Jest wyrok ws. katowickiej hali MTK. To była największa katastrofa budowlana w historii Polski

Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał wyrok ws. katastrofy katowickiej hali MTK. Oskarżeni zostali skazani na kary od 2 do 9 lat więzienia. Wyrok jest prawomocny.

Dzisiejszy wyrok zapadł przed sądem II instancji. Wyrok w I instancji wydano w czerwcu zeszłego roku - skazano wówczas m.in. projektanta hali Jacka J. na 10 lat pozbawienia wolności. Uniewinniono natomiast wykonawców budynku. Od tamtego wyroku odwołała się zarówno prokuratura, jak i obrońcy oskarżonych.

- Katastrofa była skutkiem błędów, zaniedbań i lekceważenia przepisów - orzekł dzisiaj sąd, który nieznacznie obniżył kary oskarżonym.

Największa katastrofa w historii

Katowicka hala MTK zawaliła się pod naporem śniegu w styczniu 2006 roku. W środku odbywała się wówczas wystawa gołębi pocztowych z udziałem ok. 700 gości i wystawców.

W wyniku zdarzenia zginęło w sumie 65 osób, a 140 zostało rannych - była to największa katastrofa budowlana we współczesnej historii Polski. Według biegłych wszyscy ponieśli śmierć na skutek odniesionych obrażeń, a nie np. z powodu wyziębienia.

Tragedia była bezpośrednim powodem nowelizacji prawa budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami obiekty o dużych rozmiarach są od tamtej pory kontrolowane dwa razy w roku - przed okresem zimowym i po jego zakończeniu.

Komentarze (74)
Katastrofa hali MTK. Wyrok sądu apelacyjnego w Katowicach
Zaloguj się
 • t_uptus

  Oceniono 14 razy 10

  Jesli projektant popelnil blad to gdzie byl nadzor budowlany? I kto odbieral kolejne etapy budowy??

 • EM Ko

  Oceniono 4 razy 4

  Czesto proces trwa latami z winy stron, ktore korzystaja z przyslugujacych im uprawnien, do tego dochodza zeznania swiadkow i bieglych, ktorych w tej sprawie bylo az nadto. To nie wina sadow, ze tak dlugo proceduja. A sprawa byla skomplikowana

 • abc903763

  Oceniono 3 razy 3

  Czy ktoś wie/pamięta jakie błędy popełnił projektant?

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  Chcieli z wykonawców zrobić kozły ofiarne. Inni mieli odpowiadać za błędy projektantów. Powszechne w Polsce.

 • spyderman2

  Oceniono 15 razy 3

  jeśli projektant był z pisu to zero i nijaki zmienią wyrok na uniewinnienie i wypłacą odszkodowanie. przy dubinickim też już kombinują jak przeprowadzić wspomnianą machlojkę

 • remo29

  Oceniono 4 razy 0

  11 lat, fiu fiu, można rzec, że piorunem się uwinęli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX