Podudzia kurczaka świeciły w ciemności. Pani Małgorzata zgłosiła to do sanepidu

Podudzia kurczaka świecące w ciemności - z takim przypadkiem zetknęli się inspektorzy z jednego z małopolskich sanepidów. Kontrola w supermarkecie, z którego pochodziło mięso, nie wykazała nieprawidłowości.

Pani Małgorzata w jednym z supermarketów na terenie powiatu gorlickiego (woj. małopolskie) kupiła podudzia kurczaka. W domu przyprawiła mięso i zostawiła je na stole w kuchni. Kiedy wieczorem wróciła do pomieszczenia, zobaczyła, że mięso świeci w ciemności. 

- W pierwszej chwili pomyślałam, że ktoś zostawił na stole wyciszony telefon, który teraz dzwoni. Podeszłam do stołu i to, co zobaczyłam, po prostu mnie przeraziło. Mięso świeciło, to było takie światło jak od odpustowych figurek - relacjonuje kobieta w rozmowie z "Gazetą Krakowską". Następnego dnia pokazała podudzia kurczaka pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorlicach.

Sanepid: Mięso w sklepie było świeże

Pracownicy stacji natychmiast pojechali do sklepu, w którym pani Małgorzata kupiła podudzia. Nie stwierdzili niczego niepokojącego. - Partia, z której pochodzi produkt, wyniosła 5 kilogramów. Pani Małgorzata kupiła 1,1 kg. Na miejscu zrobiliśmy kontrolę całego stoiska mięsno-wędliniarskiego, wykonaliśmy też próbę w ciemności, by sprawdzić, czy mięso w sklepie także świeci. Okazało się, że nie zaobserwowano efektu fluorescencji - stwierdza w rozmowie z portalem Gazeta.pl Jadwiga Wójtowicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach.

Jak przyznaje przedstawicielka stacji, na mięsie kupionym przez panią Małgorzatę rzeczywiście "widać było poblask".  - Mogło to być spowodowane przez kilka czynników. Mięso najprawdopodobniej było źle przechowywane, według naszych informacji przez kilka godzin znajdowało się poza lodówką w nieodpowiedniej temperaturze. Do tego mieszanka przypraw, z której korzystała klientka. Nie wiadomo, czy w przyprawie nie było związków, które mogły wywołać efekt fluorescencji - tłumaczy.

Pani Małgorzata zabrała od razu podudzia ze sobą, nie zostawiła pracownikom sanepidu swoich danych, ani dowodu zakupu. - Zaniepokoiła się gdy usłyszała, że wybieramy się na interwencję do sklepu. Zaproponowaliśmy, że przebadamy mięso w trybie interwencji konsumenckiej w laboratorium w Krakowie. Czekałam w środę jeszcze godzinę po zamknięciu stacji, aż pani przywiezie podudzia z powrotem. Niestety, nie doczekaliśmy się ich - podkreśla Jadwiga Wójtowicz. 

Większość żywności zawiera dodatki oznaczane literą "E". Czym one dokładnie są?

Komentarze (128)
Gorlice: świecące podudzia kurczaka z supermarketu
Zaloguj się
 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 34 razy 20

  Cud, cud, ja proponuję aby zacząć się modlić do tych podudzi. Pewnie jak zwykle nic to nie da, ale też i nie zaszkodzi.

 • antylitania_chwili

  Oceniono 16 razy 10

  Dobra lekcja z mikrobiologii :) Fosforescencję wywołują bakterie, prawdopodobnie przeniesione z mięsa ryb. Akurat warunki im się spodobały, lubią gdy jest słono. Takie przypadki zdarzają się na całym świecie, i, o ile wiadomo nie są groźne dla człowieka, jeśli mięso będzie obrobione termicznie. Więcej można poczytać na: seafood.oregonstate.edu/.pdf%20Links/Glowing-Seafood.pdf

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 8 razy 8

  To wersja na halloween pewnie.

 • srauciepies666

  Oceniono 13 razy 7

  To cud! Postawić pomnik kurczakowi. A w sklepie powołać komisje śledcza

 • lisa2

  Oceniono 13 razy 7

  Ja bym odżałowała i zostawiła jedno podudzie do zbadania w laboratorium. Choćby po to, czy resztę partii można zjeść lub czy sama kupiłam zdrowe przyprawy.

  Pytanie dodatkowe : Czy SANEPiD bada sprowadzane przyprawy?

 • kuba161048

  Oceniono 11 razy 7

  To są specjały na wypadek jak zgaśnie światło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX