"Niewiarygodna hejterada z udziałem gwiazdora TVP". Kłócił się na Twitterze z Muzeum Auschwitz

Muzeum Auschwitz - zdawać by się mogło - jest jednym z największych autorytetów w zakresie historii Holocaustu. Jednak nie udało im się przekonać prezentera "Wiadomości", który pisał o teoriach spiskowych dot. profesora Władysława Bartoszewskiego.

Teorie spiskowe o rzekomych przyczynach zwolnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz oraz jego stosunku wobec Witolda Pileckiego wracają co jakiś czas. Najczęściej jednak są to anonimowe wpisy na blogach i niszowych portalach. Tym razem nieprawdziwe informacje dot. Bartoszewskiego i sprawy Orderu Orła Białego rozpowszechniał jednak pracownik TVP. Nie wierzył nawet... wypowiedziom Muzeum Auschwitz. 

Już wcześniej zdarzało się, że muzeum musiało na Twitterze prostować kłamstwa na temat Bartoszewskiego. Chodzi m.in. o to, że rzekomo miał zostać zwolniony z obozu zagłady za kolaborację (swoją lub np. swojej siostry). Przystępne sprostowania tych teorii spiskowych można znaleźć np. tutaj. Poniżej widać z kolei przykład tego, jak muzeum cierpliwie prostuje kłamstwa na Twitterze (nawet, jeśli nie przynosi to wyraźnego efektu). 

Elementem teorii o rzekomej kolaboracji późniejszego ministra jest plotka o tym, że w wolnej Polsce blokował on przyznanie rotmistrzowi Pileckiemu Orderu Orła Białego. Dziś poparcie dla tych teorii spiskowych sugerował na Twitterze prezenter  "Wiadomości" TVP, Michał Adamczyk, a wcześniej korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz. 

Adamczyk z niedowierzaniem pisał o "zwolnieniu Bartoszewskiego za zły stan zdrowia" i "przypadkowym zablokowaniu pośmiertnemu przyznania Orderu Orła Białego rotmistrzowi Pileckiemu".

Najpierw dziennikarzowi odpowiedział jego... były wykładowca, Mariusz Machnikowski. "Co prawda uczyłem Pana tylko matematyki, a nie historii, ale - być może i irracjonalnie - wstyd mi za Pana. Tak tylko piszę" - skomentował. Później zaś do dyskusji włączyło się Muzeum Auschwitz. We wpisach wyjaśniono, że przypadek zwolnienia Bartoszewskiego nie był ani tajemniczy, ani aż tak rzadki, jak chcieliby tego zwolennicy teorii spiskowych.

Przytoczono też tekst, który jasno dowodzi, że sprawa orderu dla Pileckiego po pierwsze dotyczyła kwestii nadawania tego odznaczenia pośmiertnie w ogóle, a po drugie - decyzję o jego nienadaniu kapituła orderu podjęła zanim Bartoszewski stał się jej członkiem.

Te wyjaśnienia wcale nie przekonały prezentera "Wiadomości". Pisał o "tłumaczeniach" prof. Bartoszewskiego i przytaczał relacje "urzędników kancelarii Lecha Kaczyńskiego", nie podając jednak żadnych źródeł tych informacji. 

"Spokojne prostowanie bzdur"

Dziennikarze i inne osoby na Twitterze skrytykował Adamczyka za jego wpisy. Chwalono także postawę Muzeum Auschwitz. "Wielki szacunek dla Muzeum Auschwitz za spokojne prostowanie bzdur rozpowszechnianych m.in przez pracownika TVP" - napisał Krzysztof Paczkowski.

Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" stwierdził, że "prezenter Wiadomości TVP zszedł do poziomu kłamliwego trolla". "Niewiarygodna hejterada z udziałem gwiazdora TVP przeciwko faktom, przedstawianym przez Muzeum Auschwitz" - napisał Tomasz Skory z RMF FM.

TVP niczym polskie BBC? "Patrz Samuelku, u nas też tak kiedyś będzie" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (417)
"Niewiarygodna hejterada z udziałem gwiazdora TVP". Kłócił się na Twitterze z Muzeum Auschwitz
Zaloguj się
 • liberau

  Oceniono 139 razy 121

  To nie żaden hejt tylko cyniczna kalkulacja - pan Adamczyk wie że dla Dobrze Zmienionego Bydła nie liczą się fakty, ale to że ktoś pluje, chlapie gównem, poniża. Dobrze Zmienione Bydło kupuje ten właśnie towar, a nie prawdę czy informację. Pan Adamczyk jest zatem profesjonalistą rozumiejącym swoją rolę i sprawnie wywiązującym się z powierzonych mu przez Dobrze Zmienione Media Narodowe zadań. Powinien awansować.

 • kamuimac

  Oceniono 100 razy 92

  pis przepisuje właśnie historię na swoją modłę - ostatni raz robili tak komuniści ponad 30 lat temu - niestety dla polski nadeszły cięzki czasy próby - tego kto okaże się polakiem a kto katofaszystą z pisu tworzącym alternatywną wizję wolskiej historii

 • alfred_hugecock

  Oceniono 95 razy 85

  Kaczyński jedną ręką przyznawał order Pileckiemu, a drugą podpisywał nominację ministerialną Kryżemu, synowi jego kata.

 • tilow3

  Oceniono 88 razy 78

  Poziom buty i chamstwo ze strony "prawicowych dziennikarzy" osiągnął poziom niewyobrażalnej żenady. Opłacani przez polityków PiS pisaki, malują wszystko to, co podoba się prezesowi, czyli obrazy szczucia, nienawiści i obrzucania błotem. Byle się przykleiło, byle coś znaleźć i udupić autorytety. Dresiarz Jaki ma być ważniejszy od prof. Bartoszewskiego, tylko za to, że popiera prezesa. Dziennikarze opłacani przez władze, piszą na zamówienie idiotyzmy w które lud ma wierzyć. A to zamach smoleński, a to miliardy na kontach Tuska ukradzione, zawłaszczone, zagrabione. I do tego wszystkiego pijak dziennikarz, piszący idiotyzmy o trotylu w samolocie prezydenckim, dostaje posadę w Berlinie i szczuje na wszystko co obce ideologii budowy IV RP. Polska zwariowała dzięki takim. Kraj podzielony jak nigdy dotąd, a przez to szczucie wzajemnie siebie nienawidzący. Najgorszy jest upadek autorytetów i rodzące się równolegle nowe, oparte na faszystowskiej albo marksistowskiej ideologii. Gloryfikujące siłę i nienawiść i brak pojednania. Upadamy niezwykle nisko.

 • krynolinka

  Oceniono 69 razy 55

  Jaki poziom telewizora publicznego jest to każdy wie to i "gwiazdor" sobie pogwiazdorzył na tym samym poziomie. Poniżej linii depresji.

 • pajak_tez_krzyzak

  Oceniono 54 razy 50

  Adamczyk jaki jest każdy widzi, w sam raz do "Dziennika Telewizyjnego" TVPiS

 • 99venus

  Oceniono 50 razy 46

  Po przeczytaniu przemysleń Adamczyka nie mam wątpliwości,że to wyjatkowo podła kanalia co zresztą nie dziwi zważywszy,że to pracownik TVPiS.Cała ta "dyskusja" świadczy jedynie o wyjątkowym zbydlęceniu części społeczeństwa.
  Mogę jedynie dodać,że znałem człowieka,żołnierza września 39 r,który po dostaniu się do niewoli został skierowany na roboty przymusowe.Za jakieś przewinienie został skazany na 10 miesięczny pobyt w obozie,który odbył w Auschwitz.Opowiadał,że po 10 miesiącach został wypuszczony.
  Pewnie ruski agent.
  Skąd tyle holoty w kraju się wzięło??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX