"Córka wróciła ze szkoły. Książki będą w październiku". Rodzice się niepokoją, my pytamy MEN

Pierwszy dzień szkoły i od razu kłopoty - część rodziców alarmuje, że ich dzieci dostały niekompletne zestawy podręczników lub nie dostały ich w ogóle. - Za zamówienie podręczników odpowiadają dyrektorzy szkół - odpowiada MEN.

Do szkół poszli dziś pierwsi uczniowie, których objęła rządowa reforma edukacji. Z różnych stron napływają do nas głosy, że niektóre dzieci na książki będą musiały poczekać nawet kilka tygodni.

"Moja córka, tak jak inne dzieciaki, zaczęła dziś nowy rok szkolny. Zamiast do pierwszej klasy gimnazjum poszła do 7 klasy szkoły podstawowej. Aktualnie ma dostępny jeden - powtórzę - JEDEN podręcznik. Do matematyki. Pozostałe maja być w najbliższych tygodniach lub miesiącach" - alarmuje pan Andrzej z Zielonej Góry.

Podobne wpisy można znaleźć na Twitterze - niektórzy rodzice i dzieci opisują, że książki do ich szkół dotrą pod koniec tygodnia albo nawet w październiku. Ale nie wszędzie; nie brakuje placówek, w których podręczniki czekają na uczniów już od kilku dni.

O to, jak wygląda sytuacja z podręcznikami, zapytaliśmy rzeczniczkę MEN. - Za zamówienie podręczników odpowiadają dyrektorzy szkół. My nie nadzorujemy wydawnictw ani trybu zamawiania książek - wyjaśnia Anna Ostrowska. Ewentualne opóźnienia mogą więc wynikać z terminu, w którym podręczniki zamawiała szkoła.

Rzeczniczka resortu dodaje też, że nauczyciele mają swobodę w realizowaniu programu i mogą zdecydować się na pracę bez podręczników - są to kwestie indywidualne, które zależą od placówki. Ostrowska zapewnia przy tym, że książki są gotowe, a ministerstwo nie dostaje sygnałów o problemach.

O brak książek zapytaliśmy też w jednej ze szkół w Zielonej Górze wskazanej nam przez rodziców. Nie udało nam się porozmawiać z osoba upoważnioną do kontaktu z prasą, jednak uzyskaliśmy nieoficjalny komentarz od pracownicy sekretariatu placówki. Wynika z niego, że opóźnienia w dostawach podręczników zdarzały się już wcześniej, czyli przed reformą. - Książki zostały już zamówione, będą w najbliższych dniach. Nie ma w tym nic dziwnego - zapewnia.

Początek roku szkolnego 2017/2018 upływa pod znakiem reformy edukacji. Wśród nauczycieli, rodziców i samych uczniów rodzi to wiele obaw, pytań, wątpliwości, ale i nadziei. Masz opinię na ten temat? Chcesz opowiedzieć nam, jak w Twojej szkole wygląda w praktyce wdrażanie reformy? Zapraszamy do pisania na adres listydoredakcji@gazeta.pl. Najciekawsze listy opublikujemy w Gazeta.pl.

"Nie patrzcie tylko w podręczniki. Starajcie się patrzeć szerzej"

Więcej o:
Komentarze (120)
Pierwszy dzień szkoł. Rodzice alarmują: Dzieci dostaną książki w październiku
Zaloguj się
 • stellar14

  Oceniono 50 razy 38

  Macie swoją dojną zmianę i dobrze wam tak. Na podręczniki z patriotycznym-katolicko-smoleńskim bełkotem trzeba poczekać.
  W przedszkolach grupy po 40 osób.
  W szkołach jeden wielki burdel, osobne budynki,strata kasy, rozbite etaty.
  Brawo PIS.

 • tom_80

  Oceniono 39 razy 31

  A za co właściwie odpowiada ministerstwo? Siecią szkół zajmują się samorządy, podręcznikami dyrektorzy, a nauczaniem nauczyciele. Po co jest MEN?

 • jes-ter

  Oceniono 32 razy 26

  Zachowajcie spokój. Przecież pani minister z nieodłącznym uśmiechem Jokera z filmów o Batmanie powiedziała, że wszystko jest przygotowane i zapięte na ostatni guzik.

 • fakiba

  Oceniono 42 razy 26

  Spychologia w pełnej krasie , men o niczym nie decyduje i podobno niczego nie nadzoruje , winni inni tylko nie Zalewska i jaj podwładni

 • totus.tytus

  Oceniono 35 razy 25

  W oczekiwaniu na podręczniki dzieci wezmą udział w rekolekcjach, "mszach świętych" z procesją, i przynajmniej jednej pielgrzymce. I tak jakoś zleci do świąt i nowego roku, a potem się zobaczy...

 • polakadam

  Oceniono 34 razy 22

  Nie zdążyli jeszcze wyprodukować nowych podręczników w których będzie stało że kaczynksy wielkim Polakiem był.

 • mapi7

  Oceniono 31 razy 21

  ZA BAJZEL w SZKOŁACH ODPOWIADA PiS, nie nauczyciele i dyrektorzy szkół!!!!!!! Precz z PiSem!!!!!!

 • obatelwolski

  Oceniono 24 razy 20

  Czas ogłupiania młodego pokolenia nastąpił od podstaw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX