Jest stanowisko rządu ws. marszu narodowców. Elementy rasistowskie "wyłącznie incydentalne"

Marsz Niepodległości we Wrocławiu, 11 listopada 2017

Marsz Niepodległości we Wrocławiu, 11 listopada 2017 (Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta)

MSZ w komunikacie określił jako nieuprawnione prezentowanie incydentalnych wydarzeń, do których doszło podczas Marszu Niepodległości, jako elementów dominujących, o istotnym znaczeniu.

"11 listopada w Warszawie zorganizowano cykliczny Marsz Niepodległości, w którym tysiące uczestniczących w nim osób mogły - pokojowo - dać wyraz swoim patriotycznym uczuciom. (...) Jednocześnie przypominamy, że polskie władze zdecydowanie potępiają poglądy bazujące na ideach rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych. " - wyjaśniło ministerstwo.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa, że przypisywanie temu wydarzeniu jako dominujących elementów, które miały charakter wyłącznie incydentalny, jest nieuprawnione

- czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wydanym dwa dni po przejściu manifestacji. 

"Marsz Niepodległości był wielkim świętem Polaków, różniących się w swoich poglądach, ale jednoczących się wokół wspólnych wartości: wolności i wierności Niepodległej Ojczyźnie" - podkreśliło ministerstwo.

Rasistowskie hasła na marszu

"My chcemy Boga" Oficjalnym hasłem tegorocznego Marszu Niepodległości, organizowanego przez środowiska skrajnej prawicy było "My chcemy Boga". Jednak już na samym marszu pojawiły się hasła, które nie tylko nie mają nic wspólnego z wartościami chrześcijańskimi, lecz wręcz im zaprzeczają.

Niektórzy uczestnicy manifestacji nieśli transparenty z rasistowskimi hasłami, pojawiały się też neonazistowskie krzyże celtyckie (w słowach diecezji warszawsko-praskiej "nawiązują do niego neopoganie i nacjonaliści (...) wykorzystywany w zastępstwie zakazanej swastyki"). Skandowano m.in. "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". Na wrocławskim marszu nacjonalistów niesiono transparent "śmierć wrogom ojczyzny".

Rozpoznasz znane budowle tylko po fragmencie? Quiz dla spostrzegawczych
1/11To fragment:
Zobacz także
 • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
 • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
 • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"
Komentarze (162)
Jest stanowisko rządu ws. marszu narodowców. Elementy rasistowskie "wyłącznie incydentalne"
Zaloguj się
 • fred_die

  Oceniono 41 razy 29

  "Elementy rasistowskie "wyłącznie incydentalne""
  Owsiak raz zaklął i pod sąd poszedł.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 32 razy 26

  I ci troglodyci świętują w rocznicę powrotu Piłsudskiego, który to ONR rozpędził pałą po plecach.

 • cezar85

  Oceniono 24 razy 22

  "Europa tylko dla białych"

  czy naprawdę wszyscy musimy być bałwanami?

 • alicia.online

  Oceniono 18 razy 16

  Czyli jak incydentalnie ktoś okradnie kogoś, to nie jest złodziejem???

 • maxthebrindle

  Oceniono 24 razy 16

  Wczoraj nic nie widzieli, dzisiaj dostrzegli 'incydenty'. W NORMALNYM kraju, w którym władza bierze odpowiedzialność za swoje działania, taki Błaszczak, który z racji zajmowanego stanowiska winien całą uwagę skupić na marszu a nie dostrzegł rasistowskich 'incydentów', dostrzeżonych przez cały świat i - nawet! - rząd, którego Błaszczak jest częścią - dzis powinien być bezrobotny. A jutro oskarżony...

 • ginztonickiem

  Oceniono 28 razy 16

  Dziekuję za wyjaśnienia, widocznie jestem chory na oczy i uszy.

 • calmy

  Oceniono 20 razy 14

  "jednoczących się wokół wspólnych wartości"

  To może jakaś ankieta wśród tych co ryczeli "śmierć wrogom ojczyzny" i "sieg heil" wokół jakich konkretnie wartości się jednoczyli i z kim?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje