Lekarz pokazał śniadanie chorych dzieci z oddziału. "Tak wygląda 4% PKB na ochronę zdrowia"

Śniadanie dla dzieci w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie

Śniadanie dla dzieci w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie (Fot. Twitter via @PR_OZZL i istockphoto.com)

Od początku października trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Choć rząd przekonuje, że medykom chodzi głównie o wyższe pensje, ci podkreślają, że walczą o wyższe nakłady na służbę zdrowia w ogóle. Patrząc na zdjęcia takie jak to, trudno im się dziwić.

Jeden ze strajkujących lekarzy zamieścił na Facebooku zdjęcie posiłku, który podano dzieciom w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. "To jest śniadanie dla dzieci w jednym z największych i najbardziej wypasionych szpitali pediatrycznych. Nasi pacjenci mają między innymi choroby, których leczenie zależy od diety" - opisuje Maciej Książyk.

I dodaje: - Tak wygląda właśnie 4% PKB na ochronę zdrowia. Dlatego chcemy 6,8%.

Więcej zdjęć szpitalnych posiłków można znaleźć tutaj >>>

W ostatnich dniach PiS ujednolicił przekaz ws. strajku medyków. - Każdy chciałby mieć większe pieniądze i więcej zarabiać - mówiła w Radiu Plus Beata Mazurek. Rzeczniczka PiS zasugerowała też, że protest może być inspirowany politycznie. - Skoro od 2009 roku nie dostawali podwyżek i nie wychodzili na ulicę, nie robili głodówek, nie protestowali, to czemu to robią to dzisiaj, skoro jednak wynagrodzenie wzrasta, skoro jest mowa o tym, że będą sukcesywnie dochodzić do tego wynagrodzenia - przekonywała. W podobnym tonie wypowiadał się szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Tymczasem lekarze podkreślają, że chcą przede wszystkim zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu 3 lat, likwidacji kolejek do leczenia i diagnozowania, rozwiązania problemu braku personelu medycznego, likwidacji zbędnej biurokracji w ochronie zdrowia oraz poprawy warunków pracy i płacy dla wszystkich zatrudnionych w ochronie zdrowia. Podwyżki pensji są więc jednym z wielu postulatów.

Lekarze rezydenci głodują

Lekarze rezydenci rozpoczęli protest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM na początku października. W nocy z czwartku na piątek wznowili głodówkę po tym, jak nie udało im się porozumieć z rządem. W sobotę planują też protest przed KPRM.

Zobacz także: "Dotąd unikałem rozmowy o swoich zarobkach" - pisze lekarz i pokazuje nam wyciąg ze swojego konta

Kim są lekarze rezydenci?

To po prostu młodzi lekarze, po 6 latach studiów, którzy są w trakcie specjalizacji. Skarżą się na bardzo niskie zarobki (zarabiają 14 zł za godzinę, a więc od 2100 do 2400 zł netto). Rezydentura trwa od 4 do 6 lat.

Więcej dowiecie się z poniższego filmiku przygotowanego przez samych lekarzy rezydentów. Przedstawiają w nim swoją sytuację i postulaty:

***

Popierasz strajk głodowy lekarzy? Czekamy na Twoją opinię pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Znasz Zorkę 5 i Rubina? Sprawdź, jak dobrze pamiętasz marki z PRL-u
1/12Co sprzedawano pod marką 'Klubowe'?
Zobacz także
Komentarze (436)
Pretest lekarzy rezydentów - pokazał śniadanie chorych dzieci. "Tak wygląda 4% PKB na ochronę zdrowia"
Zaloguj się
 • Black Swan

  Oceniono 90 razy 68

  "Każdy chciałby mieć większe pieniądze i więcej zarabiać - mówiła w Radiu Plus Beata Mazurek."

  a ty Mazurek ile zarabiasz? I dlaczego uważasz, ze lekarze muszą zarabiać 1/4 tego co ty? Jako suweren uważam, że powinno być odwrotnie... Ty i twoi pisi kumple dostajecie po dwa koła a lekarze po dwadzieścia... Wykonać...

 • notremak

  Oceniono 49 razy 41

  Dzieci mają modlić, a nie żreć i zdrowieć!
  Pieniądze są dla funkcjonariuszy pissu i rydzyka.

 • kemor234

  Oceniono 33 razy 27

  Rydzyk, Kurski, Kościół, kult smoleński i jeszcze to Narodowe coś tam, pożerają pewnie więcej pieniędzy, niż przeznacza się na ochronę zdrowia (składek nie liczę).

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 24

  Premier Szydło przebywa na nomen omen "wyjeździe" na Szczycie Konsumenckim w Bratysławie. To tam na bank nikt dziś nie głoduje.

 • Helena Kowalska

  Oceniono 24 razy 20

  Lepiej wydać na kler,jachty promocyjne,bilbordy zachwalające obecną władzę,ochronę wybranych skurczybyków,,,,dzieci nie muszą jeść,no powiedzcie to głośno macie wprawę.

 • jeszw

  Oceniono 19 razy 19

  Dochodząc do władzy na oparach populizmu, pis coraz bardziej staje się ofiarą własnej głupoty. Odpowiedzialny polityk, nawet za cenę zwycięstwa i utrzymania się u władzy nie odwołuje się do najgorszych cech narodu, tj. głównie nieuctwa, zawiści i zabobonu religijnego, obiecując przy tym gruszki na wierzbie. One bowiem nie urosną, o czym przekonał się też boleśnie niejaki leszek m.

 • romcia1969

  Oceniono 18 razy 18

  Proponuję zastąpić jedzenie serwowane w Sejmie dietą z tej Kliniki - czas eksperymentu 1 m-c - tyle chyba powinno wystarczyć

 • hefajstos1

  Oceniono 19 razy 17

  Na 500+ jest, na wcześniejsze emerytury jest, na wypasione premie (10 000 000 ) dla piłkarzy jest, dla Misiewiczow jest, dla wojska jest, dla Kurskiego - jest, dla Rydzyka i k.kat. jest - a jak mówili PiS i Adrian w kampanii wyborczej - wystarczy na wszystko, nie należy wierzyć, że nie ma pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje