Uwaga! Tej nocy i rano bardzo mocno powieje. Nad Bałtykiem w porywach nawet do 100 km/h

Silny wiatr i sztorm na Bałtyku

Silny wiatr i sztorm na Bałtyku (Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta)

Przez całą noc i do godziny 10.00 w czwartek możemy spodziewać się silnego wiatru. Najgroźniejsze będą porywy nad Bałtykiem.

Na Pomorzu, szczególnie w strefie nadmorskiej ma silnie wiać przez całą noc. Najnowsze ostrzeżenie IMGW obejmuje też godziny poranne w czwartek.

Wiatr do 100 km/h

Wiatr będzie miał średnią prędkość od 40 km/h do 55 km/h, ale w porywach może to być nawet 100 km/h. Wiać będzie z południa i południowego zachodu. Dalej od brzegu prognozowane są porywy do 80 km/h. 

Mocno powieje też w okolicach Elbląga, w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Beskidzie Śląskim i Żywieckim, na północy woj. małopolskiego oraz w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. Prognozowana prędkość wiatru to ok. 60 km/h na Mazowszu, 90 km/h w woj. zachodniopomorskim i ok. 80 km/h w pozostałych regionach kraju.

Silny wiatr wstrzymuje ruch promów

Podobna pogoda jest dziś w Szwecji, co utrudnia ruch promów. Wstrzymane zostały wieczorne wyjścia z portu w Ystad polskich promów Polferries. Zawieszono również ruch promowy na trasie Karlskrona-Gdynia. Na okres sztormu szwedzkie koleje odwołały większość połączeń z Ystad i Malmo. Jeśli prognozy pogody się nie pogorszą, most łączący Kopenhagę z Malmoe pozostanie otwarty. Wstrzymano natomiast ruch promowy z portami w Niemczech i z Bornholmem.

Ostrzeżenia I i II stopnia

Przed groźnym wiatrem ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Udostępniło też mapę. W rejonie zaznaczonym na pomarańczowo (tzw. ostrzeżenie II stopnia w trzystopniowej skali) wiatr może wyrządzić duże szkody, w rejonach zaznaczonych na żółto (ostrzeżenia I stopnia) będzie mniej groźny, ale ciągle może spowodować straty. Kolor zielony oznacza oczywiście brak ostrzeżeń.

Potrzebujesz wezwać pomoc? Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych?

Zobacz także
Komentarze (2)
Pogoda: w nocy silny wiatr. Ostrzeżenia szczególnie dla Pomorza
Zaloguj się
 • hens

  Oceniono 3 razy 1

  Uwaga surferzy............dzisiaj fala na Bałtyku może mieć ( aż ) 2 metry.
  Ja to bym się bał.
  Mnie bryza na jeziorze przeraża.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 2 razy 0

  To rano będzie bursztyn na plaży. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje