DGP: Rząd chce ściągnąć do Polski lekarzy z Ukrainy. "Likari, łaskawo prosymo!"

Protest głodowy lekarzy w szpitalu w Zdrojach

Protest głodowy lekarzy w szpitalu w Zdrojach (CEZARY ASZKIEŁOWICZ)

Rząd chce uprościć przepisy i ułatwić zatrudnianie lekarzy spoza Unii Europejskiej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Dzięki tym planom możliwe będzie "załatanie dziury kadrowej i osłabienie presji płacowej w służbie zdrowia" - ocenia gazeta.

Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska potwierdziła, że rząd rozważa skorzystanie z rozwiązań stosowanych w Niemczech, czyli przyznawania ograniczonego prawa do wykonywania zawodu w wyznaczonym miejscu - podaje "DGP".

To oznacza, że w danym szpitalu można by zatrudnić lekarza spoza UE - przede wszystkim z Ukrainy - bez konieczności uprzedniego uzupełnienia przez niego różnic w wykształceniu. Learze mogliby nadrobić te różnice już podczas pracy i wtedy ubiegać się o pełne prawo wykonywania zawodu.

Lekarze rezydenci od początku października prowadzą w Warszawie strajk głodowy. Część już musiała go przerwać, bo dalsza głodówka byłaby groźna dla ich zdrowia. We wtorek dołączyli też do nich lekarze ze Szczecina.

Dlaczego rezydenci protestują?

Rząd chciał zaangażować rezydentów w prace specjalnego zespołu, który ma przeanalizować sytuację w służbie zdrowia i zaproponować rozwiązania. Rezydenci stoją jednak na stanowisku, że to politycy są odpowiedzialni za przygotowanie planu naprawczego. Przedstawili jednak swoje postulaty - głównym jest "6,8% PKB na ochronę zdrowia do 2021 roku".

Młodym lekarzom chodzi też o zwrócenie uwagi na złe warunki pracy lekarzy, którzy dyżurują bez odpoczynku, ponad siły. Rezydenci chcieliby podwyżek. Zwracają też uwagę na trudny los pacjentów, którzy w długich kolejkach muszą czekać na wizyty.

Całość czytaj w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej" >>>

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Znasz język polski? Te pytania to zweryfikują. Jedno zadał wam prof. Jerzy Bralczyk
1/12Czy możesz zamówić 'piwo ze sokiem'?
Zobacz także
 • Głosowanie podczas wyborów samorządowych 2018 Incydent wyborczy. Przypadki łamania prawa podczas wyborów - głos za flaszkę i niszczenie kart
 • Kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk podczas wieczoru wyborczego Miał być "Zysk dla Poznania", ale starczyło na 20 proc. Kandydat PiS przegrał z Jaśkowiakiem
 • Poznań. Niekontrolowany wystrzał pistoletu w gabinecie lekarskim. Kula przeleciała obok pacjentów Poznań. Lekarzowi w gabinecie lekarskim wystrzeliła broń. Kula przeleciała obok pacjentów
Komentarze (314)
Protest lekarzy. DGP: Rząd chce ściągnąć do Polski medyków z Ukrainy
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 27 razy 25

  Patriotyczna Polska Młodzież popowstaniowa nie będzie się leczyła u pobratymców UPA! Bug, chonor, ojćizna.

 • feurig59

  Oceniono 35 razy 23

  Lekarze to nie głosy dla PiS, bo to "elyty" "pełowskie", najgorszy sort, chciwi, bezwzględni, antypolscy, rzucający kłody pod nogi najlepszemu rządowi od IIRP - to widać codziennie w materiałach TVP.
  Ale Ukraińcy będą wdzięczni i kiedy już otrzymają polskie obywatelstwo nie zapomną o tym przy urnie wyborczej. Takie multi-kulti po naszemu , żeby sem opłacało.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 26 razy 20

  A potem sciągną od nich ministra obrony narodowej, premiera z moskwy...

 • starblast

  Oceniono 23 razy 19

  Proponuje rządzącym sprowadzać polityków z Ukrainy, będą się cieszyć że zarabiają w złotówkach, dostaną więcej i "osłabi presję płacową". Ze wszystkimi zawodami można tak zrobić. Idźcie dalej, wymieńcie kadry we wszystkich zawodach, które protestują: lekarzy, pielęgniarki, rolnicy, strażacy, policjanci, taksówkarze. Nie mam nic do Ukraińców, ale podnoszenie takiego tematu jest bez sensu. Byle tylko nie dać więcej ludziom zarobić. Zamiast bezsensownej kosztownej reformy edukacji zrobić porządek z płacami w służbie zdrowia. 500+ powstało, żeby kupować głosy i brakuje na wszystko. Na Rydzyka nie wywalajcie, na "promocje" reform łamiących ustrój - tzw. ustawa o "sprawiedliwych" sądach, na podkomisję ds. katastrofy smoleńskiej, na nowe auta rozbijanie przez BOR itp. itd.

 • hamsterx

  Oceniono 21 razy 17

  jak tenże rząd zamierza weryfikować wiedzę lekarzy z importu ?
  będą musieli zaliczyć LEP ?
  czy tylko mają pełnić rolę łamistrajków ?

 • Wolf

  Oceniono 18 razy 16

  Proponuję całą załogę Szpitala Rządowego wymienić na ukraińską.

 • szaja25

  Oceniono 21 razy 15

  Idąc za ciosem ,należy ściągnąć z Ukrainy tańszych górników i związkowców, będzie dużo, dużo taniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje