Już nie tylko głodówka. W środę strajk medyków w Małopolsce. Lekarze nie zgłoszą się do pracy

Wiec protestujących lekarzy rezydentów

Wiec protestujących lekarzy rezydentów (Fot. Jakub Włodek)

Najbliższa środa, 25 października, ma być dniem bez lekarza w Małopolsce - poinformował Zjazd Regionu OZZL. Tego dnia szpitale będą pracowały w trybie dyżurowym, lekarze nie zgłoszą się do pracy. W ten sposób medycy chcą wyrazić swoje poparcie dla głodujących lekarzy rezydentów.

Porozumienie Rezydentów OZZL podało w mediach społecznościowych, że środa w Małopolsce będzie dniem bez lekarza. O zaostrzeniu formy protestu mieli zdecydować sami lekarze, a nie Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Piotr Watola z Ogólnopolskiego Związku Zawodowy Lekarzy, którego cytuje TVN24 tłumaczy, że Zjazd Regionu OZZL popiera postulaty rezydentów. 

- Delegaci stwierdzili, że nadal nie zostały spełnione cele statutowe założone przez związek. Zgodnie z powyższym zjazd popiera słuszne żądania rezydentów. Optujemy za dalszym utrzymaniem protestu głodowego, rozszerzeniu protestu o kolejnych lekarzy. Lekarze podjęli też decyzję o ogłoszeniu środy dniem bez lekarza w poradniach i szpitalach - powiedział Watola.

Wiadomo, że w zapowiadanym na środę strajku wezmą udział tylko medycy z Małopolski.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października. Do protestu głodowego przyłączają się kolejne miasta.

Młodzi lekarze domagają się wzrostu finansowania służby zdrowia do 6 procent PKB w ciągu 3 lat, skrócenia kolejek do specjalistów i lepszych warunków pracy i płacy.

Jak tłumaczą protestujący, do których dołączyli przedstawiciele różnych zawodów medycznych, polskie społeczeństwo starzeje się, co znacząco wpłynie na liczbę pacjentów wymagających pomocy.

- Jesteśmy wdzięczni rządowi premier Szydło, że szuka rozwiązań. Jednak uważamy, że należy doprowadzić do prawdziwej reformy i zwiększyć środki na służbę zdrowia. Tego nie da się zrobić przy tak niskich nakładach. Stąd postulat Porozumienia Zawodów Medycznych - o rosnących wydatkach do 6,8 procent PKB jest według nas racjonalny - przypomniała niedawno Monika Mazur, technik radioterapii.

Podkreśliła, że środowiska związane z protestującą grupą nie są pewne swojej przyszłości w Polsce: - W przyszłym roku powinniśmy jako kraj przeznaczyć na służbę zdrowia ponad 10 miliardów złotych - po to, byśmy mogli godziwie zarobić za pracę, a pacjenci być właściwie obsłużeni. My jako młodzi medycy bardzo chcemy pracować dla starzejącego się społeczeństwa tu w Polsce. Chcemy tu zakładać rodziny, żyć z nimi i wychowywać dzieci. Być przy rodzicach, a nie z dala od nich - tłumaczyła Mazur. 

"Jeśli się złamiemy, służba zdrowia będzie umierać. Po cichu". Byliśmy u protestujących lekarzy

Diabelski quiz wiedzy ogólnej
1/20Powiedzenie "nie taki diabeł straszny, jak go malują" oznacza, że:
Zobacz także
 • Stanisław Pięta Poseł Pięta bezczelnie o lekarzach rezydentach. "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną"
 • Konstanty Radziwiłł Minister zapowiada więcej pieniędzy dla służby zdrowia. Do 2025 roku. Rezydenci: To za wolno
 • Sonda TVP Info Po lekarzach czas na aktorów. Sonda TVP uderza w artystów, protestujących przeciwko władzy
Komentarze (380)
Już nie tylko głodówka. W środę strajk medyków w Małopolsce. Lekarze nie zgłoszą się do pracy
Zaloguj się
 • prawdziwek89

  Oceniono 36 razy 30

  Brawo. Jesteśmy z Wami. Tak trzymać na IPN jest prawie pół miliarda, a na leczenie nie ma.

 • aala43

  Oceniono 34 razy 26

  do wszystkich pracujących w służbie zdrowia i walczących o jej poprawę - proszę Państwa - jako pacjentka jestem z Wami i trzymam kciuki !!!!!

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 35 razy 25

  Na IPN 5 razy tyle kasy co na PAN to samo już jest powodem ze czas na strajk generalny. Na PiSowskue gestapo historyczne więcej kasy nuz na naukę. Trzeba to skończyć.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 33 razy 21

  Czas na strajk generalny w służbie zdrowia i oświacie. Niech PiSikomunisci totalitarny pokażą ze poza demolowaniem i bezprawiem potrafią rozwiązywać tez realne problemy.

 • ziggybum

  Oceniono 23 razy 17

  I znów któryś PiS-dzielec wyskoczy z braniem lekarzy w kamasze (Dorn to PiS-dzielec, kto raz wdepnął w to g..., będzie nim do końca życia). Polacy to autentyczni tytani intelektu, żeby w to samo szambo sprzed 10 lat samemu się znów wpuszczać...

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 31 razy 17

  Jak pacjent jestem z wami i macie przyzwolenie nazsyesj generalny. Naród z wami!!!

 • anonim_ka

  Oceniono 28 razy 16

  Aby być lekarzem ci ludzie wiele lat studiują o odpowiedzialności etycznej i prawnej nie wspomnę . A wystarczyło zostać Misiewiczem i strumień forsy oraz limuzyna z kierowcą w pakiecie.

 • racionalist

  Oceniono 25 razy 15

  Wystarczy przestac finansowac kosciol - pieniadze sie wtedy znajda i na podwyzki dla lekarzy, i dla nauczycieli i na 1500+ na kazde dziecko - i jeszcze bedzie spora rezerwa w budzecie.

 • andrzej kielar

  Oceniono 20 razy 14

  Najlepiej byłoby zastrajkowac w klinikach rządowych i MSW. Może chamskie pasibrzuchy nabrali by trochę szacunku do ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje