Anna Szałapak nie żyje. Osiecka mówiła o niej "Biały Anioł Piwnicy pod Baranami"

Artystka Anna Szałapak zmarła w sobotę nad ranem. Agnieszka Osiecka nazywała ją Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami.

W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła nad ranem Anna Szałapak, pieśniarka, artystka kabaretu Piwnica Pod Baranami. "Z ogromnym żalem informujemy, że dziś nad ranem zmarła Ania Szałapak" - podała na Facebooku Piwnica.

- To jest szok dla nas wszystkich, mimo, że wiedzieliśmy, że choruje - powiedziała piosenkarka, reżyser i aktorka Magda Umer. Podkreślała, że Anna Szałapak odeszła za wcześnie. - Nie chciałam w to uwierzyć - dodała.

Anna Szałapak: urodzona "ostatniego dnia lata"

Anna Szałapak urodziła się w Krakowie w 1952 roku, jak to sama określała "ostatniego dnia lata". Od 1979 r. związana z krakowską Piwnicą pod Baranami, później tworzyła własne programy artystyczne.

Wykonywała utwory najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów, między innymi Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Teksty piosenek pisały dla niej między innymi Agnieszka Osiecka i Ewa Lipska, z którymi prywatnie się przyjaźniła. Szałapak była nazywana przez Osiecką Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami.

Anna Szałapak była etnologiem. Kochała krakowskie szopki. Sama organizowała konkursy szopek i tworzyła wystawy o nich dla Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Były one też prezentowane za granicą.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej, w 60. rocznicę powstania kabaretu Piwnica pod Baranami Anna Szałapak została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

"Perfekcyjna. Cud"

Agnieszka Osiecka mówiła, że Anna Szałapak:

Swoim lirycznym, jednocześnie ekspresyjnym głosem, o barwie szklanej, ale szorstkiej, poważnej, ale powabnej, wzrusza, zachwyca, hipnotyzuje...

Zbigniew Preisner zaś, że "trafia zawsze na piękne piosenki, które interpretuje w perfekcyjny sposób. Ania to cud, a praca z nią to wielka przyjemność".

Fisher, Wajda, Bowie, Cohen, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Więcej o:
Komentarze (81)
Anna Szałapak nie żyje. Artystka miała 65 lat
Zaloguj się
 • 3-kuleczka

  Oceniono 40 razy 38

  serdeczne wyrazy współczucia dla rodziny i kolegów z Piwnicy
  szczególne pozdrowienia dla pana Zygmunta Koniecznego, autora cudnej muzyki, zapomnianego, zyjacego "obok" wśród celebrytów,pustaków i innego beztalencia

 • jan.ma

  Oceniono 30 razy 28

  Zegnaj Aniu! Jest ból i smutek po tym odejściu, ale pozostaja wspaniałe wspomnienia.

 • lajosz3

  Oceniono 31 razy 25

  @Google mnie wkurza

  To był KTOŚ, kto naprawdę umiał śpiewać, czyli ARTYSTKA w pełnym tego słowa znaczeniu, bo widzisz, nie wystarczy tylko śpiewać w miarę czysto.
  Pani Ania, cokolwiek śpiewała, wytwarzała niezwykłą magię i niepowtarzalny klimat wokół siebie i trzeba dodać, że to co śpiewała, to właśnie nie było cokolwiek.

  Te wszystkie, powtórzę, wszystkie dzisiejsze tzw. "gwiazdy" do pięt jej nie dorastają.

  Jej życie prywatne w ogóle mnie nie interesowało.

  Dla mnie była i chyba do końca moich dni pozostanie WIELKĄ ARTYSTKĄ.

  Panie, Panowie ..... czapki z głów.

 • maja-kot

  Oceniono 19 razy 17

  Pani Anno Piwnica bez Pani to już nie to samo, spoczywaj w pokoju😢

 • qulqa

  Oceniono 16 razy 16

  Jaka szkoda ....
  Ogromne współczucie dla Rodziny i Przyjaciół ...

 • burkaklucha

  Oceniono 13 razy 11

  Żegnam z wielkim żalem, to już chyba początek końca epoki wspaniałych twórców i wykonawców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX