Ks. Boniecki znów ma zakaz wypowiedzi. Naraził się kazaniem na pogrzebie Piotra Szczęsnego

Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ksiądz Adam Boniecki otrzymał zakaz swobodnego wypowiadania się w mediach. Może jedynie współpracować z redakcją "Tygodnika" - oświadczył ks. Piotr Kieniewicz, sekretarz prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.

Według komunikatu zakaz wydano "ze względu na dobro duchowe wiernych i w poczuciu odpowiedzialności za wypowiadane słowa, które w określonych kontekstach tworzonych faktów medialnych wywoływały wśród licznych wiernych dezorientację". Chodziło o publiczne wypowiedzi księdza Bonieckiego dotyczące samobójstwa, oraz wpisu na facebookowym Forum LGBT, w którym duchowny wsparł tę inicjatywę. "Ojcowie Marianie wskazują, że taka działalność jest całkowicie sprzeczna z nauczaniem moralnym Kościoła. Ksiądz Boniecki przyjął karę" - czytamy w komunikacie.

"Był z tych, którzy widzą ostrzej"

Kilka dni temu ks. Adam Boniecki wygłosił homilię na pogrzebie Piotra Szczęsnego, który podpalił się pod Pałacem Kultury i Nauki. W liście pożegnalnym mężczyzna napisał, że robi to w proteście przeciw łamaniu prawa w Polsce przez polityków PiS. "Żegnamy śp. Piotra. Człowieka, który jest jak krzyk, który rozdziera ciszę. Jak ogień, który z ciemności wydobywa kształt rzeczy w ciemnościach jakby nieobecnych, bo niedostrzegalnych. Krzyk - budzi strach. Ogień - budzi strach. Śmierć budzi strach..." - mówił w homilii ks. Boniecki.

"Piotr był z tych, którzy widzą ostrzej, widzą to, czego większość ludzi nie dostrzega, czuje drgania sejsmiczne, których wielu nie czuje, widzi rysy na murze, stłuczony dzban i złamany kołowrót, widzi symptomy katastrofy. Wierzy, że może ostrzec. Wie, że to uczynić musi." - dodał duchowny. 

Najpierw było upomnienie

Sygnały o tym, że wypowiedzi księdza nie podobają się jego przełożonym pojawiły się już dwa tygodnie temu. Ksiądz został wezwany do złożenia wyjaśnień i upomniany. Oficjalnie nie sprecyzowano za co, być może chodzi m.in o wywiad jakiego udzielił krakowskiej "Gazecie Wyborczej".

W oficjalnym komunikacie padło natomiast stwierdzenie, że "analiza treści wypowiedzi ks. Bonieckiego i reakcji na nie, pokazują, że stają się one źródłem kolejnych rozdarć i moralnych niepewności wśród wiernych Kościoła Katolickiego" 

Wcześniej za krzyż i Nergala

Pierwszy zakaz zgromadzenie księży Marianów wydało dla księdza Bonieckiego w listopadzie 2011 roku, po jego publicznych wypowiedziach dotyczących krzyża w Sejmie i lidera zespołu Behemoth - Adama Darskiego "Nergala". W lipcu tego roku tamten zakaz został cofnięty. 83-letni ksiądz Adam Boniecki był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" w latach 1999-2011. Obecnie jest redaktorem-seniorem pisma.

15 słów z PRL-u, które każdy powinien znać. Sprawdź swoją wiedzę!
1/15PGR-y należały do:
Zobacz także
 • Paweł. M. po przesłuchaniu w krakowskiej prokuraturze "Misiek" na trzy miesiące trafił do aresztu. Wcześniej nie przyznał się do zarzutów
 • Smog w Krakowie Smog w Krakowie, 2018-10-21. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda w niedzielę. Będzie chłodno, pojawią się opady. Pogoda na niedzielę. Aura nie będzie nas rozpieszczać. Będzie chłodno, pojawi się deszcz
Komentarze (410)
Ks. Boniecki znów ma zakaz wypowiedzi. Naraził się kazaniem na pogrzebie Piotra Szczęsnego
Zaloguj się
 • mam.beke.z.pis

  Oceniono 132 razy 112

  Solidarność walczy z Narodem
  Kościół stoi po stronie dyktatora
  Maszerujący naziści są uważani za patriotów

  POLSKA 2017

 • krynolinka

  Oceniono 98 razy 88

  Gdyby Franciszek żył w Polsce to też by mu kaganiec nałożono. Bo jak to śmiał mówić publicznie żeby więcej ascezy w Kościele było..

 • anders76

  Oceniono 70 razy 64

  "ze względu na dobro duchowe wiernych i w poczuciu odpowiedzialności za wypowiadane słowa, które w określonych kontekstach tworzonych faktów medialnych wywoływały wśród licznych wiernych dezorientację".
  Liczni wierni i tak zaczynaja myslec samodzielnie co wywoluje przerazenie w KK.

 • maria18

  Oceniono 66 razy 58

  Kościół knebluje usta prawdomównym, wstyd!! To nie zgodne z nauczaniem Chrystusa.

 • bgrzeczny

  Oceniono 57 razy 53

  Jedyną nadzieją polskiego kościoła są księża podobni do ks. Adama Bonieckiego. Wspaniałego, mądrego człowieka. Autorytetu. Widzę jednak, że episkopat jest "pisi", więc zarządzający zgromadzeniami są funkcjonariuszami partyjnymi. Największy wstyd i hańba dla polskiego kościoła. Nie potrafię napisać nazwy tej instytucji wielką literą, bo małość funkcjonariuszy mnie poraża.

 • sylvek100

  Oceniono 53 razy 49

  Ciekawe kiedy tzw kościół zorientuje się na jakim pasku PISu maszeruje. Jest tylko instrumentem walki politycznej partyjną bojówką na usługach Kremla.

 • munaciello

  Oceniono 49 razy 39

  Ciekawe, jak długi zakaz wypowiedzi otrzymałby od polskich hierarchów Jezus...
  Pewnie aż do dnia, w którym oni, nie mogąc znieść jego nauk, by go w końcu ukrzyżowali.

  PS Jędraszewski, Rydzyk, Dydycz, Sławoj Głódź lub Bortkiewicz za to w pełni mogą zadbać o "dobro duchowe wiernych", siejąc PiS-owską propagandę, oskarżając niewinne osoby o zamach w Smoleńsku czy sprzeciwiając się nauce Kościoła i wypowiedziom polskiego Episkopatu w kwestii uchodźców. Polski Kościół kręci bicz sam na siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje