Słynny fotograf robił zdjęcia narodowcom. Alarmuje: Facebook je usunął. "Byłem niegrzeczny"

24.10.2016 Warszawa, plac Defilad. Czarny Protest. Fotografuje Chris Niedenthal (fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

24.10.2016 Warszawa, plac Defilad. Czarny Protest. Fotografuje Chris Niedenthal (fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta) (24.10.2016 Warszawa, plac Defilad. Czarny Protest. Fotografuje Chris Niedenthal (fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta))

- Wyskoczyła wiadomość, że byłem niegrzeczny - mówi portalowi tvn24.pl Chris Niedenthal, fotograf "Solidarności". Chodzi o zdjęcia, które zrobił na marszu narodowców.

Zamaskowane twarze, powiewające obok biało-czerwonych flagi ONR-u, race i dym - takie obrazy Chris Niedenthal uwiecznił na Marszu Niepodległości. I choć obrońcy tego wydarzenia - w tym politycy PiS - uważają, że było radosną demonstracją patriotyzmu, wiele osób zwraca uwagę na ksenofobiczne, czy wręcz rasistowskie hasła tam obecne. Nie pierwszy raz.  

Chris Niedenthal: Facebook przeprosił

Zdjęcia Chrisa Niedenthala musiały się komuś nie spodobać. Na Facebooku można zgłosić, że dany post narusza zasady. Serwis może go zablokować.

Fotografie Niedenthala zostały zablokowane już dwa razy. - Z niewiadomych przyczyn - pisze ich autor. Zamieścił je ponownie. W rozmowie z portalem tvn24.pl opisywał: "wyskakiwała wiadomość, że byłem niegrzeczny i że według społecznych praw panujących u nich popełniłem jakiś grzech". 

Chris Niedenthal dodaje, że Facebook już go przeprosił za "błąd pracownika". On sam uważa, że miała miejsce cenzura "w złą stronę". Chodzi o to, że portal nie zablokował samych narodowców, lecz relację dziennikarską.

Cenzura w złą stronę

Podobne argumenty pojawiły się, gdy marszałek Senatu Stanisław Karczewski postanowił donieść prokuraturze na dziennikarza, który tylko cytował wulgarne hasła, jakie padały na marszu narodowców. Z kolei Obywatele RP skarżyli się, że policja - pod pretekstem eliminowania symboli faszystowskich - skonfiskowała ich banner, na którym przekreślono te symbole. Nie reagowała natomiast na rasistowskie transparenty w rękach uczestników Marszu Niepodległości. Dopiero teraz policja przegląda nagrania z kamer, które nagrywały pochód. Pierwsze materiały trafiły już do prokuratury.

Na zdjęciach widać, że marsz "nie był piknikiem"

Zniknięcie zdjęć Chrisa Niedenthala z Facebooka wywołało oburzenie. - Można tylko spekulować, że znakomite zdjęcia i równie znakomite nazwisko, które je firmuje, były bardzo niewygodne - widać na nich bardzo dokładnie, że Marsz Niepodległości nie był "rodzinnym piknikiem", a przemarszem mającym wzbudzić strach z typowymi w takich razach rekwizytami - flagami, maskami, świecami dymnymi, osobistą agresją uczestników - skomentowała na swoim blogu publicystka Agata Czarnacka. 

Chris Niedenthal

Fotograf. Urodził się w Wielkiej Brytanii w rodzinie polskich emigrantów. Jako pierwszy zagraniczny reporter fotografował strajk stoczni w Gdańsku. W 1986 roku został laureatem World Press Photo za portret przywódcy węgierskich komunistów Jánosa Kádára. Jest uważany za autora najsłynniejszych w historii zdjęć z bloku wschodniego.

Jedna z najsłynniejszych jego fotografii przedstawia opancerzony pojazd stojący na tle kina z reklamą filmu "Czas apokalipsy". Stało się słynne w pierwszych dniach stanu wojennego.

Rasistowskie hasła, race i zatrzymania. Jak wyglądały obchody Dnia Niepodległości?

Zobacz także
 • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
 • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
 • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"
Komentarze (159)
Chris Niedenthal: Facebook usunął zdjęcia z Marszu Niepodległości
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 62 razy 42

  Mnie zastanawia czemu Ci bandyci wyklęci zasłaniają swoje mordki. Wstydzą się braku inteligencji jaka z nich bije czy tego że są bandytami??

 • zapomorski12

  Oceniono 44 razy 34

  Jeśli ONR-owcy są takimi bohaterami i patriotami za jakich się uważają, to dlaczego zasłaniają twarze? Wstydzą się swojej facjaty, czy jednak mają świadomość, że robią coś złego? Polecam wszystkim zwolennikom narodowców obejrzeć film pt. "Hitler" produkcji brytyjskiej. Niedawno, bo ok. 2 tygodnie temu, był pokazywany w na jednej z prywatnych (bo oczywiście, że nie w publicznej TVP) stacji. Z pewnościom go powtórzą. Pokazywane są w nim archiwalne zdjęcia z podobnych pochodów w Niemczech, gdy Hitler dochodził do władzy, i które gloryfikowały faszystów oraz jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Może do niektórych przynajmniej dotrze, jakie zło mogą sprowadzić na nasz kraj.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 44 razy 34

  Proste pytanie - jeżeli te łyse pały i tłuste karki nie robią nic złego, to dlaczego zasłaniają twarze?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 33 razy 29

  Sytuacja analogiczna do tej, gdy "Karkówka" uczepił się Stasińskiego, gdy ten cytował treści napisów na transparentach narodowców.
  Niedenthal ujawnił na zdjęciach "zakazane treści", więc zdjęcia usunięto.
  Taka wolska.

 • guru133

  Oceniono 33 razy 27

  Przyspieszamy na drodze do faszyzmu - jeden naród, jeden wódz, Heil Jarek!!!

 • yosemitesam

  Oceniono 31 razy 25

  Panie Chrisie, to Pan nie wiesz, że to Wyspa Wolności i Tolerancji?! Każdemu wolno być tu rasistą, ksenofobem, antysemitą - a zapewniający nas na każdym kroku o 'bezpiecznej Polsce' minister Błaszczak hasło "Biała Europa" pojmuje jako tęsknotę tych chłopaków za mroźną i śnieżną zimą.

 • liberau

  Oceniono 26 razy 22

  Czy Kulsony które stały i patrzyły biernie jak dokonywane są przestępstwa poniosą jakąś odpowiedzialność?

 • cezar85

  Oceniono 30 razy 22

  najbardziej musieli się wkurzyć gamonie narodowcy

  tak ich ciągnie na żydowski portal w imię boga i syna jego żyda, króla Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje