Oficjalnie "My chcemy Boga". Ale na transparentach Marszu Niepodległości "Biała Europa"

Za transparent krytykujący faszystowskie poglądy dwie osoby usłyszały dziś zarzuty. Tymczasem rasistowskie transparenty i neonazistowskie symbole uczestników Marszu Niepodległości zdają się być niezauważane lub bagatelizowane przez władze.

"My chcemy Boga" było oficjalnym hasłem tego rocznego Marszu Niepodległości, organizowanego przez środowiska skrajnej prawicy. W oficjalnym programie odwołań do religii było więcej. Jednak już na samym marszu pojawiły się hasła, które nie tylko nie mają nic wspólnego z wartościami chrześcijańskimi, lecz wręcz im zaprzeczają.

Niektórzy uczestnicy manifestacji nieśli transparenty z rasistowskimi hasłami, pojawiały się też neonazistowskie krzyże celtyckie (w słowach diecezji warszawsko-praskiej "nawiązują do niego neopoganie i nacjonaliści (...) wykorzystywany w zastępstwie zakazanej swastyki"). Skandowano m.in. "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". Na wrocławskim marszu nacjonalistów niesiono transparent "śmierć wrogom ojczyzny".

"Połączenie hasła marszu 'My chcemy Boga' z rasistowskimi transparentami i okrzykami (widziałem, słyszałem) to niestety profanacja" - skomentował dziennikarz Jacek Prusinowski. 

Na marszu były też osoby głoszące poglądy antysemickie. Gdy reporter TVP zapytał jednego z uczestników "co znaczy dla niego patriotyzm", ten odpowiedział: "To znaczy, że trzeba odsunąć od władzy żydostwo". Antysemicki komentarz nie spotkał się z żadną reakcją dziennikarza.  

Komentarze do tych haseł pojawiły się także wśród polityków opozycji.

"Na czele demonstracji skrajnej prawicy symbol neonazistów - krzyż celtycki. Tłum skanduje otwarcie rasistowskie hasła. Wśród przemawiających włoscy i słowaccy neofaszyści. To nie patriotyzm, tylko splunięcie w twarz ludziom, którzy walczyli o niepodległą i demokratyczną Polskę" - napisał Adrian Zandberg z partii Razem.

Poseł Michał Szczerba przypomniał, że "publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych czy etnicznych" podlega karze zgodnie z kodeksem karnym.

Pytany o rasistowskie symbole minister Mariusz Błaszczak zbagatelizował sprawę, sugerując, że problemem są tu "interpretacje dziennikarzy". Z kolei osoby związane z organizatorami i sympatycy marszu najczęściej pisali na Twitterze, że takie hasła to "margines" uczestników.

Protestowali przeciw faszyzmowi, są oskarżeni o jego propagowanie

Około godz. 14 m.in. osoby z organizacji Obywatele RP próbowały blokować trasę Marszu Niepodległości. Policja podaje, że organizator zawnioskował do niej o interwencję w tej sprawie. Gdy protestujący nie opuścili miejsca na żądanie policji, zostali usunięci siłą i zatrzymani. 45 osób zabrano na komisariat.

Większość wyszła po kilku godzinach bez żadnych konsekwencji, jednak dwóm osobom - uczestnikom protestu przeciw faszystowskim poglądom - postawiono zarzut... "nawoływania do nienawiści". Chodzi najprawdopodobniej o to, że te osoby miały ze sobą antyfaszystowski plakat, który porównywał zdjęcie polskich nacjonalistów do nazistów.

"Policja nie zatrzymała żadnej z osób, która propagowała na Marszu Niepodległości rasistowskie treści. Na komisariat przewieziono 45 osób sprzeciwiających się takiemu propagowaniu ;'patriotyzmu'!" - pisze dziennikarz Jacek Nizinkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (196)
Marsz Niepodległości.Oficjalnie "My chcemy Boga". Ale na transparentach "Biała Europa"
Zaloguj się
 • just4f

  Oceniono 15 razy 15

  Niezły cyrk. Jakiś łysy koleś wrzeszczał "Chcemy Boga Polacy" a chwilę później - "je ibać" tych i tamtych...Cóż wszystko zgodne z polityką pisu co błaszczak potwierdził na konferencji prasowej. A i jeszcze ten dziennikarz, w tvpinfo - " Wreszcie na marsz mogli przyjść ludzie o dowolnych poglądach"... Byle nie były inne od mlaskacza dyktatora bo w ryj...

 • vomitorium1

  Oceniono 21 razy 13

  "Pytany o rasistowskie symbole minister Mariusz Błaszczak zbagatelizował sprawę, sugerując, że problemem są tu "interpretacje dziennikarzy"."
  problemem jest
  coś innego
  (np
  ludwik dorn
  formułuje to tak
  "minister Błaszczak jest chodzącą niekompetencją i "nierozumem""
  (za wp tv))

 • lechita69

  Oceniono 18 razy 12

  Każdy kto nie spał na lekcjach historii widzi, że Kaczyński i jego PIS podąża ścieżką Hitlera i NSDAP. Hitler też doszedł do władzy w demokratycznych wyborach i powoli powoli wziął wszystkich przeciwników za mordę. PIS ma już swoje faszystowskie bojówki, które obiją każdego kto nie jest "za", ma sądy, które będą skazywać każdego kto ich nie popiera, policję (już nie państwową tylko pisowską), która u boku faszystów posłusznie pacyfikuje uczciwych obywateli - hitlerowcy też "tylko wykonywali rozkazy". Jeżeli teraz tego nie zatrzymamy to oprócz komunizmu, faszyzmu świat pozna nowe zło - kaczyzm. Kaczyzm to katolicko-narodowy socjalizm ze swoim kaczym fuhrerem. W Niemczech też mówili "niemożliwe" a jednak stało się ...

 • boo-boo

  Oceniono 15 razy 11

  O rozum by najpierw poprosili- przydałby im się.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 18 razy 10

  Ku Klux Kacz rządzi.
  Oto IV Rzeczpospolita Wolska. Na czele lepszy sort, ciemny lud łatwo zmanipulowany.

 • s.podalak

  Oceniono 22 razy 8

  Czysta krew,trzeźwy umysł i xxx na transparencie pokazują kolejny już raz, że Ci ludzie kompletnie nic nie rozumieją..rasizm,faszyzm czy nienawiść nie mają nic wspólnego z patriotyzmem, podobnie jak ruch Straight Edge nie ma nic wspólnego z ruchami faszystowsko-rasistowskimi..Ta banda powinna zostać odesłana do szkoły, żeby zrozumieli, że nigdzie, a zwłaszcza w Polsce nie ma miejsca na takie poglądy..to nie jest kwestia wolności słowa, to kwestia patriotyzmu właśnie, patriotyzmu, którego te brunatne gnojki są zaprzeczeniem

 • ekz54

  Oceniono 20 razy 8

  Czy 'biala sila 'wie o tym ,ze Ku Klux Klan tępił katolikow na równi z czarnymi? Pewnie nie , kiedy wzorcem dla nich są zbrodniarze wojenni , którzy zamordowali 3 miliony Polakow.Nieokrzesana, prawie ze analfebetyczna hołota dostała głos.Hurrra, niech zyje wielka Polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX