Oddychamy niemal najgorszym powietrzem w całej Europie. Tylko spójrzcie na tę mapę

Sezon grzewczy robi swoje - do wielu polskich miast powrócił smog. Stan powietrza w niektórych regionach naszego kraju jest naprawdę zły. Skalę problemu doskonale widać dopiero na tle całej Europy.

W ciągu kolejnych tygodni mieszkańcy polskich aglomeracji znów muszą liczyć się ze smogiem - podobnie jak kilkanaście miesięcy temu. Wszystko przez szkodliwe pyły, które z powodu braku wiatru skumulowane utrzymują się nad poszczególnymi miastami.

Okazuje się, że aktualna jakość polskiego powietrza pozostawia wiele do życzenia - zwłaszcza na tle reszty kontynentu. Doskonale obrazuje to mapa przygotowana przez unijną Europejską Agencję Środowiska (EEA). Dane ze stacji pomiarowych możecie śledzić na bieżąco pod tym linkiem.

Sprawdź jakość powietrza

Informacje z czwartku nie napawają optymizmem - najgorszą jakość powietrza na całym kontynencie odnotowano w ciągu dnia właśnie w Polsce: przede wszystkim na Śląsku, w Krakowie oraz w Warszawie.

W pozostałych krajach "czerwone punkty" - oznaczające duży stopień zanieczyszczenia powietrza - widoczne są też na Węgrzech, w Czechach i w Hiszpanii, oraz - tylko gdzieniegdzie - w Niemczech, Francji czy w krajach Beneluksu.

Zobacz mapę dla całej Europy >>>

Tu sprawdzisz alert smogowy dla polskich miast >>>

Smog. Alarm w piątek dla stolicy

Nie lepiej będzie w piątek. Warszawski Alarm Smogowy ostrzega, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 - szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic - może przekroczyć warszawski poziom ostrzegania.

W związku z tymi prognozami lepiej unikać w piątek długotrwałego przebywania na zewnątrz. Warto też - przynajmniej tego jednego dnia - przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej.

Smog. Co najbardziej szkodzi naszemu zdrowiu?

Drobny pył zawieszony PM10 (ang. particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, które zawierają substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzopiren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany).

Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku.

Grupami szczególnie narażonymi na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Więcej o:
Komentarze (123)
Smog. Jakość powietrza w Polsce i Europie, mapa
Zaloguj się
 • tyfus.wolski

  Oceniono 39 razy 21

  Dziękujemy ci "dobra cuchnąca zmiano" za truciznę, "dobra zmiano", któraś przez 2 lata nie zrobiła NIC - a wręcz jest znacznie gorzej niż było! W styczniu 2017 umarło 11 tys więcej Polaków niż w poprzednich latach! Nic z zapowiadanych szumnie rok temu zmian NIE ZOSTAŁO WPROWADZONE. Nie ma dobrego węgla na składach i palimy ruskim zasiarczonym węglem! Czy brak węgla na składach to też wina Tuska, którego nie ma w Polsce 1000 dni? ... Ile można zwalać NIEDOJDY na poprzedników? Jakoś za PO zawsze mogłem kupić dobry i niedrogi węgiel, czy to w czerwcu czy w grudniu. Wszystko ku.wa sprzedajecie za granicę, żeby mieć kasę na 500+ podobnie jak wycinacie Puszczę dla szmalu na wasz socjalizm

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 21 razy 17

  20mld wywalonych na nowych Polaków, których urodziło się mniej niż rocznie umiera w wyniku działania XIXw. technologi grzewczych i starodawnych pojazdów

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 28 razy 16

  - Pani Premier, a czemu te wiatraki na farmie wiatrowej się kręcą, choć nie ma wiatru?
  - Bo są na węgiel.

 • winifred

  Oceniono 23 razy 15

  Wszystko to brednie! Jest pięknie, powietrze czyste bo polskie, a węgiel naszym czarnym złotem...

 • Jan Osik

  Oceniono 23 razy 15

  na walkę ze smogiem pisowski nie-rząd przeznaczył 200 mln pln.
  dla porównania na program Antka Świra "strzelnica w każdym powiecie" wyasygnował 2 MILIARDY pln ...
  pisuary w dupie mają życie i zdrowie Polaków.

 • kajmir

  Oceniono 24 razy 12

  Dość szkalowania Polski przez lewackich islamistów.
  Domagamy się dialogu i poszanowania naszych praw. Nikt nie będzie nam mówił czym mamy oddychać.
  Judeonazistowska Bruksela chce wytępić polski naród wybrany i dlatego nie chce byśmy palili naszymi, narodowymi śmieciami w naszych patriotycznych piecykach.

 • Jan Osik

  Oceniono 16 razy 12

  żeby zobrazować skalę zanieczyszczeń:
  np. w polskim "kurorcie", Zakopanem, zanieczyszczenia powietrza stanowią ekwiwalent wypalenia w roku przeszło 4 TYSIĘCY papierosów.
  mniej więcej 11 szlugów dziennie ...
  i jarają wszyscy: dzieci, kobiety w ciąży, starzy ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX