Prezydent Nowego Sącza zablokował pokaz filmu o równości małżeńskiej. Przez patronat świętej

ŁUKASZ CYNALEWSKI

W Nowym Sączu miał odbyć się pokaz filmu "Artykuł Osiemnasty" o równości małżeńskiej. Powodem miała być pęknięta rura w lokalu, jednak niebawem na jaw wyszło, że film zablokował prezydent miasta.

Film i dyskusję o związkach partnerskich i równości małżeńskiej organizowała w Nowym Sączu fundacja Równość.org.pl. Krótko przed pokazem organizacja została poinformowana, że w wynajętej na to wydarzenie Małej Galerii pękła rura. Ot, życie. 

Jednak lokalny portal Sądeczanin.info porozmawiał o sprawie z urzędem miasta. Tomasz Michałowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej powiedział: 

Jeżeli ktoś ma ochotę na organizacje takich spotkań, może je robić w innych miejscach. Miasto Nowy Sącz, właśnie przyjęło oficjalnie patronat świętej Małgorzaty, nie wyobrażam sobie, aby w miejskich instytucjach odbywały się tego typu eventy. Prezydent jednoznacznie nie wyraził zgody na organizacje tego spotkania

Organizator spotkania podjął pierwsze kroki w sprawi "nieuzasadnionej odmowy wykonania usługi przez miasto". "Jesteśmy w kontakcie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie wiemy czy rura pękła - my nie pękniemy na pewno. Pokaz i dyskusją odbędą się jutro w Nowym Sączu" - czytamy na stronie fundacji.

"Artykuł osiemnasty" to film dokumentalny poświęcony staraniom o wprowadzenie równouprawnienia osób LGBT w Polsce. Jest to seria rozmów z osobami reprezentującymi różne dziedziny - media, politologia, socjologia, prawo itd. - aktywistami i aktywistkami, parami jednopłciowymi pragnącymi sformalizować swoje związki oraz wychowującymi dzieci.

Dokument to niezależna produkcja kierowana do dystrybucji telewizyjnej oraz festiwalowej. Do tej pory wzięli w nim udział między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Jacek Kochanowski, dr Alicja Długołęck, dr hab. Joanna Mizielińska, dr hab. Jakub Urbanik, dr Bożena Keff, dr Agnieszka Graff, Renata Kim, dziennikarka "Newsweeka", Eliza Michalik, publicystka Superstacji, Piotr Pacewicz, publicysta "Gazety Wyborczej", Tomasz Raczek i Jacek Dehnel.

 
99 pytań na 99 lat niepodległości. Sprawdź, czy znasz historię Polski
1/99Po ilu latach Polska powróciła w 1918 roku na mapy polityczne świata?
Zobacz także
 • Kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk podczas wieczoru wyborczego Miał być "Zysk dla Poznania", ale starczyło na 20 proc. Kandydat PiS przegrał z Jaśkowiakiem
 • Poznań. Niekontrolowany wystrzał pistoletu w gabinecie lekarskim. Kula przeleciała obok pacjentów Poznań. Lekarzowi w gabinecie lekarskim wystrzeliła broń. Kula przeleciała obok pacjentów
 • WWybory samorzadowe 2018 - wieczor wyborczy w sztabie Koalicji Obywatelskiej w Warszawie Wyniki wyborów samorządowych w Warszawie. Więźniowie zgodnie wybrali Rafała Trzaskowskiego
Komentarze (196)
Prezydent Nowego Sącza zablokował pokaz filmu o równości małżeńskiej. Przez patronat świętej
Zaloguj się
 • sss9

  Oceniono 31 razy 21

  chodzi o św. Małgorzatę z Antiochii Pizydyjskiej (zm. ok. 303–305)? męczennicę z czasów rzymskich, czy o inną, bo jest ich jeszcze kilka? prezydent i radni mają coś nie teges pod czapką?
  jak to się dzieje, że świeckie władze przyjmują jakieś absurdalne patronaty religijne, a w pogardzie mają ludzi tu i teraz żyjących i utrzymujących te władze?

 • Marek Chęciński

  Oceniono 28 razy 16

  Ludzie! Przecież to paranoja! W świeckim państwie, gdzie w Konstytucji zapisano rozdział kościoła od państwa władze miasta zakazują zorganizowanie imprezy kulturalnej bo przyjęło patronat świętej? To się w głowie nie mieści!

 • pm7303

  Oceniono 20 razy 14

  A mnie się ktoś ostatnio zapytał, czemu wolę (z Poznania) jechać na narty do Austrii, skoro bliżej mam w Tatry - jeśli chodzi o odległość to może trochę bliżej, ale jeśli chodzi o mentalność i stopień ucywilizowania, to duuuuużo dalej.

 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 12

  Ponieważ bóg katolików najwyraźniej robi wszystko, aby ludzie byli nieszczęśliwi, to uważam najwyższy czas go znieść.

 • nigdy_nie

  Oceniono 24 razy 12

  Katobarbaria!!

 • andree111111

  Oceniono 14 razy 10

  Czy ktoś z tych urzędasów zapytał mieszkańców czy życzą sobie patronatu jakiejś świętej? Prezydent miasta i jego słudzy mają nieźle porąbane mózgi. I to jest ten rozdział kościoła od państwa. Za to wam urzędasy płacą mieszkańcy? Paranoja. I to stamtąd również wywodzi się niejaki PAD.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje