"Mówił na to polowanie, celebrował". Pomorska policja zdradza tajemnice seryjnego złodzieja zwłok

Na zatrzymanie tego człowieka będzie trzeba wynająć autokar, bo tylu policjantów chciało pojechać na tę akcję - żartowali mundurowi. Nie bez powodu. W całej Europie nie było wcześniej podobnej sprawy - mówią.

Do jego zatrzymania policja stworzyła specjalną grupę. Wybrano do niej policjantów, którzy się wczuli, starali się wejść w tok myślenia sprawcy. Nie było to łatwe, bo - jak sami mówili - logicznego powodu ten człowiek nie miał. Chodziło przecież o kradzieże zwłok z cmentarzy, trwający przez lata proceder, nie mający nic wspólnego z kradzieżami.

Tę sprawę szerzej opisywaliśmy TUTAJ >>>

Teraz na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Policjanci, którzy brali udział w długim śledztwie, ujawniają jego kulisy. 

Udawał się na polowanie. Tak to określał. Było to przez niego jakby celebrowane. Pod koniec staraliśmy się już myśleć podobnie jak on. Nasze czynności też nazywaliśmy polowaniem, tylko, że na sprawcę tych przestępstw

- zdradza reporterowi RMF FM komisarz Krzysztof Hejmowski. 

Gdy pierwszy raz stwierdziłam, że porusza się pieszo, nikt w to nie wierzył

- mówi dziennikarzowi radia inspektor Ewa Pachura. Jej przypuszczenia potwierdziło śledztwo. Policjanci odkryli, że sprawca szedł nawet kilkadziesiąt kilometrów na miejsce kradzieży zwłok.

Korzystał z mediów. Śledczy znaleźli wydruki artykułów, w których opisana była działalność złodzieja zwłok. Prowadził też zapiski, gdzie odnotowywał dosłownie wszystko, co zdarzyło się danego dnia, w tym także przygotowania do przestępstw, nieudane próby, ich powody - dowiadujemy się z wywiadu. 

Litery układają się we fragmenty Ewangelii?

W długiej rozmowie z funkcjonariuszami, jaką przeprowadził dziennikarz RMF-ki, jest też jeden bardzo tajemniczy wątek, jak z filmu. Jeden z policjantów operacyjnych zdradza, że policja korzystała z pomocy naukowca, który badał tablice z grobów, z których wykradziono zwłoki. Odkrył niesamowitą rzecz. Otóż z badań wynikało, że litery układały się w wersety z Ewangelii św. Jana.

Na razie jednak policja jest ostrożna w wyciąganiu wniosków. Jak mówią, nie potwierdzili w 100 proc., że sprawca korzystał z Pisma Świętego.

Kim jest podejrzany?

Podejrzany o serię kradzieży zwłok z pomorskich cmentarzy jest 54-letni mieszkaniec Gdańska, były milicjant. Nie był wcześniej notowany, normalnie pracował. Nie miał żony ani dzieci. Policjanci po jego zatrzymaniu określili, że prowadził "wędrowny" tryb życia, dużo poruszał się pieszo.

Mężczyzna został zatrzymany w lesie niedaleko cmentarza Srebrzysko, w asyście pomorskich antyterrorystów. Funkcjonariusze wiedzieli, że może być niebezpieczny. Okazało się, że miał przy sobie wojskowe noże. Podobno był bardzo zaskoczony, ale nie stawiał oporu. Według nieoficjalnych informacji mógł działać nawet kilkanaście lat. Śledztwo trwa nadal.

Te 14 pytań pokaże, jak dobrze znasz lata 80. Ci powyżej 30 lat mają fory
1/14W którym roku miała miejsce awaria reaktora atomowego w Czarnobylu?
Zobacz także
 • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
 • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
 • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"
Komentarze (122)
Kradzieże zwłok na Pomorzu. Policja ujawnia kulisy
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 51 razy 27

  'Odkrył niesamowitą rzecz. Otóż z badań wynikało, że litery układały się w wersety z Ewangelii św. Jana.'
  Wow! Szok i niedowierzanie!
  Zdradzę panom policjantom i autorowi (lulu), że litery powyższego artykuliku też układaja się w w wersety z Ewangeli św. Jana... A także w dowolną inną treść. Taka to przypadłość zbioru liter, zawierajacego wszystkie znai alfabetu...
  Honorarium za moją specjalistyczną analizę możecie przesłać na konto jakiegoś domu dziecka. Byle nie kościelnego...

 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 25

  Co na to kulson. Załapał się na ten autobus czy miejsc siedzących nie było.

 • adas_tornado

  Oceniono 43 razy 17

  pewien mieszkaniec żoliborza też ma takie hobby, chodzi po cmentarzach i robi ekshumacje... co ciekawe tam też odkryto, że litery z grobów układają się w wyraz "ZAMACH"...

 • achaszwerosz

  Oceniono 23 razy 15

  Dajcie mi litery z nagrobków a ułozę wam z tego nawet Iliadę.

 • staefun

  Oceniono 15 razy 13

  Razem ze swoim zespołem naukowców odkryłem szokującą prawdę: wyraz "mars" czytany wspak to...,

 • vomitorium1

  Oceniono 18 razy 12

  " ... logicznego powodu ten człowiek nie miał."
  może miał konika (?)
  (ekshumator hobbysta)

 • shtalman

  Oceniono 15 razy 11

  Ten człowiek to po prostu Poszukiwacz zaginionej hatakumby, taki wolski Indiana Jones

 • kzet69

  Oceniono 22 razy 10

  Czyli gość działał jak sekta smoleńska PiS, oni też od kilku lat jeżdżą po kraju i trupy wywlekają z grobów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje