Pierwszy dzwonek i pierwszy protest nauczycieli. "Największa fala zwolnień dopiero przed nami"

Za nami uroczysty początek roku szkolnego i pierwszy tej jesieni protest nauczycieli. Przeciwnicy reformy oświaty zebrali się w poniedziałek przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Co powiedzieli naszemu reporterowi?

Przed budynkiem w al. Szucha pod hasłem "Szkoła jest nasza" zgromadziło się w sumie kilkadziesiąt osób. Wszyscy pojawili się tam w jednym celu - by zademonstrować swoje niezadowolenie z rozpoczętej właśnie reformy edukacji autorstwa PiS. Jednym z jej najważniejszych założeń jest stopniowa likwidacja gimnazjów.

- To jest demolka. Gimnazja nareszcie zaczęły się sprawdzać. I w tym momencie, kiedy się zaczęły sprawdzać, pani minister to rozkłada - mówi naszemu reporterowi jedna z protestujących. - To destrukcja sprawnie funkcjonującego systemu oświaty - dodaje inny z nauczycieli.

Demonstranci przekonują, że wbrew zapewnieniom minister edukacji, wielu ich kolegów i koleżanek straciło pracę. - Znam takich, którzy muszą uzupełniać etaty w czterech szkołach, żeby mieć etat pełnowymiarowy. To nie jest normalna sytuacja, do tej pory tak nie było - przekonuje jeden z nauczycieli. I twierdzą, że - podawana przez ZNP liczba 10 tys. zwolnionych - to tak naprawdę początek. - Największa fala będzie dopiero za dwa lata - oceniają.

Wcześniej w ciągu dnia rodzice z poszczególnych regionów alarmowali, że ich dzieci dostały niekompletne zestawy podręczników lub nie dostały ich w ogóle. - Za zamówienie podręczników odpowiadają dyrektorzy szkół - odpowiada MEN.

Pierwszy dzień szkoły i obietnica Szydło

Poniedziałkowy protest nauczycieli odbył się pomimo tego, że tego samego dnia premier Beata Szydło zapowiedziała podwyżki dla tej grupy zawodowej. Oświadczyła, że ich wynagrodzenia w ciągu trzech lat mają wzrosnąć o 15 procent.

Szefowa rządu tłumaczyła, że podwyżki zostaną rozłożone na trzy lata. Pierwsza, pięcioprocentowa podwyżka ma być na początku drugiego kwartału 2018 roku. Kolejna od 1 stycznia 2019, a trzecia - od 1 stycznia 2020 roku.

Do tej pory związki zawodowe odnosiły się krytycznie do zapowiedzi podwyżek w oświacie. Oświatowa "Solidarność" chciałaby, żeby 15-procentowe podwyżki dla nauczycieli obowiązywały od stycznia 2018 roku. Związek groził protestem, jeśli ten warunek nie zostanie spełniony przez rząd.

Rząd ma się zająć projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych 12 września.

Więcej o:
Komentarze (118)
Protest ZNP przeciwko reformie edukacji przed MEN
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  Pilna wiadomosc dla Beci Szydlo:
  „…. prawda nie lubi napuszonego języka i nie lubi bełkotliwych dywagacji, które często kryją nieuctwo pod nadętym słownictwem” (Jan Kulma)

 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  Zalewska, robi z dzieci "pajacow"" jako swoje tlo. Zalozyla im na glowy czapki wzoru studentow amerykanskich a sama "z zakutym lbem", jak rycerz "pasowala na ucznia pierwszoklasistow, olowkiem z tania wstega". Nawet za czasow PRL, byla jedna i centralna uroczystosc na rozpoczecie roku szkolnego, bez ksiedza. Teraz Zalewska w prawo-Szydlo w lewo-Duda do gory-jeszcze glupsi na dol i wszystko w "konwojach, limuzynami, w ochronie, na sygnalach glupoty" i wszystko dla "DOBREJ SZKOLY"? Tylko dlaczego za dezorganizacje wziely sie "matoly"?

 • miets1

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba uruchomiać alternatywne, jeśli trzeba to podziemne nauczanie a wkrótce radio i telewizję Wolna Europa.

 • kemor234

  Oceniono 3 razy 3

  W Pisie nie lubią nauczycieli. Szkoda.
  Może gdyby lubili. to nie robili by takich głupstw ???

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 3

  Nie po to rząd wprowadza reformę żeby za nią odpowiadać. Podręcznik do wychowania w PiS-e jest już wydrukowany i rozprowadzony.

 • prawdziwy-wiarygodny

  Oceniono 20 razy 2

  za 3 lata - fajne obiecanki , tylko "sekta pis " nie będzie już u władzy !!!

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Ta biedna niewiasta jest zbudowana z samych oszczerst, klamst, pomowien oraz zwyklych i tandetnych blag. Jest jednym wielkim zaklamaniem a na imie ma Blaga z Przeciszowa gmina Brzeszcze,.........
  ...." Kiedy mijam Stryje
  do nieba, jak wilczyca wyje,
  Skwierczę w Pruszczu,
  jak patelnia bez tłuszczu,
  Bełkoczę w Szczekocinie,
  jak pijany ksiądz po mszalnym winie,
  kiedy widzę Dajtki
  dre się, jak w kroku majtki,
  A kiedy zbliżają się Ryki,
  trenuję dzikusów okrzyki.
  I nie w głowie mi "ofsajdy"
  bo recytuje,
  bez oddechu,Kaczyńskiego klity i bajdy."

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 3 razy 1

  szkoła szkołą - ale program zamieni historię na żywoty świętych, a fizykę na prawa smoleńskie

  więc sami zadbajcie o wykształcenie swoje czy dzieci - w internecie sa takie bezpłatne możliwości - choć trzeba znać zwykle angielski

  sa kursy z czołowych światowych uniwersytetów, które poszerza horyzonty kazdego - a to ze to profesorowie z uczelni wyższych nic nie oznacza, czasem w kursach biorą udział nawet 10-14 latkowie

  a jak juz o angielskim _ Ucz się angielskiego z codziennymi słówkami na twitterze@conversaEN

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX