"Dostajemy od ludzi dużo wskazówek". Policja na tropie zaginionego turysty w Tatrach

Trwa ustalanie tożsamości mężczyzny, którego szczątki odkryto na początku września w Dolinie Roztoki. Policja przyznaje, że publikacja zdjęć znalezionych tam przedmiotów spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Ludzkie kości oraz dwa plecaki i ubrania znaleziono 8 września w rejonie Doliny Roztoki. Według wstępnych ustaleń to szczątki mężczyzny w wieku 30-50 lat, który miał około 165-170 centymetrów wzrostu. Zwłoki przeleżały w Tatrach nawet 10 lat.

Kilka dni temu policjanci opublikowali zdjęcia przedmiotów, które najprawdopodobniej należały do turysty. - Jestem mile zaskoczony odzewem ze strony społeczeństwa, dostajemy dużo wskazówek - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl asp. sztab. Roman Wieczorek, który od początku zajmuje się tą sprawą.

Opisuje, że po publikacji zdjęć policjanci otrzymali kilka szczegółowych informacji dotyczących np. tego, kiedy były produkowane lub gdzie były dostępne wspomniane przedmioty.

- To wszystko pokazuje, gdzie powinniśmy skupić naszą uwagę. Dzięki temu będziemy mogli zawęzić nasze poszukiwania tylko do konkretnej grupy osób, widniejących w bazie zaginionych - tłumaczy Wieczorek.

Wieczorek podkreśla też, że równie istotne w całej sprawie są rozmowy z osobami, które przed kilkoma laty były w rejonie Dolinie Roztoki. - Najważniejsze będzie jednak uzyskanie profilu DNA zaginionego. Wtedy będzie można taki klucz porównać z tymi, które są w bazie - komentuje funkcjonariusz zakopiańskiej policji.

W Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie na razie wyodrębniono jedynie szczątki, z których będzie pozyskany profil DNA. Prace nad jego uzyskaniem trwają, stąd policja nadal apeluje:

Osoby, które rozpoznają te rzeczy i wiedzą, do kogo mogły należeć, prosimy o kontakt pod numerami tel. 18 - 20 23 400 lub 404

Potrzebujesz wezwać pomoc? Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych?

Więcej o:
Komentarze (25)
Zaginiony turysta w Tatrach. Zdjęcia przedmiotów
Zaloguj się
 • arcanka

  Oceniono 5 razy 5

  Policja na tropie zaginionego turysty w Tatrach. No nie. On się znalazł. A raczej jego szczątki. Trop idzie w kierunku poznania jego tożsamości.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 3

  Szkoda że Balbina na grań nie wychodzi ...

 • elektronik_99

  Oceniono 2 razy 2

  Niby to oczywiste, ale czy sprawdzali w HZS i słowackiej policji, czy nie szukają kogoś kto w tamtym czasie zaginął w Tatrach? Skoro w rzeczach zmarłego znaleziono sprzedawane w Czechach i na Słowacji chusteczki, w innym doniesieniu było także o monetach euro, więc może warto sprawdzić taki trop?

 • fajny_kaktus

  Oceniono 4 razy 2

  Długopis z logo lekarstwa na depresję, może lekarz, może chory a w każdym razie ktoś, kto ma do czynienia z tymi środkami. Bo ludzie, którzy nie maja takiego kontaktu raczej długopisy w kioskach kupują albo mają swoje firmowe.

 • Bellis perennis

  Oceniono 2 razy 0

  Przerażające w tej historii jest także to, że po tylu latach część rzeczy zmarłego wygląda na nie naruszone, czyli nie uległy one biodegradacji. Tu widać, jak dużym obciążeniem dla środowiska są produkty powszechnego użytku.

 • stach_79

  Oceniono 4 razy 0

  Niech policja sprawdzi kto zaginal okolo 10 lat temu, byc moze ktos kogos szukal i wie ze ten ktos wybral sie w gory i nigdy nie wrócil. Inaczej to albo imigrant (Ukraina) albo tuptus...

 • typowynazista

  Oceniono 1 raz -1

  A mają już nr rejestracyjny, dane z karty płatniczej i zdjęcie? Bo jak nie, to nie ma najmniejszych szans że policja go znajdzie, skoro nawet z takimi danymi w łapach nie dają rady.

 • jottsp

  Oceniono 3 razy -1

  policja nie potrafi sama, bez pomcy internautow zidentyfikowac (oznaczyc lat kiedy byly w uzyciu, produceneow, sprzedawcow) przedmiotow ktore maja ok. 10 lat ! Ale maja laboratorium analiz DNA i robia identfkacje z ktorej nic nie bedzie wynikac - zapewne po to by wykazac w raporcie ze prowadzi sie analizy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX