku ze stenogramami tzw. komisji Millera, których treść ujawniła Telewizja Republika.

Jak informuje niezależna.pl, chodzi o nagrania fragmentów rozmów członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, na której czele stał Jerzy Miller, szef MSWiA. Komisja zajmowała się wyjaśnianiem technicznych przyczyn katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Z rozmów tych wynikało m.in, że komisja miała - jak podawała Republika - "wbrew faktom stwierdzić obecność” dowódcy sił powietrznych generała Andrzeja Błasika w kokpicie Tupolewa tuz przed katastrofą.

Lasek wyjaśnia skąd wziął się Błasik w kabinie

Zasiadający w komisji Millera Maciej Lasek wyjaśniał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że jeden z ekspertów rozpoznał na nagraniu głos generała Błasika. - Ze stenogramów z odsłuchu zapisów nagrania z czarnej skrzynki wynika, że podczas podejścia do lądowania w kokpicie znajdowała się osoba spoza załogi. Słowa wypowiadane przez nią świadczyły o tym, że mówi je ktoś, kto zna się na pilotowaniu. Na pokładzie oprócz załogi tylko gen. Błasik znał się na pilotowaniu. Wreszcie, ciało generała zostało odnalezione w sektorze, w którym były zwłoki członków załogi - tłumaczył.

Ustalenia komisji dot. obecności Błasika w kokpicie potwierdzili później biegli prokuratury, a inni ekspert nazwał wersję bardzo prawdopodobną. Co więcej, eksperci uznali, że obecność generała miała wpływ na załogę i popełniane w ostatnich minutach lotu błędy. 

Z fragmentów rozmów z, które odczytano później, i które nie pojawiły się w pierwszym stenogramie, wynikało, że Błasik miał mówić m.in. "Faktem jest, że my musimy to robić do skutku", a minutę przed katastrofą: "Zmieścisz się śmiało".

Katastrofa smoleńska. Jak zmienił się zapis rozmów w kokpicie? [PORÓWNANIE STENOGRAMÓW] >>>

Macierewicz gratuluje Republice

- Gratuluję materiału, który państwo zamieściliście, bo zawiera on prawdę. Rzeczywiście jest tak, że członkowie komisji Millera - do prokuratury i sądu będzie należało rozsądzenie, którzy z nich i w jakim stopniu wszyscy są za to odpowiedzialni - poświadczyli nieprawdę przynajmniej w czterech zasadniczych kwestiach. Tych problemów jest zapewne więcej, ale teraz to zawiadomienie dotyczy czterech kwestii - powiedział Macierewicz Telewizji Republika.

Jeśli zaliczysz ten quiz na 13/15, to możesz nazwać siebie prawdziwym erudytą
1/15Która nazwa z podanych nie jest po polsku nazwą pierwiastka?
Zobacz także
 • Paweł. M. po przesłuchaniu w krakowskiej prokuraturze "Misiek" na trzy miesiące trafił do aresztu. Wcześniej nie przyznał się do zarzutów
 • Smog w Krakowie Smog w Krakowie, 2018-10-21. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda w niedzielę. Będzie chłodno, pojawią się opady. Pogoda na niedzielę. Aura nie będzie nas rozpieszczać. Będzie chłodno, pojawi się deszcz
Komentarze (272)
Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury w związku ze stenogramami komisji Millera
Zaloguj się
 • Aneta Grzegorczyk

  Oceniono 69 razy 65

  Odezwał się ten od prawdy.A gdzie dowody na zamach????Gdzie ekspertyzy mówiące, że Tusk został nielegalnie wybrany do Rady Europejskiej.??Gdzie jest ten nowoczesny sprzęt dla armii. I nie mam na myśli tych ok.30 letnich wyremontowanych śmigłowców??Sam pokaż to o czym cały czas kłapiesz mordą.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 55 razy 51

  No to lecimy:
  kiedy prokuratura zajmie się idiotą który za publiczne pieniadze karmi naród bredniami typu:
  -2012 r.: „Smoleńsk to była zaplanowana zbrodnia”
  - Po trzech latach badań mogę powiedzieć, że są dowody świadczące, że trzy osoby przeżyły katastrofę smoleńską - stwierdził Antoni Macierewicz podczas spotkania w Kielcach w 2013 r
  notorycznie używa określeń:
  wstrzasajace nagrania
  porażajace informacje
  bezdyskusyjne wyniki analiz
  najwyższej wagi dowody
  ponad wszelką wątpliwość
  absolutnie bezdyskusyjne
  sensacyjne informacje
  bezsporne fakty
  niepodważalne dowody
  szokujace ustalenia
  bezsporne dowody fałszowania
  ukrywanie prawdy
  nie ma cienia wątpliwości
  „straszliwa zbrodnia” „polegli”, „zamordowano 96 osób”, „zdrajcy” i „mordercy”

 • cezar85

  Oceniono 53 razy 49

  - Pomysły, pomysły.... śmiało, zmieścicie się - rzekł autopilot

 • oczy_argusa

  Oceniono 51 razy 45

  Hmmmm... Skoro nie było Błasika w kokpicie, to kto odczytuje z wyokoścomierza "100 metrów" i jest to głos, którego eksperci z IMS nie przypisali do żadnego z członków załogi?
  Błasik był jedynym lotnikiem na pokładzie, po za załogą. Jeśli to nie był Błasik, to kto?
  I, jakie ma to znaczenie skoro nawet komisja Millera uznała, że Błasik NIE wpływał na załogę. Jakie to ma znaczenie skoro wcześniej załoga złamała procedury bezpieczeństwa obowiazujące zarówno w zwykłym locie jak i w locie HEAD...
  Tonący Antoni... Brzydko się chwyta?

 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 38

  Te nagrania to kupują prorządowe media w każdym sklepie z nagraniami jak sądzę. Widocznie Antosia faktycznie prezes chce przytopić skoro minister sięga po takie zagrania czy może nagrania.

 • dante_waw

  Oceniono 40 razy 36

  Chcialbym tylko zaznaczyc ze w materiale Panoramy nt tych stenogramow w eter poszlo ze general mial krew w alkoholu... rezimowa TVP sprada coraz nizej

 • uo.rety

  Oceniono 33 razy 29

  Tosiek, mam nadzieję, że po odsunięciu was od władzy skończysz przed Trybunałem Stanu i zostaniesz zapuszkowany na wiele, wiele, wiele lat.
  Za zdradę stanu, za zniszczenie armii, za osłabienie zdolności obronnej Rzeczypospolitej, za kłamstwo smoleńskie - ty nie powinieneś nigdy więcej wyjść na wolność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje