W piątek zegary w całej Polsce zatrzymają się o tej samej porze. Data i czas nie są przypadkowe

O 11.15 zatrzyma się m.in. najbardziej widoczny zegar w Polsce, czyli czasomierz wiszący na wieży Pałacu Kultury. "Żałoba zegarów" ma na celu uczczenie pamięci słynnego zegarmistrza Zdzisława Mrugalskiego.

17 września 1939 r. o godzinie 11.15 zatrzymały się wskazówki zegara na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego, który uszkodziło bombardowanie. Czasomierza nie uruchomiono przez całą wojnę, w końcu Niemcy wysadzili też cały zamek.

Po wojnie zamek został odbudowany, Warszawski Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników odtworzył też słynny zegar. W pracach specjalistów brał udział m.in. Zdzisław Mrugalski - słynny zegarmistrz, prof. dr hab. nauk technicznych o specjalności konstrukcja urządzeń precyzyjnych, mechanika precyzyjna, mechatronika, a także wieloletni konserwator zegara. Prof. Mrugalski kierował również Wydziałem Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej i był dyrektorem Instytutu Konstrukcji Przyrządów Precyzyjnych i Optycznych tej uczelni.

Prof. Mrugalski zmarł w niedzielę 22 października. O upamiętnienie jego osoby i zatrzymanie czasomierzy zaapelował Klub Miłośników Zegarów i Zegarków. "Kiedy odchodzi największy z polskich zegarmistrzów, chcemy uhonorować jego osobę, uszanować jego pamięć i rozgłaszać wszystkim jego wielkie dokonania dla zegarmistrzostwa i polskiej nauki" - napisali jego przedstawiciele.

W akcji weźmie udział m.in. Pałac Kultury, Warszawski Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników, ratusz w Świebodzicach czy urząd miasta Łodzi. Do "żałoby zegarów" wciąż dołączają też nowe miasta.

Więcej czytaj na warszawa.wyborcza.pl >>>

Komentarze (69)
W piątek zegary w całej Polsce zatrzymają się o tej samej porze. Data i czas nie są przypadkowe
Zaloguj się
 • hens

  Oceniono 22 razy 12

  Miałem w nocy sen, taki mały koszmarek że ......za miesiąc a może rok, wyjdzie nowy przepis...........o godzinie katastrofy w Smoleńsku codziennie staje wszystko,
  nawet elektrownie wyłączają prąd !
  Nie wierzycie ? ...................To Wasz problem !
  Jedna partia, jeden wódz,............... i Oni nie mogą się mylić.

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 11

  Ta "żałoba zegarów", to chyba jakaś "nowa świecka tradycja"...

  W ostatnich latach zmarło wielu znakomitych zegarmistrzów na czele z zakonnikami z Niepokalanowa: o. Podwapińskim i o, Bartnikiem, którzy byli autorami serii wspaniałych podręczników zegarmistrzostwa i konstruktorami WIELU mechanizmów wieżowych.

  Jak dołożę do tego parę "warszawskich nazwisk" takich jak np. Postoła, Szczepański, to I TAK będzie bardzo niewiele. I jakoś NIE SŁYSZAŁEM, by po Ich śmierci, ktoś gdzieś robił jakąś "żałobę zegarów"

 • Thomas Alex

  Oceniono 20 razy 10

  Polska to chyba jedyny kraj na swiecie, gdzie upaja sie wojnami, kleskami w stylu wywolanie przez samych siebie powstania i doprowadzenie do zabicia setek tysiecy ludzi, miesiacowych spedow, apeli i celebrowanie bitew i wspomnin machan szabelka na koniu.
  W 2017 roku.

 • 31.februarius

  Oceniono 10 razy 6

  No dobra, nikogo to nie obchodzi, ale ja zapytam;
  Na jak długo staną te zegary?
  Na minutę, trzy, godzinę, do 17. września? ...

 • taktojahhh

  Oceniono 8 razy 6

  Kukułki będą mogły w końcu trochę dłużej odsapnąć.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 5 razy 5

  @michr
  Może pójdą na kompromis? Ani czas letni, ani zimowy, tylko kalendarz i czas smoleński, bo i tak wszystko odbywa się wg wskazówek historyka-zegarmistrza z Żoliborza!

 • yosemitesam

  Oceniono 8 razy 4

  To już nie można było poczekać z tym zatrzymywaniem do niedzieli i zatrzymać zegary powiedzmy o 2 w nocy, nawet na całą godzinę?

 • a100

  Oceniono 3 razy 3

  Pracował i awansował w PRL. To dziwne, że PIS nie zakazał wspominać jego nazwiska. O przekonaniu grobu nie wspomnę.

 • elenem

  Oceniono 6 razy 2

  Straszliwie GŁUPI pomysł. Zadne to upamiętnienie. Na pewno żaden człowiek zajmujący sie naprawą mechanizmów czy zegarów nie chciałby ... zatrzymania zegara !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX