Tak "Wiadomości" TVP uczciły Jana Pawła II. Specjalne wydanie z Wadowic

'Wiadomości' TVP z Wadowic

'Wiadomości' TVP z Wadowic (wiadomosci.tvp.pl)

Dziś przypada 39. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. "Wiadomości" TVP uczciły tę rocznicę specjalnym wydaniem z miasta jego urodzenia.

16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu świętego Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę świętego Piotra. Okazał się nim kardynał Karol Wojtyła z Polski. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Miał wówczas 58 lat. 

"Wiadomości" TVP o Janie Pawle II

"Wiadomości" poświęciły w poniedziałek sporo miejsca interpretacji pontyfikatu Jana Pawła II. Na początku widzowie zobaczyli archiwalne nagrania z papieżem i usłyszeli słynne słowa: "Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi", które padły w czasie pielgrzymki do Polski. Później pojawiła się prowadząca, Danuta Holecka ale zamiast studia w tle zobaczyliśmy rynek w Wadowicach, mieście urodzin papieża.

- Dobry wieczór państwu. Zapraszam na specjalne wydanie z Wadowic, miasta, w którym wszystko się zaczęło - przywitała się.

Kolejne 4 materiały były poświęcone papieżowi. Pierwszy, Ewy Bugały, był poświęcony dniu sprzed 39 lat i jego znaczeniu.

Wybór papieża Polaka zapoczątkował nową erę w dziejach Polski i świata - usłyszeliśmy na koniec z ust Bugały. 

Kolejne, reportaże dotyczyły śladów Jana Pawła II w Rzymie. Holecka połączyła się z korespondentką na placu św. Piotra. - My kochamy świętego papieża Polaka. Jak to wygląda za spiżową bramą. Czy tam wciąż się o nim pamięta? - pytała prowadząca. Dowiedzieliśmy się, że ślady papieża pozostały "niezatarte".

Holecka zacytowała pogląd, że papież najbardziej, obok Regana i Thatcher, przyczynił się do upadku komunizmu. Następnie wyemitowano materiał "Pontyfikat, który odmienił świat". Komuniści "chcieli za wszelką cenę przerwać" ten pontyfikat, "papież przypominał, że Europa nie przetrwa, jeśli wyrzeknie się swoich chrześcijańskich korzeni" - mówił dziennikarz Karol Jałtuszewski. - To był pontyfikat, który rzeczywiście zmienił losy świata - stwierdził ks. Henryk Zieliński i dodał, że papież Polak "zapobiegł komunizacji Ameryki Łacińskiej".

Kolejny materiał to "Dziedzictwo świętego Jana Pawła II". "Jan Paweł II - drogowskaz, ojciec i nauczyciel" - usłyszeliśmy.

Później było już mniej podniośle. "Wiadomości" przeniosły się do studia w Warszawie, gdzie poprowadził je Michał Adamczyk. Widzowie mogli zobaczyć materiały polityczne: o nowym systemie, według którego sprawy dla sędziów będą losowane. Później materiał o aferze Amber Gold (tygodnik "Sieci" opublikował dziś podsłuchane rozmowy rodziny szefa Amber Gold). Był też m.in. materiał o strajku lekarzy, który miał negatywną wymowę.

Jan Paweł II świętym

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Proces beatyfikacyjny papieża Polaka był jednym z najkrótszych w historii. Trwał pięć i pół roku. Nadzieje wiernych, że papież zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas ceremonii pogrzebowej papieża Polaka w Watykanie. Zgromadzeni na placu świętego Piotra wznosili wówczas transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa i przyspieszył rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, uchylając regułę 5. lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego 1 maja 2011 roku w Watykanie. 27 kwietnia 2014 roku odbyła się kanonizacja papieża Polaka.

Czytaj więcej: Porozumienie Zawodów Medycznych dołącza do protestu lekarzy rezydentów >>>

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Zobacz także
 • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
 • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
 • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"
Komentarze (133)
"Wiadomości" TVP dla Jana Pawła II z Wadowic
Zaloguj się
 • jego-wysokosc

  Oceniono 43 razy 33

  Zaraz, zaraz. Czyli słów" niech zstąpi Duch Twój...? nie wypowiedział Kaczyński? No nie może być!

 • stachud

  Oceniono 39 razy 27

  Holecka - 50 000zł, Ziemiec 40 000zł i trzeci nadęty bufon 50 000zł - Dojna Zmiana a dla lekarzy nie ma.

 • homo_lupus

  Oceniono 27 razy 21

  papież Polak "zapobiegł komunizacji Ameryki Łacińskiej".

  wychodzi na to, że błogosławił Szwadronom Śmierci Noriegi oraz wspierał Pinocheta wysyłającego kobiety i dzieci w śmigłowcowe loty w jedną stronę nad Atlantyk. Faktycznie, zasługuje na świętość.

  ps. trzeba by też sprawdzić, czy Marcial Maciel nie był jakimś lewakiem, ale chyba nie, bo Wojtyła hołubił go do końca. Mimo że był księdzem, pedofilem, bigamistą i złodziejem.

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 19 razy 17

  Gdyby Jan Pawel II wiedzial jakie parodie sie bedzie w Polsce wyprawiac pod Jego szyldem, to z pewnoscia dwa razy by sie zastanowil, czy warto zostac papiezem.
  Tak Kaczynski i Rydzyk - do was mowie.

 • moona01

  Oceniono 17 razy 15

  Papież, który nic nie zrobił z pedofilią w kościele. Za jego czasów ten proceder rozkwitał. Dopiero papież Franciszek podwyższył obowiązujący w Watykanie wiek inicjacji seksualnej z 12 do 18 lat. Niestety, ale JP II był wygodny dla polskiego kościoła bo tolerował ich błędy i wynaturzenia.

 • zsm-5

  Oceniono 15 razy 13

  Czy świat już został poinformowany na bilbordach o fakcie rozpoczęcia nowej ery od października 1978 roku? Świat już wie, że zaczynamy 39 rok nowej ery? I co świat z tą światłą informacją ma zamiar zrobić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje