Tajemnicze kręgi w Żelichowie. Pierwszy wypatrzył je motolotniarz. Wiemy, czym są

Gospodarz udostępnił pole motolotniarzom. Pewnego dnia przynieśli mu zdjęcie. - Oniemiałem. Po chwili wskoczyłem w samochód - opisuje. Naukowcy od razu rozpoznali ten charakterystyczny kształt. To tak zwane rondele.

Ważnych odkryć można dokonać także przez przypadek. Tak było w Żelichowie. Motolotniarze wypatrzyli na polu dziwne kręgi. Zrobili zdjęcie i zanieśli gospodarzowi. Nic dziwnego, że Tomasz Siergiej nie dostrzegł ich na swoim polu. Są widoczne tylko z wysoka. 

Naukowcy nie mają wątpliwości: to ślady kultury sprzed około 7 tysięcy lat. Dr Agnieszka Matuszewska Uniwersytetu Szczecińskiego tłumaczy w rozmowie ze szczecińską "Gazetą Wyborczą", że o tych kręgach naukowcy mówią "rondele". Według jej szacunków kręgi pochodzą sprzed 4900-4600 lat p.n.e. 

Rondele to okrągłe konstrukcje z okresu neolitu. Jaką funkcję miały te spod Żelichowa? To zbadają archeolodzy, którzy właśnie rozpoczynają prace w tym miejscu. Możliwe, że było to dla naszych przodków miejsce kultu. Z kolei historyk-pasjonat Marcin Dziewanowski w rozmowie z TVN24 mówił, że jego zdaniem to mogło być ogromne jak na tamte czasy obserwatorium astronomiczne.

Rozmowę z właścicielem pola Tomaszem Siergiejem przeczytasz na szczecin.wyborcza.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (105)
Kręgi w Żelichowie. Ślady kultury sprzed 7 tysięcy lat
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 19

  Na mój nos, to są ślady po Black Howkach zamówionych przez Antka. Śmigłowców nie widać, bo zamówione zostały w najnowszej, NIEWIDZIALNEJ wersji... :-))

 • pan.szklanka

  Oceniono 25 razy 17

  Bzdura. Ktoś trzyma kreta na łańcuchu, którego długość zmienił już trzykrotnie. Ewentualnie są to cztery krety na czterech łańcuchach.

 • antropoid

  Oceniono 27 razy 13

  Niech się ten Tomasz, Siergiej, czy jak mu tam modli, żeby to nie były ślady kultu smoleńskiej sekty - bo jak nic będzie miał po polu.

 • m.godwin

  Oceniono 21 razy 11

  Dobrze, że nam w kraju zostały chociaż ślady kultury.

 • wiarus25

  Oceniono 12 razy 8

  Nawet Obcy są wk...ni na Szyszko i robią rozpoznanie przed uprowadzeniem pisiorów.

 • ziuta

  Oceniono 14 razy 6

  "Możliwe, że było to dla naszych przodków miejsce kultu" ..... i tu mamy problem natury tożsamościowej. Skoro to powstało 4900-4600 p.n.e. to nie byli nasi przodkowie. Jeżeli jednak to byli nasi przodkowie, to nie jesteśmy Słowianami. Jest jeszcze opcja, że Słowianie po przyjściu zmieszali się z tubylcami, to i tak w naszą "czystość" słowiańską należy powątpiewać

 • antyegocentryk

  Oceniono 10 razy 6

  ten filmik z Brat mi umarl w niedziele mnie dobija, ludzie wylaczcie go! ciagle slysze to zdanie jak chce przeczytac jakis news. Mam brata i ten tekst mnie wkurza!

 • darek638

  Oceniono 4 razy 4

  Krety się nawaliły i nie potrafią utrzymać prostej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX