Elbląg zalany. Mieszkańcom pomaga wojsko. Wojewoda: skupiamy się na ratowaniu zagrożonych miejsc

Elbląg pod wodą po ulewnych deszczach. Z ich skutkami walczą już teraz nie tylko strażacy, lecz także wojsko. W trzech powiatach jest ryzyko podtopień.

Po intensywnych opadach deszczu, wylała rzeka Kumiela. W poniedziałek w Elblągu wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Urząd miasta w wieczornym komunikacie podał, że wzrosło zagrożenie przekroczenia stanów alarmowych rzek wpadających Zalewu Wiślanego.

Na pomoc służbom i strażakom pojechało wojsko. "Żołnierze układają worki z piaskiem, zapory, by nie dopuścić do przelewania się wody" - poinformował wieczorem MON. 

Zalane ulice w Elblągu, zagrożony szpital

Po obfitych opadach deszczu zalane są ulice Elbląga, utrudniona była jazda samochodem i komunikacją miejską. Tworzyły się korki.

Przed powodzią zabezpieczono szpital. 

To właśnie przy ulicy Związku Jaszczurczego, przy której znajduje się szpital, była najgorsza sytuacja. Ulica została zamknięta dla pieszych i samochodów, służby wypompowywały wodę z piwnic do nieczynnego obecnie basenu odkrytego w pobliżu.

Zalana została też Fromborska, utrudnienia dotknęły też podróżujących al. Grunwaldzką i przez skrzyżowanie z ul. Fabryczną. Na skrzyżowaniu Hetmańska - Tysiąclecia ruchem kierowali policjanci.

Jak teraz wygląda sytuacja w Elblągu i okolicach?

Najtrudniejsza sytuacja po poniedziałkowych ulewnych deszczach jest w Elblągu i Pasłęku - ocenił po posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Trudna sytuacja występuje w trzech powiatach: miejskim elblskim, elbląskim oraz braniewskim. Na rzece Wąskiej niedaleko Pasłęka zagrożony jest most.

Jak podały wieczorem władze, teraz wszystkie siły skupiają się na ratowaniu zagrożonych miejsc i minimalizowaniu strat. - Na ich szacowanie czas przyjdzie później - mówił wojewoda. Jak zaznaczył Artur Chojecki, trzeba będzie ocenić, jakie straty ponieśli, mieszkańcy, rolnicy oraz jakie są zniszczenia w infrastrukturze publicznej.

"Opady będą zanikały. Od wczoraj spadło w Elblągu 66,00 mm/m²! Pamiętajmy jednak, że woda z wysoczyzny musi jeszcze spłynąć" - zakomunikował pod koniec dnia urząd miasta.

Wszystkie gminy zagrożone powodzią monitorują sytuację u siebie. Wały przeciwpowodziowe są namoknięte po ostatnich obfitych opadach deszczów.

"Sprawdza się czarny scenariusz jaki zakładaliśmy jeszcze na początku tego miesiąca, że kiedyś podczas ulew już tak wesoło nie będzie" - pisze Info Meteo - Elbląg. "Przegrywamy z żywiołem" - podsumowują meteorolodzy.

Więcej o:
Komentarze (93)
Elbląg zalany. Wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 53 razy 39

  Jest nadzieja na połączenie Elbląga z Bałtykiem bez potrzeby przekopywania Mierzei Wiślanej. Bóg sprzyja planom nadprezesa! :-)

 • sowielustro

  Oceniono 39 razy 35

  A co o takich boskich wyrokach sądzi urodzony i odchowany w Elblągu W. Cejrowski? Też poradzi oddać go Niemcom, tak jak Szczecin?

 • frodozbagien

  Oceniono 26 razy 22

  Pani premier za chwilkę powie, że to wynik tego... że "przez osiem ostatnich lat Polcy i Polacy..." :)

 • maiora

  Oceniono 19 razy 17

  Cejrowskiego idioty rady o kapliczkach na rogatkach nie skutkują???Bozia ma w dooopie Elbląg. maciora znowu gdzieś helikoptery kupuje i jego prywatne wojski nie pomaga? A przecież Elbląg to pislandia. Przekopcie szybciej miereszję. zaleje Elbląg dokładnie i całkowicie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX