Święto Niepodległości, Józef Piłsudski i Roman Dmowski - ile wiedzą warszawiacy? [SONDA]

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji nasz reporter Tomek Golonko postanowił sprawdzić, czy warszawiacy rozpoznają na zdjęciach dwie bardzo ważne dla polskiej historii postaci: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Wyniki sondy okazały się dość zaskakujące.

Jedni kojarzyli nazwisko, ale nie wiedzieli, czym zasłużyli się Piłsudski i Dmowski, inni z przerażeniem wykrzykiwali, że "nie znają tego pana".

Ale w naszej sondzie wzięły też udział osoby z dużą wiedzą historyczną oraz takie, które z dużą rezerwą odnoszą się do obu dawnych polityków. - Jeden i drugi są siebie warci - powiedziała naszemu reporterowi jedna z "odpytywanych".

[5x5] Pięć pytań, pięć kategorii - quiz wiedzy ogólnej dla ambitnych
1/25Kategoria I - Owoce

Truskawka jest odmianą:
Zobacz także
 • Kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk podczas wieczoru wyborczego Miał być "Zysk dla Poznania", ale starczyło na 20 proc. Kandydat PiS przegrał z Jaśkowiakiem
 • Poznań. Niekontrolowany wystrzał pistoletu w gabinecie lekarskim. Kula przeleciała obok pacjentów Poznań. Lekarzowi w gabinecie lekarskim wystrzeliła broń. Kula przeleciała obok pacjentów
 • WWybory samorzadowe 2018 - wieczor wyborczy w sztabie Koalicji Obywatelskiej w Warszawie Wyniki wyborów samorządowych w Warszawie. Więźniowie zgodnie wybrali Rafała Trzaskowskiego
Komentarze (98)
Święto Niepodległości, Józef Piłsudski i Roman Dmowski - ile wiedzą warszawiacy? [SONDA]
Zaloguj się
 • sailor20170605

  Oceniono 20 razy 8

  Piłsudski socjalista, który tępił bolszewików. Natomiast Dmowski narodowiec idol obecnych patriotów wyklętych bratał się z bolszewikami i wchodził w układy z Leninem. Taka polska schizofrenia.

 • vito60

  Oceniono 11 razy 5

  Kaczyński składa wieńce pod pomnikiem Piłsudskiego, socjalisty, antynarodowca, lekceważącego religię, agenta obcych mocarstw. Jedyne co ich łączy, to brak szacunku dla demokracji.

 • y0rg

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież wszystkim wiadomo ,że niepodległość w Wersalu wywalczył ............. , a pod Radzyminem , ruskich pokonał ten drugi, ale podobny do pierwszego. I jaka ta historia jest banalnie prosta i po co się uczyć - można też wtrącić św. Antoniego, ale do mniej ważnych wydarzeń. I wszystko jasne

 • mederith

  Oceniono 17 razy 5

  Jozef Pilsudski...hmmm nie znam czlowieka.
  Roman Dmowski...hmmm nie znam. Prawdopodobnie to jakis pilkarz.
  Ale psze pana wiem ile kosztuje nowy ajfon, jakie mozliwosci techniczne ma tablet, jak na pejsbuku zwiekszyc ilosc "lajkuf", bo ja psze pana na pejsbuku to siedze non stop, a poza tym niedawno kupilem sobie nowy "yntelygetny" telefon, w ktorym mam juz wszystko, nawet mini-mikrofalowke i ekspres do kawy, a poza tym psze pana, to ja sie znam na wszystkim:):):)

 • czarna_zoska

  Oceniono 4 razy 4

  Pilsudski i Dmowski to jak Tusk i Kaczynski. Oni sie nienawidzili. Pilsudski byl prozachodni a Dmowskii prorosyjski. Upamietnianie obu to schizofrenia. Ale to mnie akurat nie dziwi. Polacy to schizofrericy i histerycy.

 • quadratus00

  Oceniono 12 razy 4

  nie "zapytaliśmy warszawiaków" tylko "zapytaliśmy ludzi chodzących po ulicach Warszawy". taka mała znacząca różnica

 • optymistaa43

  Oceniono 3 razy 3

  Warszawiacy to w wiekszosci sloiki a w ich domach rodzinnych tylko o trzodzie , zbiorach i swietych,ograniczone z tytulami.Co tam Duda,Tusk i inni,najwieksze szou zrobi Kosciol katolicki,juz zreszta zaczal.Ten kosciol ,KATOLICKI, razem z rosja byl najwiekszym przeciwnikiem odzyskania niepodleglosci przez Polske, w nim wlasnie rozpoczelo sie przedstawienie p.t.ODZYSKANIE.Dlaczego jeszcze przedstawienie,bo, wiadomo ze zbrodniczy wzgledem NARODU POLSKI Kosciol katolicki przyczynil sie w 90 % do utraty tej niepodleglosci.Car rosji oficjalnie w podziece za PRYWISLANSKIJ KRAJ wyslal papiezowi kilka ton zlota,mozna je zobaczyc przykladowo na sufitach sal watykanskich.Zloto to wydobywane bylo przez polskich zeslancow,jest na nim krew naszych przodkow,byc moze twojego przodka.A teraz odbywa sie msza za odzyskanie niepodleglosci,hipokryzja tej zbrodniczej instytucji jest bez granic.Jest to oczywiscie mozliwe przy ciemnocie naszych politykow gdzie zdrajcy jak zyd Kaczynski, razem z kremlem i zbrodniczym wzgledem Narodu Polski kosciolem katolickim ,watykanem,smieja sie z calej Polski,bekarta europy.Tak dla wiedzy ,Pilsudski zostal przez tych zbrodniarzy ekskomunikowany co w tamtych czasach bylo odbierane jako zemsta k k za skuteczna walke o niepodleglosc.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 3

  Powiedzcie prawicowe chamy - po co na ten portal wchodzicie i go świnicie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje