Jak pokazać głodówkę młodych lekarzy, by tak naprawdę jej nie pokazać? Prezentują "Wiadomości"

Lekarze rezydenci mają po dwadzieścia kilka lat. Pracują ciężko, a zarabiają mało. W ostatnich dniach w mediach głośno zrobiło się o ich głodowym proteście. Jak pokazały go "Wiadomości" TVP?

Młodzi lekarze prowadzą głodówkę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie. Mają pretensję do TVP, że ich protestu nie nagłaśnia. Na gazeta.pl w weekend pisaliśmy o akcji zasypywania Telewizji Polskiej komentarzami o głodówce. 

Jak wygląda protest medyków? By przybliżyć to naszym czytelnikom odwiedziliśmy rezydentów z kamerą. - Od kilku dni nie jemy. Jedyne co robimy, to pijemy, żeby się nie odwodnić - opisywała Marta, lekarz stażysta z Warszawy. - Nie odczuwam głodu. Bardziej dokucza mi osłabienie, bóle i zawroty głowy, spadek koncentracji/ Wszystko dzieje się tak jakby w zwolnionym tempie - dodała. 

ZOBACZ MATERIAŁ TOMASZA SETTY I TOMASZA GOLONKI >>>

Widzowie "Wiadomości" TVP takich obrazów nie zobaczyli. W krótkim materiale znalazły się tylko przebitki z sali sejmowej, w której odbywała się komisja zdrowia. Nie usłyszeli głosu młodych lekarzy, tylko ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który oczekiwania rezydentów określił jako "szokujące". W minutowym materiale podkreślono na koniec, że "minister proponuje podwyżkę od zaraz w wysokości nawet 1200 złotych dla rezydentów, którzy wybiorą mało popularne specjalizacje. Protestujący chcą jednak poprawy płacy dla wszystkich".

Nowe wydanie "Wiadomości" TVP znajdziecie tutaj >>>

Kim są lekarze rezydenci?

To po prostu młodzi lekarze, po 6 latach studiów, którzy są w trakcie specjalizacji. Skarżą się na bardzo niskie zarobki (zarabiają 14 zł za godzinę, a więc od 2100 do 2400 zł netto). Rezydentura trwa od 4 do 6 lat. Więcej dowiecie się z poniższego filmiku przygotowanego przez samych lekarzy rezydentów. Przedstawiają w nim swoją sytuację i postulaty.

Jak skończyły się rozmowy ministra z rezydentami?

W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania protestujących rezydentów z ministrem zdrowia. Reporter TOK FM, który był na miejscu, przekazał, że według młodych lekarzy formuła rozmów się wyczerpała. "Wychodzimy smutni, zmęczeni" - mówili.
- Nadal chcą spotkania z premier Beatą Szydło. Protest głodowy trwa - poinformował Tomasz Fenske z TOK FM.

- Premier byłaby gotowa spotkać się z rezydentami, ale "bez presji protestu głodowego"- stwierdził minister Radziwiłł.

***

Popierasz strajk głodowy lekarzy? Czekamy na Twoją opinię pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Łatwiejszy dostęp do broni palnej? Rozprawiamy się z argumentami zwolenników pomysłu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc.6]

Więcej o:
Komentarze (105)
"Wiadomości" TVP o proteście lekarzy rezydentów
Zaloguj się
 • kamil-t

  Oceniono 42 razy 32

  TVPiS to już całkiem partyjna propaganda, trudno traktować jej "Wiadomości" jako program informacyjny. To partyjna nieznośna nowomowa, kalka PRLowskiej gadki. Wiec co tu się dziwić?

 • galatea52

  Oceniono 34 razy 26

  Lekarz powinien zarabiać dobrze w Polsce, gdzie przecież finsnse puliczne mają się znakomicie (podobno). Powinien zarabiać przyzwoite pieniądze w kraju gdzie lekką ręką wspiera się kościół, zwłaszcza ten torunski lub wydaje się ogromne pieniadze na zbyteczną kampanię. Jeśli tak nie będzie to w niedalekiej perspektywie mozna będzie pozamykac uczelnie kształcące lekarzy bo nie będzie chętnych a ci, ktorzy się juz wykształcili wyjadą. Miejsca w przychodniach i szpitalach obsadzi się krewnymi i znajomymi bez kwalifikacji. Jak w spolkach skarbu panstwa.

 • felucjan

  Oceniono 27 razy 21

  Dzisiaj w sklepie stała jedna Pani z trójką dzieci. Ma wsparcie pis w postaci 500+ i całe szczęście, że wsparła ją też lada sklepowa, bo wkładając wódkę do torby przewróciłaby się. Gdyby się przewróciła, to może nie miałby jej kto opatrzyć, bo na pensje dla ludzi ratujących życie i zdrowie niestety nie wystarczyło.

  #pijanazmiana #500%

 • spyderman2

  Oceniono 24 razy 18

  pisowski aparat partyjny leczy się prywatnie bo ma kupę szmalu. w dudzie ma Polaków. zresztą to jest kolejna forma walki pisiorów z Polakami w wojnie pisowsko-polskiej którą wywołali

 • chateau

  Oceniono 22 razy 16

  Lekarze rezydenci to piasek sypany w tryby Dobrej Zmiany przez prowokatorów oraz beneficjentów III RP.
  A że pan Radziwiłł mówił o dwukrotności średniej krajowej dla rezydentów, gdy był w opozycji?
  "Mówiłem, mówiłem, dużo rzeczy mówiłem."
  Może się okazać, że min. Radziwiłł tak naprawdę nazywa się Psikutas. Bez s.

 • baj62

  Oceniono 19 razy 13

  Ot dobra zmiana. W wtborach zagłosujcie na PiS a wtedy będziemy mieć "super dobrą zmianę".Miało być lepiej a jest jak zwykle, jedno co zostało z kampani wyboczej PiS-u i Du.y to synekury dla akolitów PiS-owskich, a durny suweren się cieszy jak murzyn koralikami

 • wadp21

  Oceniono 21 razy 13

  To jest to słynne "słuchanie suwerena" i "bliżej ludzi" wg PIS i Szydło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX