W Elblągu woda opadła, zaczęło się wielkie sprzątanie. W Pasłęku umacnianie wałów. Prognozy dobre

Poprawia się sytuacja w Elblągu i Pasłęku, które najmocniej ucierpiały po intensywnych opadach deszczu. Woda w rzekach opada. W Elblągu rozpoczęło się wielkie sprzątanie ulic, które w poniedziałek znalazły się pod wodą, także w Pasłęku sytuacja jest opanowana.

Rzecznik Straży Pożarnej w Elblągu Przemysław Siagło poinformował, że sytuacja powodziowa w Elblągu została opanowana. Dodał jednak, że strażacy nadal są wzywani do wypompowywania wody z zalanych piwnic.

W Elblągu sprzątanie

Strażacy i służby miejskie sprzątają ulice, które w poniedziałek znalazły się pod wodą.

"Czeka nas dużo sprzątania po wczorajszych podtopieniach. Ul. Zw. Jaszczurczego pod warstwą błota. Ruch w mieście wrócił do normy" podał Urząd Miasta w Elblągu.

Rzeka Kumiela zalała w poniedziałek część miasta, ale nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców. Jak podaje TOK FM, strażacy wypompowywali wodę z pomieszczeń szpitala, czy rozdzielni zasilania energetycznego. Są uszkodzone drogi i straty w uprawach.

- Sytuacja wyglądała bardzo poważnie - mówił TOK FM starszy kapitan Przemysław Siagło.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁ ELBLĄG W PONIEDZIAŁEK

Umacnianie wałów w Pasłęku

Poza Elblągiem wciąż trwają działania przeciwpowodziowe. Siagło powiedział IAR, że strażacy pracują m.in. w Pasłęku, w okolicach rzeki Wąskiej, w zagłębieniu której znajduje się kilkanaście domów jednorodzinnych.

- Układamy tam wzdłuż wałów worki z piaskiem, żeby utrzymać wodę w korycie. Tam jednak sytuacja powoli poprawia się od godzin nocnych - podkreślił Siagło.

Gdy rzeka Wąska przekroczyła stany alarmowe, do umacniania linii brzegowej skierowano także wojsko. 

Dziennikarz Radia Olsztyn Maciej Świniarski? publikuje na Twitterze zdjęcia i filmy z Pasłęka. 

Świniarski pisze, że woda opada, a prognozy są optymistyczne. 

Pracowita doba dla strażaków

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział w TVP Info, że strażacy interweniowali ponad 1,6 tys. razy, usuwając skutki podtopień i wichur na północy Polski. Opady ustały, a sytuacja się stabilizuje - poinformował. 

Najwięcej akcji odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim i pomorskim. Strażacy wypompowywali wodę z prawie 800 budynków, usuwali setki powalonych drzew.

Frątczak powiedział, że w okolicach Elbląga, gdzie strażacy mieli najwięcej pracy, sytuacja powoli się stabilizuje, a budynki są bezpieczne.

Z kolei w województwie podlaskim silny wiatr uszkodził kilkaset stacji transformatorowych. Według rzecznika prasowego straży wieczorem bez prądu było ponad 6,5 tys. odbiorców.

Na szczęście we wtorek nie powinno padać. Jeśli pojawią się opady, to raczej lokalne i niezbyt intensywne.   

GAZETA DO POCIĄGU

Więcej o:
Komentarze (2)
W Elblągu i Pasłęku woda opadła, zaczęło się wielkie sprzątanie
Zaloguj się
 • anders76

  0

  Samochod mozna uchronic wprowadzajac go na szczelna "pladeke" albo plastik budowlany i podciagajac nadmiar w gore. Powstanie szczelne opakowanie, samochod bedzie z nim plywal i moze byc odciagnietu na wyzsze miejsce.
  W Norwegi nie mogac zatrzymac wody wypelniono piwnice woda z wodociagow, w ten sposob bloto i inne zanieczyszczenia nie wplynely do wnetrza i skonczylo sie tylko wysuszeniem.

 • dziadekjam

  0

  "- Układamy tam wzdłuż wałów worki z piaskiem, żeby utrzymać wodę w korycie."
  ===============================================================
  Kurne! A polityków z koryta siłą nie można usunąć:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX