Mocne słowa bp. Pieronka o "Kościele partyjnym". Episkopat reaguje, a później się wycofuje

Bp Tadeusz Pieronek wyraził obawę, że duchowni dążą do stworzenia "Kościoła partyjnego". Mówił też, że mężczyzna, który podpalił się przed PKiN na znak protestu wobec działań władzy, jest dla niego bohaterem. To nie spodobało się episkopatowi, który odciął się od słów biskupa. Na kilkanaście godzin.

Bp Tadeusz Pieronek mówił w "Kropce nad i" w TVN24 o kondycji polskiego Kościoła: 

Mam wielką obawę, że w Polsce duchowieństwo i biskupi jak gdyby zmierzali do tego, żeby pozbawić Kościół katolicki tej cechy powszechności. Dążą do tworzenia Kościoła partyjnego, to jest wielki dramat, który jest chyba największym niebezpieczeństwem dla Kościoła

Bp Pieronek powiedział, że nikt nie chce słuchać autorytetów w Kościele. - Wypowiedzi prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka w ostatnich tygodniach wskazują na to, że jest to człowiek, który ma bardzo poukładane poglądy. Może wychodzi z nimi za słabo, może trzeba powiedzieć mocniej, ale z jego ust padają bardzo mądre, bardzo konstruktywne słowa - powiedział Tadeusz Pieronek.

Mówił też o tym, że to rząd powinien ponosić odpowiedzialność za to, że się ośmiesza. - Proszę nie obarczać Polski tymi głupstwami, które się dzieją - podkreślił bp Pieronek.

Bohaterskie samopodpalenie

Biskup Tadeusz Pieronek mówił również o mężczyźnie, który w ubiegłym miesiącu podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, zostawiając manifest, w którym sprzeciwiał się m.in. ograniczaniu wolności obywatelskich, łamaniu przez rządzących zasad demokracji i konstytucji.

Bp Pieronek podkreślił, że przesłanie mężczyzny jest "bardzo logiczne i bardzo mocne". - Trudno podważyć jakiekolwiek słowo w tym tekście. Jest to moim zdaniem desperacki akt odwagi tego, kto oddaje życie za tego typu sprawy - powiedział Pieronek. Biskup podkreślił, że mężczyzna jest dla niego bohaterem. - Człowiekiem, który upomina się w imieniu całego narodu - dodał bp Pieronek.

Episkopat odcina się od bp. Pieronka...

Konferencja Episkopatu Polski błyskawicznie odcięła się od słów swojego byłego sekretarza generalnego:

Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie, również bp T. Pieronek. Jednak nie należy utożsamiać prywatnych wypowiedzi ze stanowiskiem Episkopatu

- podał KEP na Twitterze.

... i wycofuje wpis

Po kilkunastu godzinach episkopat napisał: "Ponieważ dyskusja przerodziła się w hejt - musimy usunąć tweeta".

Pojawił się także komentarz, w którym episkopat przypomina nauczanie Kościoła katolickiego w kwestii samobójstw. 

Do czego przyzwyczaiły nas dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości?

Więcej o:
Komentarze (294)
Bp Tadeusz Pieronek mocno o "Kościele partyjnym". Episkopat reaguje
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 79 razy 65

  Jak to inaczej nazwać, skoro w kościele uprawia się jawnie politykę, agituje, nawet zbiera podpisy pod partyjnymi projektami. Ten kościół dawno zmarginalizował Boga, na korzyść mamony, władzy i splendoru. Całkiem niedawno widzieliśmy prezesinę dziękującego Rydzykowi za pomoc w przejęciu władzy.

 • sacc77

  Oceniono 62 razy 50

  "Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie, również bp T. Pieronek. Jednak nie należy utożsamiać prywatnych wypowiedzi ze stanowiskiem Episkopatu"

  Tym gorzej dla tego ePiSkopatu.

 • Bernard Żylik

  Oceniono 51 razy 45

  Oczywisrym jest,że stanowisko Episkopatu jest inne niż bp.Pieronka.Episkopat ma dwóch przewodników duchowych:z Torunia i z Żoliborza. Jezus i papież nie mają w Episkopacie zwolenników. Heretycy i tyle

 • tyfus.wolski

  Oceniono 43 razy 39

  Oczywiście - ePiSkopat ma inne zdanie. Ale mają też statystyki i chyba zaczynają czuć, że dojenie tylko pisowskich emerytów nie da im kolejnych miliardów, a w kościołach robi się pusto .. Nie dziś, nie jutro - ale za 5 czy 10 lat nie będzie tam już nikogo, jak na Zachodzie. I to nie kryzys wiary u ludzi, to kryzys wewnętrzny katabasów, przedkładających bogactwa nad wiarę.

  Gdy zobaczę ubogiego, uczynnego biskupa, który odejmie sobie od ust, by nakarmić biednych, zacznę chodzić do kościoła. Niestety widzę napasionych katabasów w szatach kapiących bogactwem, ze złotymi pierścieniami na tłustych łapskach i dupami posadzonymi w luksusowe limuzyny .. To nie ludzie mają kryzys wiary - to katolicyzm przeżywa upadek.

 • vito60

  Oceniono 39 razy 33

  Oczywiście, że nie utożsamiam poglądów Pieronka ze stanowiskiem episkopatu. Za dużo tam prymitywnych pasibrzuchow.

 • wolo

  Oceniono 34 razy 28

  Szanowny episkopacie nikt nie ośmieli się utożsamiać słów biskupa Pieronka ze stanowiskiem episkopatu.
  NIech będzie pochwalony Jarosław
  lub Heil Jaro jak tam wolicie.

 • 11krzych

  Oceniono 33 razy 25

  >Duchowni dążą do stworzenia "Kościoła partyjnego".
  Już utworzyli. Za komuny wybiłem szybę cegłą w tzw. "domu partii", dziś nie zawaham się przyyebać po witrażu. Patrząc na kościół wcale nie czuję kontekstu religijnego, to właśnie tak jak mówi Pieronek partia działająca na szkodę Rzeczpospolitej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX