Czy Marsz Niepodległości będzie spokojny? A co z Tuskiem i nominacjami? Pytania przed 11.11

Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości (Gazeta.pl)

11 listopada to dla wszystkich Polaków okazja do świętowania, ale dla wielu - także manifestowania swoich poglądów. Największe manifestacje odbędą się w Warszawie - i nie wiadomo, czy będą spokojne. Natomiast przed obchodami państwowymi padają pytania o ich wymiar polityczny.

Co z nominacjami generalskimi?

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada prezydent Andrzej Duda nada ordery i odznaczenia państwowe oficerom Sił Zbrojnych RP - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Jednak to nie nadania odznaczeń, lecz stopni generalskich oczekuje od prezydenta minister obrony Antoni Macierewicz. 

11 listopada to kolejna - po święcie Wojska Polskiego - data, która jest odpowiednim momentem do nominowania i awansowania generałów. I kolejnym razem, kiedy prezydent Duda tego nie zrobi. Argumentuje on, że ze zmianami personalnymi czeka do reformy strukturalnej systemu zarządzania armią. Jednak ten gest jest odczytywany jako element sporu (m.in. kompetencyjnego) z Macierewiczem. Blokowanie nominacji jest krytykowane przez niektórych zwolenników PiS - szczególnie tych sympatyzujących z Macierewiczem.

Już na jakiś czas przed świętem zastępca szefa BBN-u minister Dariusz Gwizdała powiedział, że 11 listopada nie będzie nominacji generalskich. Dodał, że odbędą się one w późniejszym terminie.

Jakie jest znaczenie obecności Tuska?

W przeddzień Święta Niepodległości pojawiła się informacja, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk weźmie udział w państwowych obchodach 11 listopada. Tusk po raz pierwszy od ostatnich wyborów przyjął zaproszenie prezydenta na Święto Niepodległości. 

Krzysztof Łapiński z Kancelarii sprecyzował już na Twitterze, że prezydent zaprosił do Warszawy wszystkich byłych prezydentów i premierów, wiadomość o przyjeździe Tuska zelektryzowała media. Szczególny popłoch powstał wśród niektórych prawicowych publicystów i anonimowych użytkowników Twittera, który wspierają PiS. Niektórzy spekulowali, że to "gra na zaostrzenie podziału na prawicy".

Niezależnie od intencji Tuska, wielu będzie odczytywało jego wizytę w wymiarze politycznym. Rodzi się zatem pytanie, czy poza samą obecnością Tuska na obchodach dojdzie gestów, które mogłyby zostać odebrane jako polityczne? Jak na jego obecność będą reagować politycy i zwolennicy PiS? (warto przypomnieć, że podczas przemówienia Donalda Trumpa w Warszawie obecni sympatycy PiS buczeli na Lecha Wałęsę).  Z kim Tusk będzie rozmawiał? Jak będą to komentować zwolennicy obu stron i dziennikarze?

Czy Marsz Niepodległości będzie spokojny?

Jak pisaliśmy, tegoroczny Marsz Niepodległości będzie inny od poprzednich. Narodowcy odwołują się do Boga tak mocno, jak nigdy. Jednak co roku przed manifestacją rodzi się też pytanie, czy obędzie się bez incydentów.

Przez wiele lat Marsze Niepodległości wiązały się wybuchami agresji i przemocy, czy wręcz bitwami z policją. Ostatnie dwa były spokojne - co nie znaczy, że pozbawione ksenofobicznych, rasistowskich i skrajnych treści - i nie doszło do poważniejszych incydentów. Narodowcy przekonują, że to dlatego, że we wcześniejszych latach dochodziło do "prowokacji".

Jednak warto zauważyć, że marsze mają z roku na rok większą ochronę w postaci własnej straży, zaś policja wyraźnie zmieniła strategię - zamiast obstawiać trasę kordonem, oddziały prewencji czekają w gotowości w bocznych ulicach, niewidoczne dla uczestników. Ponadto zmienił się polityczny klimat wokół marszów i poglądów, które prezentują ich uczestnicy - są one bliższe obecnej władzy, niż były poprzedniej.

Jednak niezależnie od działań policji i intencji organizatorów Marsz Niepodległości jest dużym wydarzeniem, budzi spore napięcie i nie wiadomo, czy tym razem także obędzie się bez incydentów. Pozostaje mieć nadzieję, że tak.

Zobacz także: "Wiele nie podoba mi się w Polsce, ale jest jedna rzecz, z której jako patriota jestem bardzo dumny"

Czy spokojnie będzie w związku z manifestacją antyfaszystowską?

Potencjalnym punktem zapalnym mógłby być fakt, że jutro w Warszawie odbędzie się także manifestacja antyfaszystowska. Co prawda takie demonstracje odbywały się już wcześniej 11 listopada, zaś trasa nie styka się z trasą Marszu Niepodległości.

Nie oznacza to jednak, że nie znajdą się grupy szukające konfrontacji - nawet, a być może szczególnie już po zakończeniu oficjalnych części demonstracji.

[5x5] Pięć pytań, pięć kategorii - quiz wiedzy ogólnej dla ambitnych
1/25Kategoria I - Owoce

Truskawka jest odmianą:
Zobacz także
 • Głosowanie podczas wyborów samorządowych 2018 Incydent wyborczy. Przypadki łamania prawa podczas wyborów - głos za flaszkę i niszczenie kart
 • Kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk podczas wieczoru wyborczego Miał być "Zysk dla Poznania", ale starczyło na 20 proc. Kandydat PiS przegrał z Jaśkowiakiem
 • Poznań. Niekontrolowany wystrzał pistoletu w gabinecie lekarskim. Kula przeleciała obok pacjentów Poznań. Lekarzowi w gabinecie lekarskim wystrzeliła broń. Kula przeleciała obok pacjentów
Komentarze (103)
Święto Niepodległości. Czy Marsz Niepodległości będzie spokojny? Pytania przed 11.11
Zaloguj się
 • miniorek

  Oceniono 18 razy 12

  Leczenie kompleksów bycia Polakiem. Weź falgę, odpal racę, pokrzycz na innych i poczuj się lepiej.

 • w.s3

  Oceniono 18 razy 10

  W XXI w Polacy wniosa do Europejskiego dziedzictwa odrodzenie facjonalizmu i faszyzmu.

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 15 razy 9

  Świetne zdjęcie główne ilustrujące artykuł - aż się człowiek zastanawia czy ten z prawej to na pewno nosi maskę czy może jest zaginionym ogniwem ewolucji.

 • krasnaleok

  Oceniono 18 razy 8

  Hasło Bóg, Honor, Ojczyzna nie ma absolutnie nic wspólnego z przekazem nauki Jezusa Chrystusa i wynika z kompletnego nie zrozumienia ewangelii. Nacjonalizm rodzi nienawiść, a Jezus nawet wrogów kazał miłować.

 • l_zaraza_l

  Oceniono 16 razy 8

  Wystarczy im wskazać plantację młodych drzewek, z którymi będą mogli stoczyć bój i będę mieli radochę

 • ziggybum

  Oceniono 10 razy 6

  Ależ mają pisojebki ból d.... Z tym Tuskiem. Wystarczy, że kichnie, a już panika, kłótnie i teorie jakbym ich chce rozegrać i oszukać. Zwykle małe, polskie, zawistne, pisowskie badziewie.

 • wujojano

  Oceniono 10 razy 6

  Pewnie na "Marszu Niepodległości" będą znów hasła antyunijne. Przecież organizatorzy to ruska V kolumna. To, że Duda zaprosił Tuska, wydaje się świadczyć, że nie popiera tego tryndu, ale przecież to nie on rządzi.

 • nitro2013

  Oceniono 5 razy 5

  a dlaczego ci co trzymają racę mają zasłonięte mordy? boją się ze dostaną od Polaków wpie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje